Onko mulla migreeni?

Pääkipuinennhhh

Mulla alkoi siis yhtäkkiä koulussa särkeä päätä aivan älyttömästi, ja näky semmosia valoläiskiä (siis sellasia jos vaikka kattoo lamppuun, ja sitten pois lampusta, niin sitten hetken näkyy semmosia läiskiä) ja sormenpäistä katos tunto. Onko tää migreeni vai joku muu?

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pääkipuinennhhh

      Helpotti kun pääsin kotiin, ja otin särkylääkkeen ja nukuin päiväunet, mutta silti huolestuttaa.

      • kuulostaa samalta

        Tunnon katoaminen sormista ja nuo valoläiskät sopivat aika hyvin 1:1:een migreenin yleisempien auraoireiden kanssa. Yleistä, esim. verenpaineesta tai nestehukasta johtuvaa päänsärkyä monesti luullaan migreeniksi, mutta yleensä migreeniin liittyy aika monella myös noita sivuoireita, joita myös aura-oireiksi kutsutaan. ja migreenissä se päänsärkykin on enemmän haittaavaa jopa täysin invalidisoivaa.

        Itselläni nuorempana migreenin ollessa pahimmillaan, tyypillinen kohtauksen kulku oli sellainen, että ensin alkoi tunto katoamaan pikkuhiljaa sormista, sitten alkoi teksti ikäänkuin häviämään, jos yritti lukea jotain. Ja nopeasti tämän jälkeen näkökenttään ilmestyi niitä valoläiskiä ja kohteet ikäänkuin hävisivät osittain näkökentästä. Lopuksi ennen oksettavaa päänsärkyä myös puhe alkoi solkkaamaan.
        Tähän auttoi yleensä se, että pääsi johonkin heittämään laatat ja sen jälkeen särkylääkkeen kanssa peiton alle pimeään nukkumaan muutaman tunnin päiväunet. Illalla olo oli jo selvästi parempi, kuitenkin hiukan pökkelö, hiukan "krapulaisen" tuntuinen.
        Tilanne oli monesti erittäin hankala jo senkin takia, että kävin bussilla koulua toisella paikkakunnalla, jolloin ensimmäisten oireiden tullessa päivästä saattoi kehittyä todella helvetillinen, kun kotiinpääsy oli pahimmillaan tuntien takana. Onneksi kaverit tiesivät ongelmani ja tukivat.

        Tuo puhekyvyn menetys on muuten ihmeelliseltä tuntuva ilmiö. Tiedät tasan tarkkaan, mitä haluaisit sanoa, kykenet jopa muodostamaan lauseen ajatuksen tasolla, mutta et pysty ääneen muuta kuin sopertamaan jotain epäselvää jossa sanat ovat missä sattuu järjestyksessä!!!. :)

        Aivohäiriöillä on erikoisia lieveilmiöitä. Onneksi vanhemmiten minulla kohtaukset helpottuivat ja välillä jopa katosivat tyystin kokonaan. Nykyään migreenikohtaukseni on lähinnä oksettavaa päänsärkyä, josta pääsee ylitse, kunhan pääsee pariksi tunniksi huilailemaan. Jopa työpäivänkin pystyy migreenin tullen räpiköimään jotenkuten lävitse, kunhan mukana löytyy särkylääkkeitä.


    • ergtersgr

      Äkkiseltään kuulostaa migreeniltä.

      Ala nyt pitämään päänsärkypäiväkirjaa, merkkaa päivät milloin särkee sekä mahdolliset muut oireet sekä jos olet tyttö/nainen niin merkkaa myös ylös menkkojen ajankohta. Mieti myös mitä tapahtui ennen särkykohtausta ja merkitse se muistiin. Itselläni migreenin aiheuttaa voimakkaat tuoksut ja välkkyvät valot.

      Jos/kun hakeudut lääkäriin kivun vuoksi, on hyvä olla muistissa asioita.

      Migreeniin on myös saatavilla täsmälääkkeitä ja estolääkitystä, mutta näistä kannataa jutella lääkärin kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      106
      2394
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      18
      2181
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      169
      1876
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      236
      1375
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      127
      1269
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1154
    7. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1075
    8. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      968
    9. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      897
    10. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      70
      872
    Aihe