Mulla alkaisi toisen tutkinnon opinnot syksyllä. Kun jossain vaiheessa tulee voimaan se, ettei saa enää toiseen tutkintoon opintotukea, niin voiko ne leikata sen myös sellaisilta jotka on jo parhaillaan koulussa...?
toinen tutkinto - voiko olla näin julmaa?
4
566
Vastaukset
- tupla-nilkki
Luulisin (en tiedä siis varmasti), että ei vaikuta niihin, jotka ovat aloittaneet opinnot ennen tuota uudistusta. Aika perseestä, jos vaikuttaa.
- amkkandimaisteri
Ei usko, että taannehtivast leikataani. Mutta 2015, ilmeisesti 1.8. alkaen on tulossa uudet kiristyneet opintotukisäädökset: toiseen samantasoiseen korkeakoulututkintoon ei enää heru opintotukea. Jatkossa ei pahemmin seikkailla edestakas opiskelumaailmassa, vaikuttaisi siltä. Paitsi tietysti, jos on rahakkaat vanhemmat.
- 542685432
Oletko kuullut sellaisesta kuin "töiden tekeminen" ja "rahan ansaitseminen ihan itse"?
- amkkandimaisteri
542685432 kirjoitti:
Oletko kuullut sellaisesta kuin "töiden tekeminen" ja "rahan ansaitseminen ihan itse"?
Muistelen hämärästi, että olisin semmoisesta kuullut. Ihan varma en asiasta ole.
Tai kun tarkemmin muistelen, taisin tehdä töitä opiskeluaikana. Se on tietysti yksi konsti, jos haluaa toisen korkeakoulututkinnon sitten jatkossa.
Ei niin pahaa, ettei jotain hyvääkin. Korkeakoulututkinnot ovat nykyään lähes halpamyynnissä. Onko ylipäänsä järkevää suorittaa korkeakoulututkintoja toisen perään, siitä voi tottakai keskustella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4858526Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2564785Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s704151Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713759- 901708
- 961241
- 47869