Taekwon-Do (ITF)

Taekwon-Doka

Hirveästi on vääriä käsityksiä lajistamme, kuten että ei ole oikeaa urheilua jne.
Tässä voisitte nyt tulla kyselemään jos on kysyttävää ja kertomaan omia näkemyksiänne, vastailen mielellään :)

6

308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuomo3

      Moi! Onko sun mielestä oikein "pakottaa" juniori-ikäinen harrastaja apuopettamaan seurassa? Kuulemma kuuluu vyökoevaatimuksiin, muuten ei pääse etenemään vöissä. Ja muutenkin sitten kun en enää ole junnu niin ei apuopettaminen ei silloinkaan tule kiinnostamaan minua enkä koe sitä omaksi jutukseni. Itse haluaisin vain keskittyä kilpailemiseen.

      • potkunyrkkeilijä

        Taekwondo on hieno laji ja sen tehokkuutta vähätellään paljon. Minusta on hieno juttu jos vaatimuksiin kuuluu apuopetus(Y)
        Jos oppilas on menstynyt lajissaan niin hyvin, että koutsi voi kayttää häntä apuopettajana niin musta se on luokan priimuksen merkki.


    • Taekwondoin

      ^Jos vyöarvo on apuopettaja-arvo, niin ehdottomasti. Kilpaileminen on vain hyvin pieni osa lajia.

    • Pelottaa ...

      Uskaltaako rautalapion notkeuden omaavana mennä taekwondon alkeiskurssille?

    • No tässä kysymyksiä

      Käykö tai onko käynyt porukoistanne ihmisiä Pohjois-Koreassa treenaamassa tai tapaamassa TK-D -väkeä?

      Kerro tapahtumia reissuista.

      Onko P-Korean Helsingin lähetystön väellä, tai näitä lähellä olevilla P-Korean kansalaisilla suomessa yhteydenpitoa harrastajiinne? Tai p-korealaisten Helsingin ravintolan väellä?

      Kerro yhteydenpidostanne.

      • Kävin 2011 ottamassa (ensimmäisenä suomalaisena ikinä) MM-kisoissa ottelussa -78kg kuokkaan ekalla kierroksella Tsekin Mracekilta. Kaikin puolin huikea reissu jonka kruunasi muutama turistipäivä Kiinassa Kielletyn Kaupungin lähellä, tottakai paikallisten kanssa treenaten myös.

        En ole itseasiassa journalia julkaissut missään, mutta ihan samanlainen tylsistyttävä urheilumatka se periaatteessa oli, pikkusen eksoottisempi paikka kyllä. Majoituttiin Yanggakdo hotellissa, joka sijaitsee nk. saarella jossa saatiin liikkuva vapaasti. Muualla oli pari opasta (varjoa), jotka huolehtivat, ettemme eksyneet bussikyytimatkalla TKD-palatsille, jossa itseasiassa vietimme suurimman osan ajasta, turistikohteiden kiertämisen (ja Kenraali Choi:n haudalla käynnin) lisäksi.

        Pohjois-Korealla ei ole lähetystöä Suomessa, lähin sijaitsee Tukholmassa. Korea Housen Jinsu lienee enemmän tunnettu Hanmoodo-yhteydestä kun ITF-yhteydestä.

        Valitettavasti ainoat kontaktit, joita tulee ylläpidettyä, ovat Pohjois-Korealaiset suurmestarit sekä tietysti isoimmissa kilpailuissa kilpailijat myös.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      274
      4775
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      100
      3556
    3. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      27
      2952
    4. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      67
      2360
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      102
      2279
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      93
      1556
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      28
      1329
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      41
      1326
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      75
      1294
    10. Kohdataankohan me

      Enää koskaan?
      Ikävä
      67
      966
    Aihe