Hei, nyt on käynyt niin, että rakas kissani on yön aikana tonkinut roskiksesta edellis illan kerta-annos ruokapussin kääreen ja järsinyt sen. Pussista puuttui huomattavan kokoinen pala, jota en toistaiseksi ole mistään löytänyt joten pelkään, että kissani on sen syönyt! Mitä teen!? En viitsisi turhaan viedä eläinlääkäriin, ettei mua naureta pihalle jos ei siellä mahassa olekaan mitään. Tällä hetkellä kissa käyttäytyy aivan normaalisti ja syönyt aamupalan ja herkkuja.
Kissa söi pussia?
4
698
Vastaukset
- 564+0948738
Seuraile kissan tilaa, jos oksentaa ja pussinpalaa ei näy vie el.Jos tulee kipeänoloiseksi viel el.Jos siis ruoka maistuu huonommin, ei pissaa tai kakkaa normisti.
Toivotaan nyt että tulee ulosteen mukana ulos, voit tarkkailla sitäkin. - muovinen kissa
Olen hoitanut kissaa, joka oli muovifriikki. Söi pusseista palasia aina kun vaan sai niitä tarjolle. Muovikassit piti heti piilottaa.
Kissa saanee kuitenkin syötyä vain palasen kerrallaan, eli luulen, että puuttuva osa on syöty pala kerrallaan ja silloin siis pieninä osina.
Eli jos ei ala oksentamaan, tai muuten ole outo, seuraa vaan tilannetta - Helmi-kissan emäntä
Hei,
minun toinen kissani (11v) on kova järsimään muovipusseja ja syö niistä samanlaisia palasia kuin sinun kissasi.
Kissa on tehnyt sitä jo pidemmän aikaa, eikä siitä näytä olevan mitään haittaa.
Olen kysynyt asiaa eläinlääkäriltä ja hän vastasi, että se on aika tavallista.
Kakan mukana ei näytä olevan muovinpalasia, vaikka jotkut tuttavani vitsailevatkin, että siisti kissa, kun kakkakin tulee jo valmiiksi pussissa.
Erityiset suosikit ovat wc- ja talouspaperipussit. Kissa on oikein odottamassa, kun puran paketit ja sitten pääsee tyhjien pussien päälle makoilemaan ja järsimään :).
Minun kissani on pirteä, mahavaivoja ei ole eikä muitakaan , intohimona ovat vain ne pussit!- pussitkaapissa
Miten teillä on sellaisen muovipussseista kiinnostuneen kissan ulottuvilla yhä muovipusseja?
Eikö ole aika riskaapeliakin?
Meillä ei lastenkaan takia pidetä muovipusseja saatavilla.Muovipussit ovat kaapissa, nätisti laskostettuina, odottamassa mahdollista käyttöä ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794964- 794839
- 1324248
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan93028- 522669
- 402561
- 482219
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830