20/35 noppaa, joudutko maksamaan takaisin?

Kgkgkdlkgkfkgn

Terve, saan tänä vuonna AMKista 20/35 noppaa, eli 15 vähemmän kuin pitäisi minulle, jotta opintotukeni jatkuisi. Menen nyt kesällä armeijaan jonka jälkeen vaihdan korkeakoulua. Onko nyt siis mitään riskiä että kela perisi tukea takaisin? Kelan sivuilla sanottiin, että jos on suorittanut erityisen vähän, voidaan periä takaisin mutta toisaalta sanottiin, että jos vaihtaa koulua, aiempi opintopisteiden riittämättömyyden ei pitäisi vaikuttaa. Osaisiko joku varmistaa tän takaisinperinnän asian? Ettei yhtäkkiä tule mitään sairaita laskuja.

5

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uskoisin niin

      Kyl ne sulta kyselee siitä, syitä yms. Ja ehdottaa että maksaisit takaisin ne 3tukikuukautta takaisin. kannattaa soittaa..

    • fghjykuj

      Moneltako kuukaudelta olet tukea nostanut?

      • Kgkgkdlkgkfkgn

        Olen nostanut seitsemältä kuukaudelta.


      • edellinen
        Kgkgkdlkgkfkgn kirjoitti:

        Olen nostanut seitsemältä kuukaudelta.

        Siinä on n. 2,8 op/kk. Takaisinperintä tehdään siinä vaiheessa, kun opintomenestys on alle 1op/kk. Ei tule takaisinperintää.


    • opiskellaan

      Ymmärtääkseni ei kovin herkästi peritä, ellei ole hakenut esim. kesälle erillistukia ja sitten ei saakaan noppia. Multa ei oo peritty, vaikka monta vuotta keskimäärin 30/45 op vuodessa. Tosin olen kyllä selvittänyt asian. Mitä voi tapahtua, on että sun opintotuen JATKUMINEN on vaakalaudalla. Ei niitä takaisin ensisijaisesti peritä.

      Mulle kans sanottiin, että kun vaihtaa koulua, niin alottaa puhtaalta pöydältä, poislukien opintotuen kokonaismäärä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1768
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1174
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1050
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      936
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      846
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      798
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      796
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      790
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      43
      766
    10. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      757
    Aihe