Toista kuukautta jo käytössä eikä ole kuin muutama hassu aloitus. Siis täysin tarpeeton palsta Mintille, voi poistaa.
Näyttää olevan turha palsta
Tärkeämpi tilalle
11128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mintin sijaan palsta openSUSElle ja Archille.
Mint vain toimii sen verran hyvin, että kysyttävää ei juurikaan ole. Trollit mellastavat Ubuntu palstalla ja jos haluaa asiallisia vastauksia, niin niitä löytää Mintin virallisilta sivuilta.
http://forums.linuxmint.com/
http://forums.linuxmint.com/viewforum.php?f=71
Ei ole tosiaan trollit vielä löytäneet tätä ja minthän se vaan toimii.
Täällä ollaan, mutta Mintin vahvuus on juuri siinä, että sen valikot ovat selväjärkisiä, joista kokematonkin löytää tarvitsemansa.
Ubuntu on juuri se pahin vastakohta.
Mintin valikkohelvetti on tuttua sieltä toiselta puolelta...
Hah hah
Mintin valikot ovat hyvin selväpiirteisiä.
Jos haluat nähdä todellisen valikkohelvetin, asenna Xubuntu.
Soopaa.
Mintin palsta on tarpeellinen, sillä jos sattuu erehtymään Ubuntu-palstalle, niin alkaa huuto, että väärä palsta.
Kysymyksiä on toistaiseksi vähän sillä Mint toimii kuin sveitsiläinen kello.
Hyvä palsta tämä on. Tulee vaan kysyttyä ohjeita yleisellä palstalla, koska täällä on vähemmän porukkaa.
Vielä kun saa ohjeet ilman päätteeseen kirjoitettavaa koodia niin hyvä tulee.
"Vielä kun saa ohjeet ilman päätteeseen kirjoitettavaa koodia niin hyvä tulee."
Mitähän ihmeen koodia mahdat tarkoittaa?
Yleensä "Linux-nörtit" vastailee joka asiaan koodilla ja tämä se tavan käyttäjää hämmentää, sillä sama asia onnistuu graafisesti. Joku vanha tapa tai pätemisen tarve "kuinka nopeampaa on tehdä päätteellä tämä".
Kumma homma, että Windows- puolella ei jaeta neuvoja tiedoston kopioimisesta lähtien komentorivikoodeilla, vaikka sekin onnistuisi.
Itse olen suuresti tätä tapaa vastaan, sillä se kyllä karkoittaa Linuxista mitään tietämättömät, mutta kiinnostuneet heti alkuunsa.
Tämä palsta on huomattavan paljon tarpeellisempi kuin Fedoran koska se palstahan on käytännössä kuollut. Tällä palstalla on sentään kävijöitö. Ja openSUSE on taas Microsoft-kytkentänsä takia niin epäilyttävä ettei tarvitse ihmetellä ettei sen käyttö juuri yleisty. Pari kertaa olen käyttänyt openSUSE KDE:ta ja kummallakin kerralla on vastaan tullut ennenpitkää ongelmia (mm. äänikortin kanssa) ja muun tahmomisen kanssa niin että totesin vain sen olevan kaikkea muuta kuin vaivan arvoinen.