Onkos tietoa mitä maksaa Webaston asennus? Siis pelkkä asennus itse laite minulla jo on. Ilmeisesti ei kannata itse ryhtyä toimeen?
Webasto
Audimies
103533
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Itse maksoin pari viikkoa sitten 320 euroa.
Mika Webasto-malli kay 2001 A6 2.5TDi konehuoneeseen? Pitaisi olla joko ajastin tai kauko.
Kiits,
Pasi
Mielestäni kaikki 5,2 kW diesel-Webastot käyvät. Pienempi tehoista ei kannata ajatella. Tietenkin vesikiertoiset ja niillä ohjaustavoilla joita haet sekä polttoaine- ja vesipumpulla varustettuna. Katso mallit http://www.kaha.fi Jos tarkkoja ollaan, niin konehuoneeseen ei kyllä mahdu mikään malli. Lähes ainoa paikka on etupuskurin sisällä, vasemmalla puolella. Näin ainakin -99 mallissa.
Älä osta paskaa webastoa. Osta Eberi, siihen saat varaosia vielä kahden vuoden päästä. Webastoon et...
T: Kokemusta on
Ihan mielenkiinnolla kyselen kokijoilta, miten V6TDI riittää lämpö Suomen oloissa ilman Webastoa tai Eberiä.
Itse olen toin Saksasta -99 mallin kesällä ja sähkölämppäri siihen asennettiin täällä, mutta talvi on edessä!
Merkkihuolto kyllä vakuutteli lämmön riittävän perusvarusteilla "kun on noin iso moottori, suuri polttoaineen kulutuskin takaa lämmön tuoton.
Eri tilanne on 1,9TDI moottoreilla niihin tarvitaan lisäpönttö" näin esitti Audi-kauppias, mutta uskoako tuota?
Mulla vuosimalli 2001 tallahetkella Englannissa ja jo taalla huomaa lammon puutteen. Aamulla kun lampotila on muutama aste niin ajoa tarvitaan useampi kilometri ennenkuin autossa on lammin. Vastaavasti bensa-autossani lampoa riittaa jo noin kilometrin jalkeen.
Lisaksi ei tarvitse talvella ryskyttaa moottoria silla aikaa kun kaupassa piipahtaa. Lamppari jatkaa lammitysta silla-aikaa. Ja puhuin Suomen talvesta (-30) 8)
-Pasi
Lueskelin Audifinns palstaa (sinne kirjoitellaan vain omalla nimellään) ja kyllä sieltä selkeni, että lämpö riittää ilman Webastoakin..tosin pakkasella moottorin alkulämpeneminen on hitaanpaa, mutta lämpö kuitenkin riittää.´
Näyttää noita käytettyjä V6TDI Suomi-autojakin kaupattavan ilman Webastoa..ovatko sitten ihan jääkaappeja, en usko.
Kun on sähköinen loki-ja sisätilan lämmitin lähtöön, niin eiköhän pärjää täällä pohjolan oloissa
En menisi sanomaan että riittää... Itselläni A4 Tdi 03 ja kyllä on "vilu kappassu" ennen webastoa.
Ongelma tosiaan ratkesi kun laitoin 5 Kw webaston ja mammakin tykkää istuu kyydissä kun ei tammikuun pakkasilla kaupunkiajossa paikkoja palellu.
A6 2.5tdi on varmasti lämmin auto talvellakin. Olen ajellut sillä 2.5 vuotta eikä ole tullut mieleekään hankkia lisälämmitintä. Koska moottori on sen verran iso se pystyy kyllä luovuttamaan lämpöä; luulisin sen olevan niin.
Moron. Useasta paikasta kysyttynä asennus maksaa alkaen 250 euroa. Kalleimmat arviot noin 700 euroa. Aika epämääräistä arviointi oli. Loppulasku varmasti enemmän kuin alunperin arvioitu. Mutta kohdallani kävi niin, että asentaja totesi päivän päätteeksi, että ei mahdu (puskurin taakse vas.). Auto on A4 2.5TDi. Onkohan joku muu teettänyt asennusta ko. autoon onnistuneesti?