Opettaja vapaa-ajalla

ei kiitos, ei opea

Terrorisoitko muita aikuisia /oletko itse edes aikuinen?
Lainaan hiukan muunnellen: A. (siis opettaja) koetti välttää pitkästyttämästä muita. A. tiesi, että se oli tyypillistä opettajille. He olivat niin tottuneita luokkahuoneen hiljaa kuuntelevaan yleisöön, että jatkoivat liian pitkään, käsittelivät joka asiaa monelta kannalta, jotta kuulija pääsisi varmasti kärryille.
Tähänhän törmää jokainen, joka joutuu opettajan kanssa tekemisiin. He rakastavat omaa ääntään ja jaksavat jatkaa yhden ja saman asian jauhamista ja jauhamista ja jauhamista... Itse edes ymmärtämättä, että näin he eivät yllä normaalin aikuisen ihmisen kanssa lähellekään samaa tasoa keskusteluissa.

11

667

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .,.,.,

      Voi jessus. Mä luulen, että ollaan molemmat ihan tyytyväisiä, jos juttujen taso ei meillä kohtaa.

      T. Ope

    • opex

      Voi voi kun kuulostaa tutulta; minäkin tunnen pari tuollaista ihmistä. Toinen heistä on myyntipäällikkö ja toinen sairaanhoitaja.

      Jaa että "luokkahuoneen hiljaa kuunteleva yleisö". Tuo oli ihan paras xDDD

    • opetski

      Heh heh. Juttujen taso saattaa esimerkiksi puheliaalla ravintolakokilla tai vaikka siivoojalla vs. opettajalla olla hieman erilainen. Itsestä toki riippuu ketä em. vaihtoehdoista mieluiten kuuntelisi.

      Minä en jaksa kuunnella jauhantaa ravintolan asiakkaista, leipiintyneistä työkavereista, ruokalistasta, pesuaineista, siivousvälineistä, tupakanpoltosta ym. (tässä viittaan omiin kokemuksiin ammattiryhmän edustajien kanssa käydyistä keskusteluista, en leimaa koko ammattikuntaa). Tällaiset ihmiset harvoin edes ymmärtävät lopettaa vihjeistä huolimatta tai puhua asioistaan vain sellaisille ihmisille, joita saattaisi kiinnostaa tai jotka voisivat asioihin jollain tavalla itse kommentoida :)

    • opettajapa tämäkin

      Jotenkin tyypillistä opettajille että tullaan tällaiseen ketjuun haukkumaan vaikkapa ravintola-alan ammattilaisia. Ei ymmärretä että ketjun aloitus on selvä provo. Sen sijaan lähdetään itse limboon mukaan etsimällä jokin "alempiarvoinen" ammatti kuten siivooja tai kokki ja haukkumalla sitä samalla tapaa kuin aloittaja haukkuu opettajia. Noloa!

      Olen itsekin työskennellyt opetusalalla (kyllä, pätevänä) ja voin vahvistaa aloittajan havainnot. Opettajat ovat pääosin harvinaisen yksipiippuista sakkia. Tähän on traditionaaliset syynsä: harva korkeakoulutettu viitsii tehdä koko työuransa kolmen tonnin palkalla opettaen samoja asioita vuodesta toiseen. Kouluihin töihin on jäänyt lähinnä se sakki jota koulujen jämähtänyt ilmapiiri ei ole haitannut.

      Luulen tosin että tähän on nykyisen korkeakoulutettujen työttömyyden takia tulossa muutos. Pikkuhiljaa myös opetusalalle siirtyy laajakatseisempaa väkeä sillä he eivät löydä muutakaan työtä. Vanhimpien jäärien jäädessä eläkkeelle myös opettajakunta sivistyy vuosien vieriessä.

      • ope amk

        Katkeraa vuodatusta,mutta sitähän sinä et huomaa. Opettajien palstalla saa puhua vain opettajista ja ei tietenkäänsiivoojien palstalla puhuta opettajista.


      • kade&katkera
        ope amk kirjoitti:

        Katkeraa vuodatusta,mutta sitähän sinä et huomaa. Opettajien palstalla saa puhua vain opettajista ja ei tietenkäänsiivoojien palstalla puhuta opettajista.

        Joku katkera kouluja käymätön täällä haukkuu opettajia. Tietysti joku hänen tuttavistaan on opettaja ja hän itse ei ole minkäänlaisia kouluja käynyt. Yrittää sitten täällä päteä kamalasti, kun kärsii huonosta itsetunnosta tai sitten joku hänen tuttavistaan on yliopistotasoinen ja hän itse on käynyt amiksen osatutkinnon vuonna nakki ja kärsii kauheasta alemmuuskompleksista.


      • katkeralle!
        kade&katkera kirjoitti:

        Joku katkera kouluja käymätön täällä haukkuu opettajia. Tietysti joku hänen tuttavistaan on opettaja ja hän itse ei ole minkäänlaisia kouluja käynyt. Yrittää sitten täällä päteä kamalasti, kun kärsii huonosta itsetunnosta tai sitten joku hänen tuttavistaan on yliopistotasoinen ja hän itse on käynyt amiksen osatutkinnon vuonna nakki ja kärsii kauheasta alemmuuskompleksista.

        Tässä täydellinen kuvaus opettajasta ja hänen sivistystasostaan!
        Ei ole kertakaikiaan mitään lisättävää.
        Nykyisin jo ymmärrän senkin, miksi jotkut koululaiset tarttuvat aseeseen.


      • opex
        katkeralle! kirjoitti:

        Tässä täydellinen kuvaus opettajasta ja hänen sivistystasostaan!
        Ei ole kertakaikiaan mitään lisättävää.
        Nykyisin jo ymmärrän senkin, miksi jotkut koululaiset tarttuvat aseeseen.

        Miten kehtaat edes provona heittää tuollaista! Kuvottavaa. Lue lehtiä, niin tiedät, että näissä tapauksissa useampikin opettaja on riskeerannut oman henkensä suojellakseen oppilaita ja opiskelijoita. Eräs jopa siitä palkittiin. Sinä juoksisit pissit housussa karkuun ja pelastaisit itsesi, toisin kuin opettajat ovat tehneet.

        Paljon näitä trolleja voi huumorilla ottaa, mutta rajansa kaikella. Jotain kunnioitusta edes ihmishenkiä kohtaan voisi olla.

        Ja kyseisten ammuskelijoiden opettajat kyllä tietävät yhtä ja toista näiden nuorten kotioloista ja psyykkisistä ongelmista, jotka monesti ovat olleet niiden kouluongelmien perimmäinen syy eikä päinvastoin. Vaitiolovelvollisuuden vuoksi niitä juttuja ei lehtiin kerrota.

        Jos sinä oikeasti ymmärrät viattomien lasten ja nuorten tappamista, niin hakeudu hoitoon!


    • opettajax

      Onko muita opettajia, jotka inhoavat koulutusissa ja vapaavietossa sitä draaman ja näyttelemisen määrää? Olen aina ihmetellyt, miksi jokaisessa opettajakoulutuksissa on aina se väkipakon draamaharjoitus, joista korkeintaan joka kymmenes on innostunut ja loput pakkohymy päällä yrittävät selvitä tilanteesta äkkiä.

    • Ope (th)

      Valitettavan tuttua mullekkin tuo "He rakastavat omaa ääntään ja jaksavat jatkaa yhden ja saman asian jauhamista ja jauhamista ja jauhamista... Itse edes ymmärtämättä, että näin he eivät yllä normaalin aikuisen ihmisen kanssa lähellekään samaa tasoa keskusteluissa." Omista työkavereistani noita ei löydy, MUTTA pienellä paikkakunnalla taksisuharit, kirvesmiehet ja pari muuta miehekkäänä itseään pitävää ammattiryhmää... ne vasta rakastavat puhumista ja omaa ääntään.

      • jepulisto

        Tulee mieleen Kummeli Jackpot elokuva. Kukas se siellä tien päällä huuteleekaan autosta: " Mä oon opettaja...!" Ajoit punaisia päin!....
        Roolissa Ville Virtanen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1512
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      931
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      719
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      646
    Aihe