Eka käynti psykiatrian poliklinikalla

Eli mitä tapahtuu, kun menee ekaa kertaa psykiatrian poliklinikalla masennuksen takia? Odottelen just aikaa sinne..
10295
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Sitä ei ikinä tiedä mitä psykiatrin vastaanotolla tapahtuu.Ainakin sinulle annetaan täytettäväksi sellainen huuhaa-masennustesti.Ja kaipa se lykkää sinulle masennuslääkereseptin kouraan.

Äänestä

jutustelua kaikista oireista ja elämäntilanteesta yleensä, masennustesti, muiden sairauksien poissulkemista ja sit se resepti lopussa kouraan. ja uusia aika n. kk päähän

Äänestä

Mulla on jo masennuslääkkeet työterveyshuollosta ja nyt laittoivat työterveyshuollosta lähetteen polille.. pelottaa jotenkin mennä sinne.. ja masennustestin tehnyt jo aiemmin josta sain 30 pistettä.

Äänestä

Minkä ikäinen oot?

Äänestä
  • 30 risat

    Äänestä

Ei kannata jännittää sinne menoa. Keskustelua ja ehkä lääkityksen tarkistamista odotettavissa. Tsemppiä!

Äänestä

Uhkaavat pöpilään laitolla ja lääkettä että et tiedä enää kuka olet ja missä. Mitään oikeaa apua et saa mistään.

Äänestä

Lääkitystä varmaan tarkastetaan ja vaihdetaan jos tuntuu ettei nykyinen ole hyvä. Masennustesti todennäköisesti täytetään uudestaan. Joudut varmasti myös kertaamaan kaiken minkä olet moneen kertaan jo kertonut terveyskeskuksessa, se voi olla turhauttavaa mutta se on kuitenkin tärkeää. Jos sinulla on perhettä, käydään varmaan läpi myös perheen jaksamista ja varsinkin lasten tilannetta. Sitten sinulle määrätään joku henkilö (psyk. sairaanhoitaja, psykologi tai joku muu) jonka luona alat käydä säännöllisesti juttelemassa. Kontrolliaikaa lääkärille ei välttämättä määrätä, koska resurssit ovat rajalliset. Tämä henkilö jolle käyt juttelemassa voi kuitenkin varata sinulle ajan jos tunnet sille tarvetta, tai voit varata sen itsekin.

Polilla EI uhkailla pöpilään laitolla eikä millään muullakaan. Psykiatrit voivat olla vähän erikoisia persoonia, mutta tarkoituksena on kuitenkin hoitaa ihmisten sairauksia, ei tehdä heistä enää sairaampia. Toki joku joskus joudutaan laittamaan sinne osastollekin ja siellä niiden lääkkeiden syöminen ei aina ole vapaaehtoista, mutta laitoshoito on kuitenkin niin kallista ja paikat niin vähissä, ettei sinne ihan kevyin perustein mennä.

Äänestä

Minun elämäni tuhottiin psykiatrisella poliklinikalla. Se oli ihan sairas paikka, ja oli elämäni suurin virhe mennä sinne.

Äänestä

Jos todella haluat apua niin tuskin lääkepurkit auttavat. Hakeudu erilaisiin vertaisryhmiin, oikea ruokavalio, liikunta, uni, lisäravinteet - nämä on kaikki tosi tärkeitä tekijöitä. Psyk poli on p..a poli. Sairaiden ihmisten suojatyöpaikka. Siellä ei todellakaan kiinnosta muu kuin että, heidän mielestään, hullut syövät lääkkeensä. Lääkärit kyllä osaavat lausuntoja kirjoittaa Kelalle. Se on heidän pääasiallinen työ. Muista: kaikki mitä sanot kirjataan ylös. Jos haluavat tehdä sinusta tiettyyn diagnoosiin sopivan persoonan kaikki sanomasi vääristetään siihen muottiin. Onnea matkaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


BonBon kirjoitti:

Eli mitä tapahtuu, kun menee ekaa kertaa psykiatrian poliklinikalla masennuksen takia? Odottelen just aikaa sinne..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu