Ostin pari viikkoa sitten Packard bellin läppärin. Yhtenä päivänä rupesi huutamaan hoosiannaa kuin viimeistä päivää hyvin pian käynnistämisen jälkeen ja muutaman päivän päästä alkoi kuumentua merkittävästi. Olen kattellut netistä ohjeita lukuisilta palstoilta ja aika monet niistä viittaa pölyyn tietokoneen sisällä.
Olen kuitenkin niin avuton näiden kanssa, etten uskalla itse alkaa availla. Aikaisempaa läppäriä imuroin silloin tällöin ja kerran uskaltauduin avaamaan, muttei pölyä ollut mitenkään merkittävästi tai ollenkaan. Tämä uusi ei ole mitenkään rankassa käytössä, spotify, chrome ja skype pyörii melko usein, en lataa netistä elokuvia/musiikkiakaan. Eli siis, vienkö huoltoon vai kuuluuko tämän vain olla tällainen?
Olen kuitenkin niin avuton näiden kanssa, etten uskalla itse alkaa availla. Aikaisempaa läppäriä imuroin silloin tällöin ja kerran uskaltauduin avaamaan, muttei pölyä ollut mitenkään merkittävästi tai ollenkaan. Tämä uusi ei ole mitenkään rankassa käytössä, spotify, chrome ja skype pyörii melko usein, en lataa netistä elokuvia/musiikkiakaan. Eli siis, vienkö huoltoon vai kuuluuko tämän vain olla tällainen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei kai uusi kone voi olla heti pölyinen. Tuuletin varmaan on tai menossa rikki. Takuu varmaan kattaa huollon ja korjauksen joten sinne vikkelään ennenkuin enemmän rikkoontuu.
Itsellä neljä vuotta vanha toshiba ja viimeaikoina kuumenee ja tuuletin huutaa.Ja katkaisee virrat koneessa. Health monitor ilmoittaa lämmön ja tuulettimen nopeuden olevan melkein maksimeissaan.
Mitä mahtaa maksaa tuulettimen korjaus. Saako uuden koneen sillä hinnalla.
tehtävienhallinnasta voisi katsoa mikä konetta kuormittaa. Esim joku taustalla toimiva haittaohjelma voi saada tuulettimen huutamaan.
Tehtävienhallinnan mukaan suoritin pauhaa alussa 80-100%, mutta rauhoittuu hetken päästä 10-15%, taustaprosesseja 35, joista en osaa sanoa mitään, sillä eivät näytä vievän suoritintehoja ollenkaan, enkä myöskään tiedä mitä niistä uskaltaisi sammutella.
Olen kanssa lukenut noista tuulettimien vaihtamisista, niitäkin kuulemman kovin eri hintaisia. Ei varmaan kannata ostaa halpaa tilalle, tuskin korjaa ongelmaa.
Lähden viemään tätä liikkeeseen, josko siellä osattaisiin neuvoa.
Kannettavien tuulettimet ovat niin naurettavan aneemisia että en ihmettele että ne rikkoutuvat lähes itsestään.
Avaa BIOS (Käynnistäessäsi tietokonetta painat heti DEL tai jotakin F11/F12 jne näppäintä) ja kurkkaa sieltä kierrokset ja lämmöt ensin. Ääntely kyllä viittaa heti siihen että on peruspaska laakeroimaton tuuletin. Kannettavan heittäisin itse seinään jo tässä vaiheessa.
Tiedät että kannettavassa on hyvä ilmanvaihto jos pystyt suorittamaan "prime95" vuorokauden läpeensä, ehdoton testi lämpövakauksiin ja ilmavirran testaamiseen.
VIE TAKAISIN liikkeeseen josta ostit ja saat ilmaisen korjausen jos sinulla on takuu aikaa vielä jäljellä. ELÄ avaa tai ronki itse jos on takuuta jäljellä!
jotkut koneet on maanantai kappaleita, siis paskoja.
vaikka huollosta sitten sanotaankin että tuulettimen huutaminen on ominaisuus eikä vika.