Asennetaanko aina kaikki

päivitykset mitä päivitys lataa?
9142
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Ihan yks ja sama - toimimaton on ja pysyy!

Äänestä
  • Kananttas sitten päivittää Ubuntuun, ei kannata masentua sen Windowsin kanssa, tsemppiä!

    Äänestä

Kyllä päivitykset, jotka ylläpitäjä päivittää, latautuvat ja asentuvat. Järjestelmä päivitetään /etc/apt/sources.lst -tiedoston määrityksin.
Linux-ylläpitäjällä on mahdollisuus toki rajoittaa sitä, mitä päivitetään.
man apt kertonee tuosta enemmän.
Periaatteessa toki päivitykset kannattaa asentaa - yleensä vain erikoistapauksissa voi olla fiksua olla päivittämättä jokin tietty ohjelma tms.

Äänestä
  • Itselläni on käytäntö, että asennan vain turvapäivitykset/kriittiset vikakorjaukset sen jälkeen kun on ensimmäinen point release tehty, ja sen jälkeen puolen vuoden välein uuden point releasen yhteydessä imaisen kaikki päivitykset mitä löytyy. Viimeisen point releasen jälkeen tarkistan kaikki päivitykset enää vain vuoden välein. Samassa yhteydessä sitten tulee muuten checkattua tietokoneen ja ohjelmistojen toimintakuntoa.

    Harvinaisempaa poikkeusta se että jotain jättäisi päivittämättä, tai että tarvisi lisätä jotain muuta päivitystä kun tälläisellä syklillä huoltaa.

    Äänestä

Tärkeät turvallisuuspäivitykset, on ne "pakolliset".
Muita päivityksiä voit itse harkita.
Päivitykset lataa korjauksia taikka uusia ominaisuuksia edelliseen versioon.

Äänestä

Ei tulis mieleenkään ladata kaikkea tarjontaa. Muutenkin saa olla kaiken aikaa päivittämässä ja buuttaamassa konetta.
Toisaalta vuoden välein päivittämällä on varmin keino saada kone lopullisesti tilttiin.

Äänestä
  • >>Ei tulis mieleenkään ladata kaikkea tarjontaa. Muutenkin saa olla kaiken aikaa päivittämässä ja buuttaamassa konetta.

    Äänestä

  • Itselläni on kuukausittainen sykli turvapäivityksille. Muut päivitykset sitten puolen vuoden välein, välillä vuosikin välillä taukoa kun rykäisen kaikki kerralla.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Itselläni on kuukausittainen sykli turvapäivityksille. Muut päivitykset sitten puolen vuoden välein, välillä vuosikin välillä taukoa kun rykäisen kaikki kerralla.

    >>Itselläni on kuukausittainen sykli turvapäivityksille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aloittelija kirjoitti:

päivitykset mitä päivitys lataa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu