Missä tiedostossa/rekisterihaarassa ovat Comodo Firewall -palomuurin "Blocked Zones" asetukset, eli blokatut IP-numerot/numeroalueet? Ne joutuu asettamaan yksitellen, joten suoraan asetustiedoston tai rekisterin muokkaus olisi helpompaa ja nopeampaa.
Comodo blokkausasetukset
10
144
Vastaukset
Kannattaa poistaa kyseinen muuri ja siirtyä Windowsin oman muurin käyttöön. Se riittää hyvin.
- Höpö, höpö
Saat kyllä aika paljon säätää Windowsin omasta palomuurista, että pääset samaan toiminnallisuuteen kuin COMODO Firewallin kanssa. Mieluummin jos et halua COMODO:a ota Sphinx Windows 7/8 Firewall Control Plus http://www.sphinx-soft.com/Vista/order.html -palomuuri hallinnoimaan Windowsin omaa palomuuria, silläkin saat multikertaa paremman suojan järjestelmälle. Pelkkä Windows palomuuri perusasetuksin on onneton suoja.
- Comodo config
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Software\COMODO\Firewall Pro\Configurations\2\Firewall\Blocked Addresses
Tuolta löytyvät.
Jokainen IP alue on omassa haarassa 0, 1, 2.. - todella outoa
Mihin kansioon latautuu COMODO Firewallin ladatut päivitykset. En ymmärrä miksi tämä kysymys poistettiin, en todellakaan. Riittääkö perusteeksi se ettei luotsi pidä Comodosta?
Ei vaan se että yhteen kysymykseen olisi voinut laittaa molemmat koska ne käsittelee samaa aihetta.
- uskomatonta..
No voi sun. Eikös täällä ole viestiketjuja jo vaikka kuinka jokaisesta palomuurista, miksei kaikkia viestejä liitetä saman tien vanhaan ketjuun kyseisestä palomuurista?
Ymmärrän kyllä että trollaukset ja pissakakkaketjut poistetaan, mutta että pitää jokaiseen ketjuun puuttua, varsinaista Pohjois-Koreameininkiä. Etenkin kun koko huhtikuussa tänne on tullut kokonaista viisi aloitusta, tuo postitettu olisi ollut kuudes. Ja ollaan sentään huhtikuun viimeisessä päivässä :) No tämäkin arvostelu varmaan poistuu tuota pikaa. Tämä on varmasti luotsitoiminnan tarkoitus. Hienoa!
Ei kannata luoda kahta ketjua samasta aiheesta jos kysymykset saa laitettua yhteen ketjuun.
Lähinnä palsta pysyy siistinä. Toki vanhoihin ketjuihin ei kannata tehdä uusia kysymyksiä joten jos ketju on esim 12 kk vanha niin sallin tehdä uuden ketjun.- no jo on..
Jo on tarkkaa toimintaa, uskotko tällaisen olevan luotsitoiminnan idea?
Yritän pitää palstan siistinä. Se on päätehtävä.
- niinpä..
Liian rankka putsaus voi pitää palstan totaalisen steriilinä. Vain 5 uutta ketjua kuukaudessa voi jopa vähentää keskusteluketjun seuraamista, joka tuskin on suomi24.fi:n ylläpidon haluama suunta. Ellei kovalevytila ole kortilla;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 543188
- 623015
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa492896SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p512440- 632187
- 562071
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?411035Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit115976Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.124950Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit38934