Koin myöhäisen keskenmenon.
Raskaana oleva työkaveri kysyi ja vihjaili että olenko kateellinen hänelle?
No en ole. Silti ärsyttää, luulee varmaan että mä vertailen itseäni häneen. Miksi ei saa surra rauhassa menetystä. Minulla vielä on mahdollista saada lapsia.
Oletteko itse törmänneet samaan. Miten suhtautua tuollaiseen työkaveriin?
Syytetään kateudesta
7
297
Vastaukset
- 09876
Ehkä hieman ajattelematon kommentti työkaveriltasi.
Voimaa ja tukea kaikille menetyksen kokeneille.
Suurin osa ihmisistä ovat ymmärtäväisiä, eivätkä vihjailee mistään kateuksista yms. Monet kokevat menetyksiä ja vaikeuksia, joten myötätuntoa löytyy.- niin tai näin
Niinpä. Minua aikoinaan luulivat että olen kateellinen sisarelle kun hän sai terveen vauvan. Päinvastoin olin erittäin onnellinen kun se vauva syntyi ja oli terve. Sisar pelkäsi vauvan olevan sairas koska neuvolassa niin peloteltiin.
Ainoa mitä olen huomannut niin en saa paljoa kertoa keskenmenoista ja keskosvauvan kuolemasta, hän eki puolitoista päivää, kerjään kuulemma sääliä. Aika vähän siitä olen ihmisille puhunutkin.
- jjirgniifncigckifcko
Ennakkoluuloja.
Joillakin ihmisillä on vain ennakkoluuloja. He kuvittelevat mielessään mitä tunnet jne. Ei ihmisten ennakkoluuloista kannata välittää.
Raskauden keskeytymiset ovat todella yleisiä, ja kaikki niistä selviävät, niin isoäitimmekin ovat selvinneet, ja naiset ympäri maailmaa.
Näistä ei vain puhuta, kun ihmiset niin kamalan tuomitsevia, vaikka näin voi käydä kenelle tahansa.
No ehkä ajat muuttuu ja ymmärrys lisääntyy.- 6 keskenmenoa
Ei pidä paikkaansa, että kaikki selviäisivät. Itse en olisi ilman ammattiauttajaa selvinnyt. Tai no, jonkun mielestä en ole selvinnyt, koska pelkään edelleen keskenmenoa niin paljon, että en uskalla tehdä enempää lapsia. Omasta mielestäni olen selvinnyt, koska olen hyväksynyt tosiasian eikä se ahdista enää.
- 20+17
voi oikein paljon voimia sinulle! Työkaveriltasi kyllä tosi tökeröä käytöstä. Älä välitä sellasesta. Keskenmeno on todella rankka kokemus, itse olen kokenut "vain" tuulimunan, mutta se pettymys kun ehti monta viikkoa jo iloitsemaan tulevasta vauvasta...Tsemppiä sulle tosi paljon!
- 11+8
Onpa outoa ettei keskenmenosta saa puhua? Miksi olisit kateellinen työkaverille? Toivota vaan työkaverille onnellista odotusta hymyssä suin, älä sitten enää välitä siitä.
Ei tulis pieneen mieleenkään mennä sanomaan jostain kateellisuudesta tai säälipisteiden keräämisestä.
Kaikkea hyvää sinulle! - Keskenmenon myös kok
Jos työkaverisi käsittelee oman pelkonsa sillä tavoin? Käsitin siis, että hänkin on raskaana. Ihmiset toimivat välillä oudoilla tavoilla outojen vaikuttimien vuoksi. Ehkä hän koettaa torjua sen mahdollisuuden, että hänelle ja hänenkin vauvalleen voi käydä huonosti.
Miten suhtautua... itse varmaan hermostuisin. Mutta toimivin tapa olisi tietysti harkita vastaus, ja kertoa se sitten sopivassa vaiheessa. Kuten vaikka kysyä, että onko hän itse peloissaan. Ihmisethän eivät välttämättä aina erota surua, ahdistusta, vihaa ym. toisistaan, joten hän on voinut ehkä tulkita väärin joko sinun tai omat tunteensa (tai todennäköisesti molemmat).
Toivotan sinulle voimia ja hyvää elämää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722410Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991299- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581155Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767