Mulla alkoi siis yhtäkkiä koulussa särkeä päätä aivan älyttömästi, ja näky semmosia valoläiskiä (siis sellasia jos vaikka kattoo lamppuun, ja sitten pois lampusta, niin sitten hetken näkyy semmosia läiskiä) ja sormenpäistä katos tunto. Onko tää migreeni vai joku muu?
Onko mulla migreeni?
3
240
Vastaukset
- Pääkipuinennhhh
Helpotti kun pääsin kotiin, ja otin särkylääkkeen ja nukuin päiväunet, mutta silti huolestuttaa.
- kuulostaa samalta
Tunnon katoaminen sormista ja nuo valoläiskät sopivat aika hyvin 1:1:een migreenin yleisempien auraoireiden kanssa. Yleistä, esim. verenpaineesta tai nestehukasta johtuvaa päänsärkyä monesti luullaan migreeniksi, mutta yleensä migreeniin liittyy aika monella myös noita sivuoireita, joita myös aura-oireiksi kutsutaan. ja migreenissä se päänsärkykin on enemmän haittaavaa jopa täysin invalidisoivaa.
Itselläni nuorempana migreenin ollessa pahimmillaan, tyypillinen kohtauksen kulku oli sellainen, että ensin alkoi tunto katoamaan pikkuhiljaa sormista, sitten alkoi teksti ikäänkuin häviämään, jos yritti lukea jotain. Ja nopeasti tämän jälkeen näkökenttään ilmestyi niitä valoläiskiä ja kohteet ikäänkuin hävisivät osittain näkökentästä. Lopuksi ennen oksettavaa päänsärkyä myös puhe alkoi solkkaamaan.
Tähän auttoi yleensä se, että pääsi johonkin heittämään laatat ja sen jälkeen särkylääkkeen kanssa peiton alle pimeään nukkumaan muutaman tunnin päiväunet. Illalla olo oli jo selvästi parempi, kuitenkin hiukan pökkelö, hiukan "krapulaisen" tuntuinen.
Tilanne oli monesti erittäin hankala jo senkin takia, että kävin bussilla koulua toisella paikkakunnalla, jolloin ensimmäisten oireiden tullessa päivästä saattoi kehittyä todella helvetillinen, kun kotiinpääsy oli pahimmillaan tuntien takana. Onneksi kaverit tiesivät ongelmani ja tukivat.
Tuo puhekyvyn menetys on muuten ihmeelliseltä tuntuva ilmiö. Tiedät tasan tarkkaan, mitä haluaisit sanoa, kykenet jopa muodostamaan lauseen ajatuksen tasolla, mutta et pysty ääneen muuta kuin sopertamaan jotain epäselvää jossa sanat ovat missä sattuu järjestyksessä!!!. :)
Aivohäiriöillä on erikoisia lieveilmiöitä. Onneksi vanhemmiten minulla kohtaukset helpottuivat ja välillä jopa katosivat tyystin kokonaan. Nykyään migreenikohtaukseni on lähinnä oksettavaa päänsärkyä, josta pääsee ylitse, kunhan pääsee pariksi tunniksi huilailemaan. Jopa työpäivänkin pystyy migreenin tullen räpiköimään jotenkuten lävitse, kunhan mukana löytyy särkylääkkeitä.
- ergtersgr
Äkkiseltään kuulostaa migreeniltä.
Ala nyt pitämään päänsärkypäiväkirjaa, merkkaa päivät milloin särkee sekä mahdolliset muut oireet sekä jos olet tyttö/nainen niin merkkaa myös ylös menkkojen ajankohta. Mieti myös mitä tapahtui ennen särkykohtausta ja merkitse se muistiin. Itselläni migreenin aiheuttaa voimakkaat tuoksut ja välkkyvät valot.
Jos/kun hakeudut lääkäriin kivun vuoksi, on hyvä olla muistissa asioita.
Migreeniin on myös saatavilla täsmälääkkeitä ja estolääkitystä, mutta näistä kannataa jutella lääkärin kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 19711762
- 585539
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462847- 402455
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k152444Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut342013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,471939Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131911Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71707- 341610