Eilen 4.5.2014 Kymmenen uutisissa kerrottiin, että Pyhäsalmen kaivos on sopivin Cernin hiukkastutkimushankkeelle. Enää puuttuu valtion tuki pilottihankkeelle ja jatko sille. Eikös nyt olisi sitten Pyhäsalmen kaupungilla kultainen tilaisuus toimia ja jättää muu riitely vähemmälle. Saattaisi olla todellinen onnepotku, kun kaivstoiminta on muutenkin ehkä loppumassa raaka-ainepulaan. Katsokaapa mtv3:n arkistosta eilise kympin uutiset.
Nyt se sitten kiihdyttäis
lemmy1
9164
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
EVVK.
sijoittajat puuttuu.
ja tulevat puuttumaan.
ikuisesti.
Ettei totuus unohtuisi. KALEVA joulukuussa 2013
Lagunalle turhan kylmää kyytiä
Kansainvälisen hiukkastutkimuskeskuksen tuloa Pyhäjärvelle yritetään jarruttaa virkamiesvoimin vetoamalla hankkeen suuriksi, ehkä jopa ylisuuriksi laskettuihin kustannuksiin.
Sen sijaan Lappeenrannan teknillisessä yliopistossa tehdystä sähkön tuotantokustannusvertailusta ei voi tehdä johtopäätöstä, ettei ydinvoimalaa kannattaisi rakentaa Pyhäjoelle. Tällainenkin hätäinen johtopäätös ehdittiin tehdä.
Kustannusvertailun tehnyt professori Esa Vakkilainen sanoi lauantain Kalevassa, että pidemmällä tähtäimellä Pyhäjoen ydinvoimala olisi taloudellisesti erittäin kannattava.
Fennovoiman hanke on kyllä muutoin suurissa vaikeuksissa saksalaisen E.ONin vetäydyttyä siitä.
Ydinvoimalan uskottavuutta eivät ole parantaneet tiedot siitä, että muutamat siihen sitoutunneet kunnat harkitsevat vetäytymistä hankkeesta. Fennovoima kuitenkin vakuuttelee, että hanke etenee suunnitellusti ja että uutta ydinvoimaosaamiseen hallitsevaa kumppania etsitään E.ONin tilalle.
Lappeenrannan yliopiston tutkimuksen mukaan Pyhäjoen laitos maksaisi 8,5 miljardia euroa aiemmin esillä olleen kuuden miljardin sijaan.
Jos laitos tehtäisiin olemassa olevien laitosten yhteyteen, se maksaisi tutkimuksen mukaan parisen miljardia euroa vähemmän kuin jos se rakennettaisiin uudelle alueelle, kuten Pyhäjoelle. On ymmärrettävää, että neitseelliselle alueelle rakentaminen tulee kalliimmaksi, mutta ero tuntuu epäuskottavan suurelta.
Kokonaan toinen kysymys on, ratkaiseeko tämä hankkeen kohtalon. Oleellisin kysymys on, löytääkö Fennovoima uskottavan korvaajan E.ONille. Lisäksi voimassa oleva lupa on annettu nimenomaan Pyhäjoelle.
Pohjois-Suomessa on sen sijaan syytä soittaa hälytyskelloa Pyhäjärvelle suunnitellun hiukkastutkimuskeskuksen puolesta.
Työ- ja elinkeinoministeriön ja muiden asiantuntijatahojen yhteistyössä laatimassa muistiossa hanke teilataan melko totaalisesti. Oulun Eteläisen Instituutin johtajan Eelis Kokon mielestä virkamiesten näkemys on tarkoituksellisesti kielteinen. Varovaisuus on hyvästä, mutta tarkoituksellinen kielteisyys olisi kyllä vakava asia.
On merkillistä, että tuomio annetaan taustapaperissa tuomatta asiaa kunnolla julkiseen keskusteluun.
Sellainen pitää käydä ennen kuin Suomessa tehdään lopullisia päätöksiä. Lisäksi tarvitaan pohjoissuomalaisten vaikuttajien ponnisteluja hankkeen puolesta.
Ydinvoimalaitoksen ja hiukkastutkimuskeskuksen saamista Pohjois-Pohjanmaalle odotetaan hartaasti, sillä alue tarvitsee kipeästi piristysruisketta taloudellisen perustansa vahvistamiseksi.
Nämä hankkeet jos mitkä tulisivat tarpeeseen, sillä maakunta elää parhaillaan Nokian taakseen jättämän rujon rakennemuutoksen kourissa.
onhan tästä uutisoitu, ei mitään uutta.
"Tiedeinfra Raili Leino, 2.10.2013, 7:02
Neutriinoilmaisimen paikkaa tarjotaan Pyhäsalmelle kultalautasella – Suomi epäröi
Tutkijat kuolaavat perään, mutta opetusministeriö ynseilee. Pyhäsalmen kaivokseen suunniteltu Laguna-neutriinoilmaisin tuottaisi merkittävää tiedettä, mutta ei ilmaiseksi.
– Suomella on hirveän vähän mahdollisuuksia saada kansainvälisiä tieteen suurhankkeita. Kannattaisi ottaa, nyt kun kultalautasella tarjotaan, Jyväskylän yliopiston professori Jukka Maalampi sanoo.
Ramboll Management Consulting on selvittänyt, mitä Laguna Suomeen vaikuttaisi. Selvitys on kansainvälisestikin ainutlaatuinen, sillä tavallisesti vastaavat selvitykset ovat olleet salaisia ja jääneet vain tilaajan tietoon. "
Onhan kannustava asenne, vai mitä?
Lagunasta tulossa kohta vitsi.
Lottovoitto meille.
Lottovoitto tulee vaan todennäköisemmin.
Miten niin?
Kyllä on hyvin kehnoa hehkuttaa lottovoittona joku mukamas laguna geopolis..??
Pitkä ja kohtu makoisa lottoleipä olisi semmoinen kuukausipalkkainen työpaikka jos semmoisen vaikka jostakin saisi. ennen kuin kuolen pois.
Ottaisko Tikkas-veikko meikäläisen hankehommiin?
voin kehua ihan 8 h päivässä tikanmäkeä, rapoa, sarkkista, piippoa ja kaikkia muitakin näitä valtavirrassa kelluvia hutupaskalaisia...
Kehutaan sitten myöhemmin.