Ikkunoiden mekanismi

liitonarkki1

Moi, onko muilla yhtä huonoja kokemuksia kun mulla. Scenicistä vm. 2004 on nyt mennyt kaikkien ikkunoiden nosto/lasku sököksi. Osat tosi kalliita. Mistä löytyisi halpis varaosia etuoviin ja myös takaoviin. Takaovissa ilmeisesti eri mekanismi kuin edessä. Onkohan halvempi?

2

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasinnostin

      Ei.

      Mutta ne mekanismit ei tosiaankaan ole kalliita. Jos viet merkkihuoltoon ne kuulemma vaihtaa moottorinkin sinne oveen, mikä on ihan turhaa rahastusta. Korjaussarjoja saa muutamalla kympillä, etsi googlesta. Joku on kuulemma polkupyörän jarruvaijerillakin sellaisen korjannut. Joo ja se ei montaa euroa maksa...

    • Renuli

      Multa ainakin on kans hajonnu noi nostohärpäkkeet. Niistä yleensä laukee vain lasissa kiinni olevat muovikliput, tosin vaijerisekamelska on melkoinen, kun katsoo ekaa kertaa sähköisiä lasinnostinsysteemejä hajonneena. Lasiin kiinni tulevat muoviosat maksaa jotain 10€/pari ihan Rellun marmoritiskillä, eli ei ole kalliita.
      Tämmäseltä tumpelolta kuin minä meni jotain 2-3 tuntia/ikkuna, josta suurin aika ovipahvien irrotukseen, ja vaijerisotkun ihmettelemiseen.
      Katso Renault-foorumilta, miten homma käytännössä etenee, siellä on myös niiden muoviklipujen varaosanumerot, mutta kyl ne niitä myy ainakin Keskusautohallissa, kun selittää tarvitsevansa ikkunannostimien muoviosia.
      Ai juu uudet muovit on vähän eri näköisiä, kuin vanhat; ne on vahvistettu, kun alkuperäiset oli niin heikkoja ... Huomasivat sen itsekin jotain vuosimalliin 2006

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2417
    2. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      57
      1393
    3. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1313
    4. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1313
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1201
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      929
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      122
      808
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      31
      751
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      23
      606
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      58
      586
    Aihe