Missä tiedostossa/rekisterihaarassa ovat Comodo Firewall -palomuurin "Blocked Zones" asetukset, eli blokatut IP-numerot/numeroalueet? Ne joutuu asettamaan yksitellen, joten suoraan asetustiedoston tai rekisterin muokkaus olisi helpompaa ja nopeampaa.
Vastaukset 10
Kannattaa poistaa kyseinen muuri ja siirtyä Windowsin oman muurin käyttöön. Se riittää hyvin.
- Höpö, höpö
Saat kyllä aika paljon säätää Windowsin omasta palomuurista, että pääset samaan toiminnallisuuteen kuin COMODO Firewallin kanssa. Mieluummin jos et halua COMODO:a ota Sphinx Windows 7/8 Firewall Control Plus http://www.sphinx-soft.com/Vista/order.html -palomuuri hallinnoimaan Windowsin omaa palomuuria, silläkin saat multikertaa paremman suojan järjestelmälle. Pelkkä Windows palomuuri perusasetuksin on onneton suoja.
- Comodo config
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\Software\COMODO\Firewall Pro\Configurations\2\Firewall\Blocked Addresses
Tuolta löytyvät.
Jokainen IP alue on omassa haarassa 0, 1, 2.. - todella outoa
Mihin kansioon latautuu COMODO Firewallin ladatut päivitykset. En ymmärrä miksi tämä kysymys poistettiin, en todellakaan. Riittääkö perusteeksi se ettei luotsi pidä Comodosta?
Ei vaan se että yhteen kysymykseen olisi voinut laittaa molemmat koska ne käsittelee samaa aihetta.
- uskomatonta..
No voi sun. Eikös täällä ole viestiketjuja jo vaikka kuinka jokaisesta palomuurista, miksei kaikkia viestejä liitetä saman tien vanhaan ketjuun kyseisestä palomuurista?
Ymmärrän kyllä että trollaukset ja pissakakkaketjut poistetaan, mutta että pitää jokaiseen ketjuun puuttua, varsinaista Pohjois-Koreameininkiä. Etenkin kun koko huhtikuussa tänne on tullut kokonaista viisi aloitusta, tuo postitettu olisi ollut kuudes. Ja ollaan sentään huhtikuun viimeisessä päivässä :) No tämäkin arvostelu varmaan poistuu tuota pikaa. Tämä on varmasti luotsitoiminnan tarkoitus. Hienoa!
Ei kannata luoda kahta ketjua samasta aiheesta jos kysymykset saa laitettua yhteen ketjuun.
Lähinnä palsta pysyy siistinä. Toki vanhoihin ketjuihin ei kannata tehdä uusia kysymyksiä joten jos ketju on esim 12 kk vanha niin sallin tehdä uuden ketjun.- no jo on..
Jo on tarkkaa toimintaa, uskotko tällaisen olevan luotsitoiminnan idea?
Yritän pitää palstan siistinä. Se on päätehtävä.
- niinpä..
Liian rankka putsaus voi pitää palstan totaalisen steriilinä. Vain 5 uutta ketjua kuukaudessa voi jopa vähentää keskusteluketjun seuraamista, joka tuskin on suomi24.fi:n ylläpidon haluama suunta. Ellei kovalevytila ole kortilla;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei211371- 671315
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää1331251- 1081245
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.671059- 109999
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.94967Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev182933- 89886
- 45871
Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66801Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50696- 43666
- 58663
- 70646
- 98628
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15087628Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r123612- 67586
- 52574