Harmony Four?

Kyseessä olisi siis joku tällainen suomalainen iskelmä/cover bändi nimeltä Harmony Four..Netistä löytyy hyvin huonosti tietoa siitä ja sen jäsenistä. Oisiko kenelläkään henkilökohtaisesti tarkempaa tietoa täällä tästä yhtyeestä ja jäsenistä? Esim onko ollut enää edes aikoihin toiminnassa ja ovatko jäsenet edes elossa enää?
Löysin sattumalta vain tällaisen kasetin kotoo ja tuli mieleen kysellä :) Kasetti luultavasti vuodelta 1976.
81390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

samaa miettinyt.....

Äänestä

ON MUUTEN TEHNY COVER VERSIONA FREDIN ISTUN ULLAKOLLA YKSINÄIN

Äänestä
  • On muuten myös coveroinut Sleepy Sleepersin Kuka mitä häh? -kappaleen.

    Äänestä

No tästä yhtyeestäkö ei edelleenkään kukaan tiedä mitään?
Tarja Närhin Iskelmäradiossa tuli tänä aamuna kyseisen yhtyeen levy, niin rupesi kiinnostamaan...

Äänestä

Harmony Four oli seuraaja 1930-luvun puolivälissä Kotkassa perustetulle lauluyhtyeelle Harmony Sisters, jonka muodostivat kolme sisarusta; Vera, Maire ja Raija Valtonen. Alkuperäinen yhtye oli erittäin suosittu etenkin 1930-luvun Suomessa, ja saavutti menestystä myös muualla Euroopassa.
Harmony Four oli kyseisten daamien jälkeläöisten periustama uhtye joka toimi aktiivisena 1970-1990 luvuilla. Yhtyeen muodostivat lapsenlapset Assi Avellan, Irina Enroth, Onerva Ojonen ja ainoana miespuolisena Antti Avellan. Yhtye pysyi kasassa tuonne 1997 asti jolloin uyhtyettä manageroinut isoäiti/isotäti Raija potkaisi tyhjää. Sisrusten lapsenlapset (veli-sisar ja pikkuserkut keskenään) soittelevat sillointällööin yksityistilaisuuksissa wanhan ajan musiikkia.

Äänestä
  • Aika tylysti sanottu, että kyseinen naishenkilö ”potkaisi tyhjää”.

    Kun joku miesrokkari kuolee viinaan tai huumeisiin, niin silloin kyllä kaunistellaan. Vähintään siirtyi yläkerran orkesteriin.

    Äänestä

Harmony Four aihekanavala YouYubessa (lokakuu 2025) 12 kappaletta. Mielenkiintoisia alkaen Crazy Days (myöh.Hurriganes), ym. covereita, jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ve61 kirjoitti:

Kyseessä olisi siis joku tällainen suomalainen iskelmä/cover bändi nimeltä Harmony Four..Netistä löytyy hyvin huonosti tietoa siitä ja sen jäsenistä. Oisiko kenelläkään henkilökohtaisesti tarkempaa tietoa täällä tästä yhtyeestä ja jäsenistä? Esim onko ollut enää edes aikoihin toiminnassa ja ovatko jäsenet edes elossa enää?
Löysin sattumalta vain tällaisen kasetin kotoo ja tuli mieleen kysellä :) Kasetti luultavasti vuodelta 1976.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu