Mikä siinä on että kokkolasta mahdotonta saada kesätöitä.
Ilmeisesti toinen työtön kesä edessä...
Yhden kerran saanut paikan, naurettavat 2 viikkoa, suhteilla.
Ja ikäähän on jo 18 vuotta... Ja mitä enemmän työttömiä kesiä tulee sitä vaikeempaa saada töitä tulevaisuudessa.
On se kiva valmistua parin vuoden päästä työttömäksi.
Ilmeisesti toinen työtön kesä edessä...
Yhden kerran saanut paikan, naurettavat 2 viikkoa, suhteilla.
Ja ikäähän on jo 18 vuotta... Ja mitä enemmän työttömiä kesiä tulee sitä vaikeempaa saada töitä tulevaisuudessa.
On se kiva valmistua parin vuoden päästä työttömäksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Koska täällä kaikki Kaupungin kesätyöt mennee työntekijöiden lapsille! Muut paikat menee suhteilla(rannan tehtaat)
Julkisella puolella hallitsee lessu/kepu mafia!!
Kokkolan lehdessä kirjoitettiin että kaupungin paikat menee tänä vuonna pääasiassa niille jotka ei ennen ole siellä ollut. Paska puhetta, tai sitte kaupungin työntekijöillä on uusia työikäisiä lapsia.
Aloittaja, minkä alan kesätöitä etsit?
Mene kysymään halpahallista ,
Halpa-hallista kysytty, sekä myymälästä että varastolta, suhteita on, ei auta.
Tällä hetkellä itselle kelpaa oikeestaan kaikki muu työ paitsi lehden jako, alipalkattua hommaa.
Kunhan saisi töitä, rahaa tarvis jotta voisi kehitellä harrastusta edespäin.
Työtä tehdään elämisen eteen, harrastukset tulee toisena, ja on sitä ilmaisia harrastuksia,esim, juoksu,hiihto,
Tuolla logiikalla mun ois turha hakea mitään töitä koska kelalta saa rahaa jolla elää.
Ja en tarvitse vielä rahaa elämiseen. Mutta onko se sitten tulevissa työhaastatteluissa hyvä vastata "en tarvinnu rahaa elämiseen" kun haastattelija kysyy miksi työhistoriassa on vuosien tauko?
Sama kai se mihin rahaa tarvin kun pointtina on se että töitä ei saa..
Miten mikään lessu/kepumafia vois julkisista kesätöistä päättää?
On niitä tottavie niin vähän muihin verrattuna.
Tai, jos niitä on niin paljon päättäville paikoille asetettu, on se kyllä täysin enemmistöryhmien syy.
Olen saanut kaupungilta kesätyöpaikka tarjouksen vain jättämällä netissä hakemuksen (ei ole mitään suhteita). En ottanut paikkaa vastaan koska olin löytänyt jo paremman paikan. Parhaan kesätyöpaikan olen saanut siten että koulusta työharjoittelussa olin ahkera ja oma-aloitteinen niin kysyivät töistä että jäisinkö kesätöihin. Nykyään kyseisessä paikassa vakituisena töissä. Kyllä niitä töitä saa kun hakee ja ahertaa!
Tänä keväänä ei sattunut olemaan työharjoittelua eli ei ainakaan sitä kautta tule paikkaa..
En tiä...
Vinkkejä paikoista joista voisi kysyä? Semmoisia joilla ei ole avoina hakua?
Täyskäsi, finesbo ja kaikki muut pienemmät firmat.
Kaikki isot firmat on jo kesätyöpaikat jakanu.