Koirallani näkyy kulmahampaiden päät olevan kärjistään kuluneet tasapäisiksi ja siinä keskellä hammasta näkyy se hampaan ydin vähän tummana pisteenä.Joten onko siitä koiran terveydelle haittaa ja mitä pitäisi tehdä?
Koirani ei ole koskaan millään kivillä kylläkään leikkinyt jonka vuoksi hampaat olisivat kuluneet,mutta kepeillä ja palloilla se on kyllä ahkerasti leikkinyt,joten johtuisikhan seo ehkä siitä sitten?
Onko muilla samanlaisia kokemuksia ja mitä olette silloin korallenne tehneet,sillä täällä maaseudulla ei taida juurikaan hammaslääkäreitä koirille edes ollakaan.
Koiran hampaiden kuluminen?
3
5442
Vastaukset
- tytti4
Minun mielestäni tuo ei ole haitallista. Kyllä ne hampaat kuluu..
Haitallista on hammaskivet, ja siihen liittyvät tulehdukset reikiintymiseen.
Olisi hyvä että seuraavan lekurikäynnin yhteydessä, niitä näyttäisit. Meillä ihan peruseläinlääkäri, ja vielä vastavalmistunut otti hammaskivet pois ja putsasi hampaat.
Ei tarvittu erikosilääkäriä. - Maraski
Kiitos paljon vastauksesta!
Olipa helpottavaa kuulla,sillä hammaskiveä ei onneksi koirani hampaissa ole yhtään,eikä edes sitä tummumistakaan, vaan ovat kyllä hyvässä kunnossa ja valkoiset ja puhtaat muuten.Mutta ainoastaan siis nuo kululumiset niissä kulmahampaissa on vaan.Koirallani ei tunnu muutenkaan olevan ilmeisesti taipumusta saada tuota hammaskiveä,kun sitä ei kerran tähänkään ikään mennessä ole sille tullut.Sen sijaan eräällä edesmenneistä koiristani tuli hammaskiveä tosi paljon ja sitä piti vähän väliä kaydä puhdistuttamassa pois.Muistaakseni eläinlääkäri kerran sanoikin että se johtuisi syljen koostumuksesta jos sitä tulee tai ei tule.Mutta täytyypä tosiaan kyllä seuraavan kerran lääkäriltä kysäistä noista kulumistakin varmuuden vuoksi kyllä myös. - Anonyymi
No ei ne koiran hampaat saa liikaa kulua muuten tulee se ydin vastaan ja se vasta sitten kipeä onkin. Säännöstele sitä koirasi lelujen pureskelua ja etsi pehmeitä palloja jotka ei niin kuluta hampaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302229- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510