Ampumaharrastus Suomessa?

6 + 16 = 22

Olen parikymppinen nuori ja olen saanut vapautuksen varusmiespalveluksesta. Toisin kuin luulisi, en ole riemuissani asiasta. Kadehdin hieman ystäviäni, jotka ovat tehneet vaikka mitä inttissä.

Koska en tule koskaan pääsemään varusmiespalvelukseen, en käsittääkseni koskaan pääse ampumaan rynnäkkökiväärillä. Ampumataito on kuitenkin sotilaan tärkeimpiä taitoja. Onko minulla mitään mahdollisuutta päästä kokeilemaan puolustusvoimien käyttämiä aseita? Jos haluan joskus elämässäni päästä kokeilemaan AK-47 ja SVD:tä, täytyykö minun matkustaa Itä-Eurooppaan?

2

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Maanpuolustustahto

      kun löytyy, niin voi paikallisiin reserviläisiin. Yleensä pääsee, vaikka inttiä ei olisi käynytkään. Siellä on ampumaharrastusta myös tuommoisilla...

    • ­¢­­­­

      luulenpa että pelkkä kokeilu kyllä onnistuu, kun hankkiudut jonkun reserviläisyhdistyksen puheille. Aseet ei kyllä ole mitään sarjatulirynkkyjä. Sarjatulella roiskintaa harva intin käynytkään pääsee kokemaan muuta kuin paukkupateilla.

      Armeijan rynkyillä palvelusammuntoja radalla pääsee ampumaan kuka tahansa, joka on jonkun reserviläisliiton alaisen yhdistyksen jäsen ja vakuutukset maksettu. Kaikkiin yhdistyksiin ei ketä tahansa huolita, mutta useimpiin olet ihan tervetullut jäsenmaksurahoinesi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pride-rautu korvaamaan kirjolohi

      Kekkosen saatanan tunari meni muuttamaan aikoinaan sateenkaariväen kalan nimen. Unkarin vallankumouksen innoittamana n
      Maailman menoa
      32
      2411
    2. Purran aikaisemmat kannattajat siirtyneet Lindtmanin leiriin

      Melkoinen muutos on käynnissä Suomen politiikan kentällä. Tulevista häviäjistä on hirmuinen kiire päästä ajoissa voittaj
      Maailman menoa
      100
      2302
    3. Järkyttävä hetki - Ellen Jokikunnas pöyristyy italialaisen lääkärin työstä

      Unelmia Italiassa -sarjassa ollaan Ellen Jokikunnaksen perheen kanssa Italiassa. Jokikunnas ja Rask ovat rempanneet kakk
      Tv-sarjat
      18
      1349
    4. Oot tosi epätavallinen

      ja erikoinen nainen. Tykästyä ikihyviksi sun kaltaiseen naiseen, mitä tästä pitäis edes ajatella.
      Ikävä
      49
      1217
    5. Työeläkkeet ovat pois työntekijän palkasta

      Jokainen työeläkkeen nimissä maksettu euro on otettu pois työtä tekevältä palkansaajalta. Mitä korkeampi työeläketaso o
      Maailman menoa
      33
      1152
    6. Etkö sä muru mussakaiseni ymmärrä

      Että me päästään lähenemään vain kaveruuden kautta? Vain siten mä voin lähettää sulle kuvia ja viestejä 😌 Tänäänkin o
      Ikävä
      27
      930
    7. Etkö voi antaa edes vihjettä mulle?

      Minkä vain me tiedettäisiin? Naiselta miehelle.
      Ikävä
      51
      840
    8. Muistatko? Maisa Torppa jakso räjäytti Veitolan somen: "epäaitoa ja teeskentelyä"...

      Maisa Torppa täyttää tänään 35 vuotta, onnea! Maria Veitola vieraili Yökylässä-ohjelmassa aikansa kohujulkkis Maisa To
      Suomalaiset julkkikset
      11
      801
    9. Kaksi viikkoa enää Rakas...

      Tietäisinpä miten toimia...
      Ikävä
      53
      745
    10. Sammuuko meillä

      Kipinä kun ei enää nähdä
      Ikävä
      56
      734
    Aihe