Yamaha F40 uistelunopeuden säädin

puikkolanpena

Kuinka uistelunopeuden saa päälle uudesta f40:sta? Veneessäni on monitoimikierroslukumittari, mistä löytyy: lämmöt, jännitteet käyttötunnit/trippi ja trimmi, mutta ei uistelunopeussäädintä. Ymmärsin että sitä käytetään kyseisestä mittarista.

9

7625

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • F40

      Mallissasi ei ole uistelunopeuden säädintä koska on ns. karvalakkiversio.
      Mikäli hankit lisäoptiona tulevan säätimen niin on erittäin tärkeää pienillä
      kierroksilla uistellessa tarkkailla juorua eli tall telliä että merkkaa kusta
      ajon aikana. Uistelu jos mikä tappaa moottorin ennen aikojaan.

      • puikkolanpena

        Ei se mittaristo ihan karvalakki ole. Saikohan uistelunopeuden säädön päälle painamalla mode ja set yhtä aikaa?


      • Set
        puikkolanpena kirjoitti:

        Ei se mittaristo ihan karvalakki ole. Saikohan uistelunopeuden säädön päälle painamalla mode ja set yhtä aikaa?

        Muistaakseni pitää set nappia pitää vähänaikaa pohjassa.


      • Anonyymi
        puikkolanpena kirjoitti:

        Ei se mittaristo ihan karvalakki ole. Saikohan uistelunopeuden säädön päälle painamalla mode ja set yhtä aikaa?

        Minullakin säätö menee päälle vähän sattumanvaraisesti. Usein joudun sammuttamaan ja käynnistämään moottorin uudelleen jolloin jo äänestä kuulee että moottori käy pienemmillä tyhjäkäynti kierroksilla. Sitten vaan painan oikeanpuoleista nappula jolloin troll kytkeytyy. Joskus joudun tekemään koko proseduurin useampaankin kertaan mutta aina on lähtenyt toimimaan. Jep olisi mukava tietää miten troll pitäisi oikeaoppisesti käynnistää, vaikka tuleekin toimeen sen kanssa.


    • puikkoanaaliapina

      Taitaa olla karvalakkia?
      Onkos miten pensatankkipolitiikka? Karvalakkimalliako pelkällä letkulla ilman
      nänniä? Sormenpäillä lutkutellaan letkusta pensaa kun paremmin varustellut
      laiturikaverit lutkuttaa alkuhuikkaa nänniä pumppaamalla kiintäksi lutkutellen.
      Kun tissi on kova niin tartataan tuuppari. enkä tarkoita että silloin alkaisi "takatuuppaus" ;-)

    • puikkoanaalisapentti

      Jaahas, tissimies on jo tähänkin topiikkiin ehtinyt ulottamaan lonkeronsa.:(

      • welcometoswag

        Kaikkihan puhuvat pensanänneistä nykyisin. Katsos kun kokemus osoittaa että monet perämoottoriongelmat johtuvat sopimattomasta pallerosta.


    • Trollingmode

      Painat Mode nappia 3 sekuntia (tullee teksti Trolling) jonka jälkeen nuolilla ylösa tai alas kierroksia.

    • SamanlaisenOmistaja

      Joo, todellakin "mode"-näppäintä 3 sekuntia niin saa päälle ja "set"-näppäintä 3 sekuntia niin saa pois päältä. Lähtee pois myös jos nostaa kierrokset tarpeeksi ylös, olisikohan ollut johonkin 3000 kierrokseen, eli jos lähtee ajamaan siirtymää niin ei tarvitse erikseen laittaa pois päältä. Ja kun säädät samoilla nappuloilla niin saattaa olla pieni viive kun säädät, eli menee pari sekuntia ennenkuin vaikuttaa kierroksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe