Painon ja varausajan suhde?

Minkälainen suhde takan painolla on lämpöisenä pysymisen aikaan? Kuinka kauan tonnin takka pysyy lämpimänä?
8257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Meidän takka painaa 850kg, ja lämmityksen loputtua kyljen lämpötila on 64c astetta, 12 tunnin kuluttua kylki on 45 astetta ja 24 tunnin kuluttua kylki on 34 astetta, ja sitten pannaankin uudet tulet. Sisälämpö on 22- 24 astetta. Tämä siis mökillä 42m2, ja ulkona -10 - -1 kieppeissä.

Äänestä

Varausaika riippuu massan lämmönjohtokyvystä , ei määrästä.

Äänestä
  • Riippuu monesta muustakin tekijästä. Merkittävimmät tuon lisäksi varmaan lämpötilaero, eristeiden määrä, pinta-ala ja massa.

    Tärkeämpää on ajatella, minkä verran lämpöenergiaa takka pystyy hyvällä hyötysuhteella sitomaan itseensä ja miten nopeasti sen haluaa sieltä ulos. Kaminasta tulee nopeasti paljon tehoa, varaavasta kuoritakasta hitaasti enemmän. Siis samalla puumäärällä. Takka valitaan sitten kohteen mukaan.

    Äänestä

Meinaat siis, että samaan lämpötilaan kuumennettu 2000 kg tiilitakka jäähtyy yhtä nopeasti kuin yksi tiiliskivi..?

Äänestä

500kg = 5h
1000kg = 10h
2000kg = 20h
3000kg = 30h

ihan sama onko sisällä tahi pihalla ja oliko lämmintä vaiko kylmää.
täytyy vain säätää muuttujaa kaavassa.

Äänestä
  • Jos savupeltiin on tehty muodinmukainen 4% vuotoläpi hormin pinta-alasta, voi noista jäähtymisajoista ottaa puolet pois, mutta tyhmät tykkää polttaa puuta ja käryttää, maailma pelastuu, eikä tyhmeliini kuole häkään.

    Äänestä

" Jos savupeltiin on tehty muodinmukainen 4% vuotoläpi hormin pinta-alasta "

Ei ole muotiasia, vaan lakisääteinen.

Äänestä
  • Kyllä se muotijuttu on, ei sellaisia ollut silloin kun puilla aikoinaan lämmitettiin, vaan piippuihin laitettiin 2 peltiä, jotta olisivat tiiviimpiä.

    "lakisääteistä" on niin moni muukin turha asia, jokaisen on silti kyettävä ITSE päättelemään mikä on järkevää, mikä hullutusta, muotia yms. Ei kukaan järkevä pilaa takkaansa tuollaisella savupellin rikkomisella. Olisiko uuneista alle 5% tuollainen harva pelti, joka päästää lämmöt harakoille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


munatakkaa kirjoitti:

Minkälainen suhde takan painolla on lämpöisenä pysymisen aikaan? Kuinka kauan tonnin takka pysyy lämpimänä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu