Moikka !
Mitä seuraamuksia voi tulla kotoa karkaamisesta ? Olen 16 vuotta täyttävä tyttö ja olen suunnitellut karkaavani kesällä vähäksi aikaa pois kotoa kaverilleni suomen toiselle puolelle. Aion ilmoittaa vanhemmilleni, että en ole tulossa hetkeen kotiin ja olen kunnossa, mutta kun he ovat tehneet minusta poliisille jonkun ilmoituksen, mitä sitten ? Kuinka nopeasti poliisit alkavat toimia ? Mitä sitten tapahtuu, jos/kun poliisit saavat minut kiinni kun olen siellä kaukana kotoa ?
Minun on ollut todella paha olla kotona sanotaanko viimeisen vuoden aikana. Väkivaltaa oikeastaan ei ole vielä ollut, jotain pientä läpsimistä mutta vanhempani ovat kovin agressiivisia. He eivät välitä, mitä minulle todellisuudessa kuuluu, kunhan elämäni näyttää katsojan silmistä hyvältä. Minulla on yksinäinen, väsynyt ja ei-haluttu olo. Minä todella olen yrittänyt luoda keskustelua ja ehdottaa yhteistä tekemistä, mutta minut aina käsketään pois. Olen väsynyt olemaan kotona ja kun koulu on ohi ja meillä tulee riita, jota en jaksa juuri silloin käsitellä, karkaan koti-ongelmiltani.
Kotoa karkaaminen
3
271
Vastaukset
- Äiti-täti 116
Minusta sinun kannattaisi ensin yrittää saada apua koti-ongelmiisi. Esimerkiksi koulukuraattori tai terveydenhoitaja voisi varmaan auttaa. Heillä on koulutus ja lisäksi vuosien kokemus nuorten erilaisten ongelmien ratkaisemisessa tai edes ratkaisumahdollisuuksien kartoittamisessa.
Myös lastensuojelu tai perheneuvola saattaisi olla oikea osoite. Kannattanee kuitenkin aloittaa koulusta, sillä tavoin apua lienee nopeimmin saatavissa.
Jos karkaat, saattaa käydä niin, että menetät vanhempiesi luottamuksen ja sen takaisin saamisessa on kova työ ja menee pitkä aika. Jos he tekevät sinusta katoamisilmoituksen, poliisi hakee sinut alta aikayksikön, jos vaan tietää, missä olet. Jos ei tiedä, saatat päätyä Ilta-Sanomien sivuille. Ei kivaa julkisuutta!
Voisitko ajatella, että keskustelisit vanhempiesi kanssa siitä, josko oikein luvalla saisit kyläillä kaverisi luona jonkin aikaa? Kerro, että hän on kutsunut sinut (onko näin?). Oletko ajatellut, että reissussa kuluisi jonkin verran rahaa, vaikka elelisikin säästäväisesti? Ethän voi loisia toisen samanikäisen (?) perheessä ja maksavat ne matkatkin.
Yhtä kaikki ikävään kotitilanteeseesi pitää löytyä ratkaisu, ja ratkaisu on oltava jotakin muuta kuin kotoa viikoiksi karkaaminen. Apua ja tukea on saatavissa! - Keijonkanttura
Onpa varsinainen älynväläys! Näinkö uskot ongelmien ratkeavan? Yritä nyt hyvä ihminen MITÄ TAHANSA muuta ratkaisukeinoa!
- sanat kuullut
melkoista huomionhakua, vaan jos vanhempasi tuumaavatkin, että hyvä kun meni! Eikä takasin tartte tulla. Mites sitten suu pannaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!9311912Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla1069030Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa
Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.1144938- 1014158
Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon
Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka364145Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti63924Yksi kuoli kolarissa Outokummussa
-toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei703730Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j113709Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden393587Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle293551