Mikä ihmeen lintu kotkottaa kuin kana

kaikkea kuulee

matalalla narisevalla äänellä neljän kotkotuksen jaksoissa? Seurasin äsken, kun ääni kuului metsän reunasta kuusesta täällä Paimiossa. Kun menin lähempää tuttkimaan, lintu lähti karkuun kevyin kanamaisin siiveniskuin ja lensi n. 150 m mäntyyn hakkuuaukealle. Koko oli teeren luokkaa ja yleisväritys musta. En ole ennen moista kuullut. Tosin teeretkin kuhertelivat toisessa suunnassa ja välillä sihahtelivat, kuten tapana on.

4

1848

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veikkaisin että.

      fasaani

      • niin kai

        Ei se kyllä fasaani ollut. Ennen vaikka korppikana.


      • kaikkea näkee
        niin kai kirjoitti:

        Ei se kyllä fasaani ollut. Ennen vaikka korppikana.

        Juu, muistan lapsuudesta, kun sekarotuinen koiramme haukkui kuuseen kurkottaen ja puussa kotkotti sellainen musta varistakin isompi lintu, jolla oli kippura nokka ja niska sillai mutkalla kuin jollain raadonsyöjäkorpilla. Oliskohan samanlainen elukka?


      • lökhlo54lkhj
        kaikkea näkee kirjoitti:

        Juu, muistan lapsuudesta, kun sekarotuinen koiramme haukkui kuuseen kurkottaen ja puussa kotkotti sellainen musta varistakin isompi lintu, jolla oli kippura nokka ja niska sillai mutkalla kuin jollain raadonsyöjäkorpilla. Oliskohan samanlainen elukka?

        koppelo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      226
      1943
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1144
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      985
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      686
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      37
      656
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      648
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    9. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      50
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      402
    Aihe