Mitä pitäisi tehdä kun taloyhtiö jahkailee kaapeleiden korjauksen kanssa, eikä laajakaista toimi ollenkaan? Ei kuulemma ole budjetoitu varoja korjaukseen. Monilla muillakin taloyhtiössä on sama vika.
Onko jotain lakia tai säädöstä siitä miten nopeasti taloyhtiön pitäisi korjata asunnon ja jakamon välinen kaapeli? Tässä on nyt useampi viikko taisteltu. Ensin Soneran kanssa pari viikkoa, jonka jälkeen asentaja totesi, että vika on taloyhtiön kaapeleissa. Nyt tämä viikko on mennyt taloyhtiön kanssa, joka ilmoitti, että pitää jossain vaiheessa kokouksen, jossa aletaan pohtia asiaa. Eikö laajakaista ole nykyään niin oleellinen asia, joka pitäisi korjata nopeasti?
Taloyhtiö jahkailee kaapeleiden korjauksessa
6
276
Vastaukset
- piuhat poikki
Mietippä vähän kun on piuhat sielä betoniseinien sisällä, ei niitä ihan heittämällä ja halvalla vaihdeta. Enkä edes usko että vika olisi piuhoissa, pikemminkin siellä jakamossa, tai huoneistojen rasioissa. Tuskin ne piuhat katkee sielä seinien sisällä.
- kaapelit ok
onhan ne putkitettu joten vetämällä menee uusi tilalle samalla kun tulee vanha pois. mutta vika tuskin kaapeleissa vaan jossain huonoissa liitoksissa tms.
- Outoa?
Kuinka vanha talo? Puhelinjohdon kuparitko siellä on? Laajakaista toimii vaikka 1950-luvun avojohtolinjoilla niin miksei sitten kerrostalossa.
- tuplakaistalaaja
Käytä mokkulaa tai puhelimen nettiyhteyttä.
Pääset helpommalla. - mimmi5
Hei. Tää nyt tulee vähän myöhäs mutta jatkoo ajatellen.. Kannattaa nakata kysymys Omataloyhtio.fi:n kysy-vastaamme palstalle. Sieltä oon saanut useasti ja nopeasti hyvän vastauksen kysymyksiini ja suoraan lakimieheltä! Eikä se maksa mitään, pitää vaan liittyy jäseneks mut sekin on ilmaista.. Sieltä löytyy muutenkin kaikkee hyvää infoo taloyhtiöjutuista.
- Toinen pari toimii?
Tuskin siinä lakimiestä edes tarvitaan? Taloyhtiö selvittää asian nykytilan, eikä turhaan sotke telekaapeloinnin uusintaa mukaan tässä vaiheessa?
As Oy laki, 4. luku § 2 - Yhtiön kunnossapitovastuu kertoo: "Yhtiö on lisäksi velvollinen pitämään kunnossa lämmitys-, sähkö-, tiedonsiirto-, kaasu-, vesi-, viemäri-, ilmanvaihto- ja muut sen kaltaiset perusjärjestelmät."
http://oikeusministerio.fi/material/attachments/om/hankkeet/fi/2012/6Av76J4bm/AOYL_-_yhteenveto_ja_perustelut.pdf kertoo tyyliin "mitä se on?" sivulla 55: "Yhtiön kunnossapitovelvollisuuden päättyminen saattaa tulevaisuudessa yleistyä ainakin tietoliikenneyhteyksien kehityksen myötä: mikäli vanhaa lankapuhelinjärjestelmää käytetään vain muutamassa osakehuoneistossa ja joka huoneistossa on korvaavan palvelun tarjoava perusjärjestelmä, voinee yhtiö halutessaan luopua vanhan perusjärjestelmän ylläpitämisestä."
Nykylaitteilla vikapaikka on helppo selvittää, mutta taloyhtiön pitää tilata alaa tunteva teleasentaja paikalle. Yleensä tilataan sähkömies, jolla ei katkoksen tai oikosulun paikantamiseen tarvittavia mittalaitteita vaan satu edes olemaan. Edullisempaa olisi etsiä vika ja korjata se, kuin käydä koko taloyhtiön telekaapelointia uusimaan? Sonera ei tutki ongelmaa, koska taloyhtiön kaapelointi on taloyhtiön vastuulla eivätkä he ilman taloyhtiön lupaa saa vikaa selvittää (=maksaja pitää löytyä).
Huoneistoon tulee yleensä useampi puhelinpari. Omaan kämppääni tulee kolme paria, joista yksi on epäkunnossa. Sen vikapaikka löytyy helposti, mutta kun yksi pari riittää, niin mitä noita jatkoksia turhaan availlaan.. Kaksi paria on riittänyt, kun joskus oli kaksi ADSL-yhteyttä käytössä. Nyt on käytössäni vain yksi VDSL2-yhteys, jolle yksi toimiva puhelinpari talojakamosta kämppääni riittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa953651Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292403Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.35915- 44841
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30820Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61815Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5799- 40707
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies89695