mihin keralassa ja tamil nadussa

liisi ja perhe

ollaan menossa pariksi kuukaudeksi etelä-intiaan ensi vuoden puolella. oleskelemme tamil nadussa ja keralassa lähinnä.

kaipaamme vinkkejä halvoista mutta siisteistä majapaikoista keralassa. tamil nadun matkaosuus on jo suunniteltu, mutta missä kaikkialla (esim keralan ja chennain välillä) kannattaa käydä? onko esim. hill stationeita joissa kannattaisi käydä?

entäpä mitkä ovat käymisen arvoisia paikkoja keralassa? olemme lapsiperhe. haluamme nähdä keralassa kauniita maisemia, autioita siistejä rantoja, kaupunkien kuhinaa ja maaseudun rauhaa.

1

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • noita

      voi kuulkaa mä voin kertoo teille mihin mä veisin (ja vien myöhemmin) lapseni. keralassa teidän siis ehdottomasti kannattaa vuokraa sellanen personal jokibotski ja mennä sillä pikku retkelle. me oltiin pari vuotta sitten 24 tunnin reissulla aivan ihanalla isolla veneellä, jossa oli kokki (nam!) ja sellaset maisemat et kelpaa. koko ajan jotain näkemistä kun ihmiset ja eläimet asustelee siel palmujen alla. se makso meille about 120 euroa jaettuna viidellä eli ei mitään. 2 biitsiä tulee mieleen eli varkala jossa on tosin hankala pääsy rannalle jos lapset on pieniä ja sitten kovalam joka kyl on kiva mut mulle vähän turistimesta. ja sit mä menisin matkalla keralasta tamilin puolelle kumilyn kautta ja pysähtyisin periyariin luonnonpuistoon jossa näkee varmasti ainakin norsuja ja muutamii muita. siis luonnossa veneestä katsottuna eikä missään häkissä. kumily on tamil nadun rajalla ja koska te tod näk meette maduraihin ja haluutte hill stationille niin älkää missatko kodaikanalia. se on niin superkaunis paikka mis on viilee ja raikas ilma. tekee välillä hyvää ettei oo 35. siellä mä voisin kuvitella et teidän perhe viihtyy. muulle vuoden intiaa kiertäneenä kodai on jääny mieleen todella vahvasti. biitsit onki sit itärannikolla huonoja ja vaarallisia. niissä ei oo edes kiva uida. pitäkää hauskaa intiassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      643
      7896
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      448
      2170
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      2082
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      143
      1658
    5. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1221
    6. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      1197
    7. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      95
      1067
    8. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      828
    9. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      6
      712
    10. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      710
    Aihe