Intervallihoidon jölkeinen kaaos

On yleensä sitä,että salarakkaidenjälkiä etsitään navetanvittiä myöten,mutta nyt tuliaisena saimmekin kotiimme noroviruksen.
Mieheni palautettiin kotiin,vaikka hän oli oksentanut ja ripuloinut koko edellisen yön.
Lähes kuivumispisteessä oleva 85v vanhus lähetettiin kotiin,vaikka hänen paikkansa olisi ollut terveyskeskuksessa tiputuksessa.
Kukaan hoitohenkilökunnasta ei kertonut tästä epidemiasta joka hoitolaitoksessa oli ollut jo kaksi viikkoa.

Tietenkin minä sairastuin parin päivän päästä ja uskokaa tai älkää ottiko kukaan yhteyttä kunnan taholta,ei todella.

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Äitiliini

      Miten sinä jaksat...mutta pakkokait sitä vaan on jaksaa...ei ne paljoa aattele siellä kunnassa,kunhan nyt vain pärjäätte omillanne!Miten selvisitte,hoituiko ripuli molemmilta vai pitikö miehenne palata tkhon?

      • Huomioin väärä vogaalikin oli kirjoitelmaani vingsahtanut.
        Olen ollut nyt kuntaan yhteydessä,mutta kukaan ei ole ottanut asiaa vastuullisesti,siis vastuunkantaja on tipotiessään,niinkuin yleensä näissä omaishoidollisissa tehtävissä.
        Vastuunkantajana olet vain sinä,koska olet ottanut tehtävän vastaan ja olet antautunut tähän venäläiseenrulettiin.

        Minulla nyt aika ortopedille viikon päästä ja aion pyytää sairaslomaa ja tulkintaa ettei työkykyinen tuskin koskaan.
        Minulle on lätkästy työkyvyttömyyseläke aikoinaan ja ihmettelen mistä se työkyky nyt seitenvitosena olis palautunut,kun kunta yrittää kusettaa


    • -----

      Norovirus on kauhea tauti. Mieheni on lähes vuodepotilas, vähän pysyy pystyssä tukemalla. Hän sai intervallijaksolla noron joka alkoi vasta kotiuduttuaan. Hoitpaikassa se oli päällä. Mies oksensi ja p...kansi koko ajan, jos antoi kulauksen vettä, kasi tuli takaisin, yö taisteltiin, aamulla alkoi mennä taju. Soitin ambulanssin, veivät sairaalaan tiputukseen. oli vällä ettei kuollut.
      Sitten tauti iski minuun, onneksi mies oli sairaalassa minun tautini ajan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      32
      2891
    2. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      173
      2285
    3. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      62
      2264
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      33
      1978
    5. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1336
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      22
      1333
    7. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      13
      1318
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      10
      1214
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      11
      1184
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1181
    Aihe