Äidilläni on mielenterveysongelmia, joihin ei tietääksen syö tällä hetkellä lääkkeitä, koska "mitään sairautta ei ole". Toisaalta uskon pikku-ukkojen ja äänien riivaavan, mutta ei puhu niistä, koska en usko niihin ja pelkää osastoa.
Tänään käydessäni kiinnitin huomita ekaa kertaa Panacod purkkiin ja mietin, että vetääkö äiti niitä. On laihtunut, ruoka ei maita yms. Muistaaksen sairaalan sisätautiosastolla äiti, joskus hoitajan sanojen mukaan turvautui opiaatteihin eli pyyteli niitä turhan paljon. Onko äidistä siis tullu narkkari vielä vanhoilla päivillää ja miten nuo pillerit vaikuttaa? Toinen asia oli, että epäilin syövän levinneen luustoon tms. eli mielikuvitus laukkaa, mutta äiti kyllä itse kertoi, että syöpä ei ole uusinut.
Kokemuksianne Panacodista?
Tänään käydessäni kiinnitin huomita ekaa kertaa Panacod purkkiin ja mietin, että vetääkö äiti niitä. On laihtunut, ruoka ei maita yms. Muistaaksen sairaalan sisätautiosastolla äiti, joskus hoitajan sanojen mukaan turvautui opiaatteihin eli pyyteli niitä turhan paljon. Onko äidistä siis tullu narkkari vielä vanhoilla päivillää ja miten nuo pillerit vaikuttaa? Toinen asia oli, että epäilin syövän levinneen luustoon tms. eli mielikuvitus laukkaa, mutta äiti kyllä itse kertoi, että syöpä ei ole uusinut.
Kokemuksianne Panacodista?
Vastaukset 4
Vanhimmat
,Vuosi sitten söin välilevynpullistumasta johtuvaan hermokipuun/lihasjumiin panacodia, oli hyvin koukuttava ainakin minulle. Lääkäri sanoikin ettei yli puolta vuotta pidä käyttää yhtä jaksoisesti. En pystynyt irroittautumaan siitä vielä kesälomalla niinkuin ennen sitä olin ajatellut. Vasta myöhemmin syksyllä, tosin käytin muitakin epilepsia/kipu/särkylääkkeitä ja relaksantteja. Itselle tuli pakonomainen tarve ko.lääkkeeseen kun olin säännöllisesti sitä käyttänyt, vaikkakin pieniä määriä reseptillä määrättynä. Loppu syksystä lopetin lähes kaikki särkylääkkeet mitä kestin 2-3 kk. Tällä hetkellä menee ''vaan'' buranaa ja panadolia:(
Ainakin eräällä sukulaisellani syntyi opiaattiriippuvuus nimenomaan Panacodilla ja Ardinexilla, joissa on sama vaikuttava aine, kodeiini eli metyylimorfiini. Itselleni määrättiin tuota ensimmäistä selkäydintulehduksen kipuihin, ja kyllä sen huomasi, että sen kanssa saa olla varovainen. Tulee päähän sellainen hassusti pehmeä, mutta skarppi tunne, ei palele edes vähissä vaatteissa eikä tunnu nälkää. Lisäksi ne minut teki jotenkin sairaan energiseksi, vaikka niiden kuuluisi olla väsyttäviä. Pitäydyin tiukasti määrätyissä annoksissa ja lopetin heti ne, kun kivut hellitti, mutta voin uskoa, että se lopettaminen voi monille olla vaikeaa. Vieroitusoireita alkaa tulemaan jo parin viikon käytöllä,joskus lyhyemmälläkin, ja mitä pidmpään käyttää, sen vaikeampi on lopettaa kun oireet voimistuu pitkässä käytössä ja keho tottuu aineeseen. Joissain tapauksissa on niin, että jos kivut on hyvin voimakkaita ja rajoittavia, voi lääkäri määrätä pitkäksikin aikaa opiaatteja, vanhemmalle ihmiselle lopuksi ikääkin, jos katsotaan, että riippuvuudesta on henkilölle vähemmän haittaa kuin kipurajoitteesta. Tapauskohtaista.
Panacod kipulääkkeenä voi hyvinkin vaihtua huumeeksi vaikka monet sitä aliarvioivat.
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=1000&i=SANOFI_PANACOD
Yhdistelmälääkehän tuo on 30mg kodeiinia ja 500mg paracetamolia.
Oma mielipiteeni on että äärimmäisen huono kipulääke koska kodeiini koukuttaa ja paracetamol voi aiheuttaa maksavaivoja.
Näin maallikkona voin sanoa että jos menee yli kuuden tabletin/poreen niin ongelmia voi olla ja ongelmia on varmasti jos on kahdeksan tablettia päivässä ja silloin maksa-arvot nousee kaakkoon.
Ardinexilla taas yhdistelmänä on Ibuprofeeni 200 mg ja 30mg kodeiinia ja se ei ole huumeena kovinkaan suosittu kun tulehduskipulääkettä joukossa.
En tietystikään ole lääkäri mutta viestisi mukaan vaikuttaisi että äitisi saattaa olla riippuvainen mutta katso annostus purkista ja jos useamman lääkärin määräämiä respoja niin huoleen on aihetta.
Sivuoireena on laihtuminen kuten kaikilla opiaateilla.
Noista panacodeista voi kyllä päätyä opiaattien ihmeelliseen maailmaan jos niitä alkaa päihteeksi käyttää. Niistä saa kyllä hyvän olon, mutta niin lyhyeksi aikaa että väkisinkin alkaa miettiä josko joku muu aine toisi saman olon koko illaksi. Sitten kun joku tarjoaa subua niin se on menoa. Väkisinkin tekee mieli kokeilla uudestaan ja niin se koukku sitten ennenpitkää syntyy, pienistä valinnoista. Askel kerrallaan riippuvuuteen. Loppujen lopuksi siitä ei sitten enää paljon iloa ole, mutta pakko on jollakin tasoitella oloa, vaikka yskänlääkkeellä jos ei muuta ole. Ei kannata aloittaa.