Kävin äsken nordean netti pankissa tarkoituksena tulostaa tiliote, vaan eipä onnistunut.
Ensimmäisen kerran kävi nyt niin, että tulosti tyhjiä sivuja.
Selain on firefox 29, tulostin on samsung ml-1640.
En tiedä onko vika tuossa uudemmassa fifefox selaimessa koska aina ennen tiliotteen tulostus on onnistunut normaalisti mutta nyt siis tulostaa tyhjiä sivuja.
Tietääkö kukaan ratkaisua ongelmaan. Kiitos.
(Win 7:ssa tulostus toimii normaalisti)
Ensimmäisen kerran kävi nyt niin, että tulosti tyhjiä sivuja.
Selain on firefox 29, tulostin on samsung ml-1640.
En tiedä onko vika tuossa uudemmassa fifefox selaimessa koska aina ennen tiliotteen tulostus on onnistunut normaalisti mutta nyt siis tulostaa tyhjiä sivuja.
Tietääkö kukaan ratkaisua ongelmaan. Kiitos.
(Win 7:ssa tulostus toimii normaalisti)
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ilmeisesti Firefox 29 on uudistettu kaikin tavoin uusilla ominaisuuksilla. Jos tulostus ei onnistu suoraan, niin valitse tulostuksen esikatselu ja sitten tulosta. Jos sekään ei toimi, niin sitten tulosta tiedostoon ja tulosta tiedostoon tulostettu jokutuloste.ps tiedosto.
Ok. Kokeilin tulostaa esikatselun ja myös tiedoston kautta tosin tiedostona oli pdf niin tyhjää tulostaa edelleen.
Täytyy huomenna kokeilla tuota .ps tiedostona tulostusta.
Win seiskassa on myös uusin firefox 29 ja siinä tulostus toimii normaalisti.
Mutta tosiaan kun ubuntuun tuli tuo versio 29 firefoxista niin ekan kerran tapahtuu siten, että tyhjää tulostaa ja tulee 3 tyhjää tulostus sivua vaikka asetuksissa on vain valittuna 1 kpl.
Onko tulostimessa mustetta?
On koska win 7 tulostus toimii.
Kokeilt windowsissa Firefoxilla tulostaa nettipankissa?
Kopioi titulostettava tiedosto ja tulosta winukan puolella. thats it.
Minulla on Win7 ja sama ongelma uusimman Firefox-päivityksen kanssa. Ei tulosta verkkopankista pdf-tiliotetta (kokeiltu Nordea ja Danske bank). Pelkkää tyhjää tulee. Ainut keino miten sen saa tulostettua on, että lataa pdf-tiedoston Adobe Readeriin ja tulostaa Adobe Readerista.
Eihän tuolla nut ole mitään tekemistä minkään selaimen kaa. Asenna uudemmat ajurit lättyysi ja anna palaa. Tai sitten osta parempi tulostin.
Tuliko vika Firefox 28->29 päivityksen myötä vai oliko se aikaisemmin?
Ongelma on Firefox 29 päivityksessä.
https://support.mozilla.org/fi/questions/997170
Juu no tuon olen ottanut kaikista asentamistani koneistani pois päältä kun Evince on niin paljon parempi PDF-lukija.
Niin vika on tietenkin Firefox:issa. Lopputulos on sama tulostaako tiedostoon tai paperille; tuloste on tyhjä.
Ongelman voi kiertää siten, että tallentaa sivun levylle ja tulostaa siitä tallenteelta PDF-lukijan kautta.
Tai käyttää jotain muuta selainta esim. Chromium selaimessa tätä ongelmaa ei ole.
Itse asiassa Chromium:ia käytettäessä tuloste latauukin suoraan levylle, josta sitten se PDF-lukijan kautta voidaan tulostaa.
Toivottavasti korjaus asiaan tulee pian.
Windows-faneille tiedoksi: Vika ei ole Ubuntussa, vaan Firefox:issa
"Windows-faneille tiedoksi: Vika ei ole Ubuntussa, vaan Firefox:issa"
No, Firefox on Ubuntun oletusselain, ja siis kuuluu Ubuntuun.
Ei silti ole vika Ubuntussa!
Winhihhulille tiedoksi, että windowsin asennuksessa valitaan oletusselain. Minulla se on Firefox, joten...
Windowsin vika! Tulostaa tyhjää!
https://support.mozilla.org/en-US/questions/999080https://support.mozilla.org/en-US/questions/999080
Kyllä on, joskin saa kierrettyä klikkaamalla Firefoxin asetuksista pois päältä sen Firefoxin PDF-lukijan, jolloin Ubuntu avaa sen Evincellä.
Olen aina säätänyt kaikki Ubuntu asennukset näin, että minun työn jälki on sellaista, että vika ei niitä koske.
https://support.mozilla.org/en-US/kb/disable-built-pdf-viewer-and-use-another-viewer
tuo ohje auttaa.
Muokkaa-Asetukset-Ohjelmat, ja hakee sen viewerin ja vaihtaa sen Asiakirjakatselimeen.
Kiitos paljon avusta ja linkistä. Kokeilin ohjetta ja toimii taas tulostus normaalisti, jopa netti pankin tiliotteen sai nyt tulostettua.
Kiitos.