Ibadit

Tietääkö kukaan heistä?
1151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ensimmäinen islamin suuntaus?

"The Ibāḍī movement is said to have been founded 20 years after the death of the Muslim prophet Muhammad, predating both the Sunni and Shia denominations. Historians and a majority of Muslims believe that the denomination is a reformed sect of the Khawārij or Khārijite movement; Ibāḍīs, however, deny anything more than a passing relation to the Khawārij and point out that they merely developed out of the same precursor group."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Tietääkö kukaan heistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu