Minua kiinnostaisi tietää mitä yksi kannabiskasvi voi oikeasti tuottaa sisätiloissa kasvatettuna? Joissakin artikkeleissa puhutaan alle sadoista grammoista ja joissakin taas, että yksi kasvi voi tuottaa puoli kiloa kuivaa tavaraa eli 500 g valmista marihuanaa. Pitääkö tällainen paikkansa? Eikö tuo 500 g ole enemmänkin tuotto m2 kohti eikä yhtä kasvia?
Kasvien tuottama määrä marihuanaa?
uuno tuhraburo
1412480
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ulkona voi helposti lajike tuottaa 500 g per kasvi, mutta sama lajike sisällä 500 g neliömetriä kohden.
Nuo on teoreettisiä lukuja. Yksi multakasvi tuottaa noin 50 grammaa.
Ulkona voi aivan hyvin tuottaa 5 grammaa per kasvi.
Tuo on monesta tekijästä kiinni. Valoteho, vesi vai multakasvatus, lannoitus ja lajike.
Joskus kun vielä kasvatin niin mullassa nortti/shiva antoi 400 watin natikalla muutaman kympin kuivaa kukkaa per kasvi. Täysin arvio kun en omistanut vaakaa.
Yksi vesiviljelmä oli poliisin mukaan tuottanut 1.5 kg neljällä kasvilla. Veikkaan että punnittu märkänä juurineen. Kuiva kukka kun on aika kevyttä kokoon nähden.
Kaippa voi tulla jos on TUHANSIA watteja valoa ja siitä huolimatta saa huoneen lämpötilan jollain ilmalämpöpumpulla kohdalleen..
Eikö ole sitten se sog menetelmä jolla voi olla vaikka 50 kasvia tai enemmän neliömetrillä ja jos neliöitä vaikka 3 niin 3x50 on 150 kpl ja siihen syyttäjän arvio 25 gr per kasvi niin äkkiä on laskennallista 3750 gr eli melkein 4 kiloo. Heilahtaako tuosta esim. Enskertalaiselle häkki? Aika rajalla varmaan..
Kertokaas jos tiedätte noista autoflowereista..
Tuosta luvataan sisällä 900 gr neliömetrille varmaan on mainosvitsi: http://original-ssc.com/green-house-seeds-big-bang-autoflowering.html?___SID=U
Voiks pitää paikkansa?
Tuossa sanotaan vielä, että medium yield eli voi tuottaa ilmeisesti vielä enemmänkin joku toinen lajike..
Jos on sitä valoa neljä isoa natikkaa niin sit ja sog eli noin 30 kasvia.
Tuoltahan hamppufoorumilta niitä voi lueskella jos ihan uteliaisuudesta kiinnostaa. Siellä on varmaan enemmän tietoa kun täällä.
Eikös siinä sanota että 45 grammaa per kasvi. Tottakai ne vitsailevat (heh hehe heeh) ja hyvät naurut ovat saaneet. Siellä Hollannissa pilvipäissään kirjoittelevat nettiin ihan mitä sattuu. Varmaan on jotain nauriin siemeniäkin..
Ilmeisesti kylläkin samat jonnet, jotka kyselevät typeryyksiä täälläkin, ovat siellä hämppyfoorumillakin esittämässä näitä "faktoja" ihan vilpittömästi.
Eli kyseessä on melkein samanlainen huumorisivusto.
aeroponics on kai tehokkain tapa kasvattaa jolla saa suurimman tuoton suhteessa resurssienkäyttöön.. Onks kellää kokemusta?
Kuumailmapalloaero on tehokkain. Juuret roikkuu sieltä korin pohjasta ja sitten lennellään muutama kuukausi troposfäärissä. Kasvi saa PALJON happea ja aurinkoa.
KUSINFT:llä voi saada jopa 100 kiloa yhdestä kasvista.