ennenkuin veeällät tajuavat sen verran Raamatun oppia, että todellakaan hei eivät ole taivaan oven vartijoita jotka päästävät tai sulkevat Jumalan omiksi tulevat!?
Toivoa sopii että uudemmat sukupolvet karistavat harteiltaan tuon joukon menenkirjavat omatekoiset opit, joilal ei ole minkäänlaisia Raamatullisia perusteita. Vnhemmasta polvesta ei paljoa toivoa ole tässäkän asiassa.
Toivoa sopii että uudemmat sukupolvet karistavat harteiltaan tuon joukon menenkirjavat omatekoiset opit, joilal ei ole minkäänlaisia Raamatullisia perusteita. Vnhemmasta polvesta ei paljoa toivoa ole tässäkän asiassa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tiedän muutaman lestaperheen. Kaikilla on kymmenkunta lasta ja useimmat lapsista ovat erittäin hyvätapaisia ja hyvin menestyviä. Hyvin kasvatettuja.
Kaikki tuntemani lestat ovat erittäin yritteliäitä ja ahkeria. Moni tietää lestojen yhteisöllisyydestä, harvinaista nykyisin. Tämä on hienoa ja ansaitsee arvostuksen.
Lapset ovatkin erityisen rakkaita ledtadiolaisisille.
Lappeenrannan vl-mies raiskasi julmasti vuosikausia omia tyttäriään.
Hän sai tekosistaan 8 v. vankeutta. Tuomio on varsin ankara, joten käräjäoikeus katsoi vanhoillislestadiolaisen miehen toiminnan poikkeuksellisen törkeäksi.
Miksi kävit kkopioimassa kirjotukseni, sanasta sanaan, eräästä toisesta ketjusta? Oletpa kieroilija.
Oli meittiäkin paljon, noin puolet on jotenkin järissään ollu eläissään.
Hulluuden ja viisauden erohan sanotaan usein olevan pieni.
Jumalan hulluna on hyvä olla