Te kaikki jotka aiotte hakea asumisoikeusasuntoa Suomen Asumisoikeus Oy:ltä (aikaisemmin Sato Oy VVO) kannattaa ottaa huomioon seuraava asia miettiessänne haluatteko heidän palveluitaan käyttää.
Suomen Asumisoikeudella on periaatteena maksattaa omat kulunsa asukkaalla. He vaativat että vastikkeen maksu alkaa heti kun asunto vapautuu, jos asunto on jo vapaana, vastikkeen maksu alkaa heti kun kaupunki on asukkaan hyväksynyt!
Asumisoikeuslaki määrää kolmen kuukauden irtisanomisajan. Tällä perusteella siis jokainen asukas tietää että heillä vastikkeen maksu irtisanomisajan jälkeen saattaa kestää vielä 3 kuukautta. Tällöin on helppo ajoittaa irtisanominen oikeaan hetkeen. Suomen Asumisoikeus kuitenkin sopii asukkaiden kanssa 2 kuukauden irtisanomisajoista ja pakottaa seuraavan asukkaan maksamaan vastiketta heti tuon edellisen kahden kuukauden päättymisen jälkeen, vaikka periaatteessa edellisen asukkaan velvollisuus on maksaa tuo ”kolmas kuukausi”.
Tämä täydellinen joustamattomuus ja piittaamattomuus asukkaista johtaa siihen että monet joutuvat maksamaan jopa kuukausia päällekkäin kahdesta asunnosta. Jos asunto on jo vapaana, kuka sen uskaltaa edes ottaa?
Esimerkiksi: Jos perhe haluaa vaihtaa YH:lta asunnon isompaan ja löytää sellaisen Suomen Asumisoikeudelta. Ennen kuin perhe voi sanoa vanhan asumisoikeuden irti heidän täytyy odottaa kaupungin hyväksymistä. Heti kun kaupunki on hyväksynyt, perhe voi sanoa irti YH:n asunnon ja maksaa lainmukaiset 3 kuukauden irtisanomisaika vastiketta (ellei asukasta aikaisemmin löydy) ja samaan aikaan Suomen Asumisoikeus aloittaa vastikkeen perimisen. Perhe siis maksaa 3 kk vastiketta päällekkäin kahdelle asumisoikeusyhtiölle. Isoista asunnoista vastikkeet ovat lähellä 1000 EUR kuussa, siitä voi jokainen laskea mitä kahden vastikkeen maksaminen tarkoittaa.
Miksi tämä on sitten käsittämätöntä! Kahdesta syystä.
1) Mikään muu asumisoikeusyhtiö ei tällaista harrasta. Allekirjoittanut, vaihtaessaan silloiselta Sato:lta YH-Asumisoikeuteen pystyi sopimaan vastikkeen maksun aloituskohdan joustavasti kummankin osapuolen etua katsoen. Asunto oli ”ilman vastiketta” kuukauden ajan. Sopiminen ei YH:n kanssa ollut ongelma. Miksi siis käyttää joustamatonta ja asiakkaitaan halveksivaa yhtiötä?
2) Asumisoikeuslaki ei mainitse mitään vastikkeen maksun aloituskohdasta. Suomen Asumisoikeus vetoaakin vuodelta 1990 olleeseen hallituksen esitykseen asumisoikeuslaista jossa pykälässä 21 mainitaan että vastikkeen maksu voi alkaa asunnon vapauduttua. Tämä ei kuitenkaan toteutunut voimassaolevaan asumisoikeuslakiin !!! (nähtävästi sen kohtuuttomuuden vuoksi). Eli Suomen Asumisoikeus vetoaakin alkuperäiseen hallituksen ehdotukseen joka ei siis koskaan laiksi toteutunut tämän pykälän osalta!!! Mielenkiintoista.
Tästä asiasta käytiin alkuvuodesta kädenvääntö Suomen Asumisoikeuden kanssa. Asukas kieltäytyi maksamasta vastiketta heti asunnon vapauduttua kuten Suomen Asumisoikeus vaati. Yhtiö ei asiasta kuitenkaan halunnut edes neuvotella. Perustetta toiminnalle kysyttäessä lyötiin pöytään hallituksen esitys asumisoikeuslaiksi vuodelta 1990. Kun asia eteni, Suomen Asumisoikeus ilmoitti että jos asukas ei maksa, he aloittavat hakemaan uutta asukasta. Tämän tehdessään he rikkoisivat asumisoikeuslakia joka velvoittaa jakamaan asunnot järjestysnumeron mukaisesti. Helsingin kaupungilta asiaa tiedustellessa, he pitivät Suomen Asumisoikeuden toimintaa ”epäreiluna”, mutta asia on kuulemma heidän. Tosin he totesivat, että he eivät asumisoikeutta hyväksytyltä asukkaalta peru, ja perumisen voi tehdä vain asukas itse.
MUILLE TIEDOKSI, jotka haluavat kokeilla kuinka pitkälle Suomen Asumisoikeus on valmis menemään. Viivytelkää sopimuksen teossa ja älkää hyväksykö taannehtivasti voimaan tulevaa sopimusta. Jos Suomen Asumisoikeus lähtee hakemaan riidan takia uutta asukasta, älkää missään tapauksessa peruko kaupungin hyväksyntää. Suomen Asumisoikeus ei voi sitä tehdä, ja kaupunki ei sitä tee ellei asukas sitä pyydä. Suomen Asumisoikeus voi vapaasti hakea uutta asukasta, mutta ei saa heille hyväksyntää.
Jos itse joskus mielenhäiriöön joutuisin ja hakisin Suomen Asumisoikeudelta asuntoa, kokeilisin juuri tätä, tarvittaessa lakimiehen avustuksella!
Täältä pidempi versio:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000012&posting=22000000004820345
Varokaa Suomen Asumisoikeutta
Irti Satosta 2
0
528
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella283067No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452330- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11760