Koirallani näkyy kulmahampaiden päät olevan kärjistään kuluneet tasapäisiksi ja siinä keskellä hammasta näkyy se hampaan ydin vähän tummana pisteenä.Joten onko siitä koiran terveydelle haittaa ja mitä pitäisi tehdä?
Koirani ei ole koskaan millään kivillä kylläkään leikkinyt jonka vuoksi hampaat olisivat kuluneet,mutta kepeillä ja palloilla se on kyllä ahkerasti leikkinyt,joten johtuisikhan seo ehkä siitä sitten?
Onko muilla samanlaisia kokemuksia ja mitä olette silloin korallenne tehneet,sillä täällä maaseudulla ei taida juurikaan hammaslääkäreitä koirille edes ollakaan.
Koiran hampaiden kuluminen?
3
5249
Vastaukset
- tytti4
Minun mielestäni tuo ei ole haitallista. Kyllä ne hampaat kuluu..
Haitallista on hammaskivet, ja siihen liittyvät tulehdukset reikiintymiseen.
Olisi hyvä että seuraavan lekurikäynnin yhteydessä, niitä näyttäisit. Meillä ihan peruseläinlääkäri, ja vielä vastavalmistunut otti hammaskivet pois ja putsasi hampaat.
Ei tarvittu erikosilääkäriä. - Maraski
Kiitos paljon vastauksesta!
Olipa helpottavaa kuulla,sillä hammaskiveä ei onneksi koirani hampaissa ole yhtään,eikä edes sitä tummumistakaan, vaan ovat kyllä hyvässä kunnossa ja valkoiset ja puhtaat muuten.Mutta ainoastaan siis nuo kululumiset niissä kulmahampaissa on vaan.Koirallani ei tunnu muutenkaan olevan ilmeisesti taipumusta saada tuota hammaskiveä,kun sitä ei kerran tähänkään ikään mennessä ole sille tullut.Sen sijaan eräällä edesmenneistä koiristani tuli hammaskiveä tosi paljon ja sitä piti vähän väliä kaydä puhdistuttamassa pois.Muistaakseni eläinlääkäri kerran sanoikin että se johtuisi syljen koostumuksesta jos sitä tulee tai ei tule.Mutta täytyypä tosiaan kyllä seuraavan kerran lääkäriltä kysäistä noista kulumistakin varmuuden vuoksi kyllä myös. - Anonyymi
No ei ne koiran hampaat saa liikaa kulua muuten tulee se ydin vastaan ja se vasta sitten kipeä onkin. Säännöstele sitä koirasi lelujen pureskelua ja etsi pehmeitä palloja jotka ei niin kuluta hampaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1602720
- 2011997
- 711736
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91461Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.421457- 781143
- 811060
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes193976