Jälkitautiako?

Mitä vattua!

Sairastin keuhkoputkentulehduksen pari viikkoa sitten. Keuhkot oli aivan tukossa. Hirveet rohinat ja vinkumiset. Antibiootikuuri puri aika hyvin ja jo kolmen päivän päästä alkoituksesta alkoi helpottamaan. Mutta noin pari päivää ennen antibioottikuurin loppumista alkoi nenä vuotaa taas ja olo muuttui hieman huonommaksi mutta kuumetta ei ollut. Nyt kuurin loppumisesta on vajaa viikko ja tuntuu ettei ole täysin kunnossa vieläkään. Keuhkoissa tuntuu lievää jomotusta ajoittain ja hieman nousee aika ajoin limaa rykiessä. Onko tuo nyt normaalia vai eikö pöpö ole talttunut? Ei oikein uskalla lähteä millekkään hiki lenkille kun olo on puolikuntoinen.

Kyllä ottaa päähän kun on tällainen aktiivi liikkuja ja 3 viikkoon ei ole voi muuta kun lähinnä istua. Onko täällä joku asiaan perehtynyt keuhko spesialisti joka osaisi auttaa?

2

174

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • astmatiz

      Kyllä keuhkoputken tulehdus voi viedä vaikka 5 viikoa ennenkuin kunto alkaa olal parempi.Meidän kehomme tarvitsee aikaa toipua mutta kun ihmisellä on nykyään kamala kiire..puolikuntoisina mennään lenkille ja töihin jne..Onkos sinulla astma? Astmaatikolla infetiosta toipumien voi viedä vieläkin kauemmin? Tupakoitko?Malttia..

      • no smoking

        Kiitos vastauksesta. Ei ole virallisesti astmaa todettu mutta lääkäri sanoi että oireiden perusteella saattaa olla alkamassa. Sain avaavaa ja kortisonisuihketta muutama vuosi sitten. Nyt vaan on niin että tuo kortisoni ei käy yhtään. Keuhkot menee vaan entistä kipeämiksi jos käyttää esim nyt. Tukkoisuus vaivaa lähinnä keväisin ja syksyisin johon nuo lääkkeet.

        Niinpä. Kiire olisi tosiaankin liikkua mutta kokemus ja kantapään kautta opitut jälkitaudit estävät nykyisin hätiköinnit. Keuhkojen puolesta ilma kulkee kipuiluista huolimatta mutta tuo ikävä puolikuntoinen olo käskee levätä. Kai se on odotettava sitten vaan. Lekuriin ei viitsis vielä lähteä näin vähillä oireilla tuhlaamaan 100e että toteaa vain että LEPOA. Välillä tulee mieleen että ei vain olisi tuo palstalla mainittu myköpa*ka iskenyt keuhkoihin :(
        Ok antaa ajan kulua...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2593
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      782
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      713
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      54
      608
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      526
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      525
    8. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    9. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      494
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    Aihe