http://www.ts.fi/mielipiteet/lukijoilta/626272/Parainen saastaa keinoja kaihtamatta
Paraisilla ovat suomenkieliset päiväkodit säästöjen kohteina. Taloista on löytynyt homevaurioita. Toinen on korjattu joten kuten, kun halvalla pitää tehdä. Lapset alkoivat oireilla uudelleen ja taas korjataan.
Tietävätkö lasten vanhemmat asiasta? Tuskin ainakaan koko totuutta.
Toinen päiväkoti toimii vanhassa parakissa, joka myös on homevaurioinen. Tilalle tarjotaan peruskorjattua vanhaa hammashoitolaa, jossa myös on homevaurioita, asbestia ja vuotava katto. Mitä mahtaa olla vielä löytymättä?
Kaiken kustannusarvio on noin miljoona euroa. Vaihtoehtona on uusi päiväkoti, 1,4 miljoonaa, jossa olisi paikkojakin riittävästi. Vanhassa olisi tämäkin puutteena, samoin sijainti Saaristotien varressa on ongelma.
Tässäkin asiassa sopii epäillä, että totuus on vain poliitikkojen tiedossa. Onko niin, että säästetään vaikka sitten päiväkotilasten terveyden kustannuksella?
Epävirallisessa keskustelutilaisuudessa tuotiin selvästi esiin, että uusi on paras vaihtoehto eikä lasten terveys vaarannu. Samassa keskustelussa Rkp:n edustaja toi puolueensa kannan selvästi esille äänestämällä vanhan korjaamisen puolesta.
Vanhemmille tilanne on ikävä, kun lasten terveys vaarantuu. Seurauksena saattaa olla poismuutto Paraisilta, vaikkapa Turkuun tai Kaarinaan. Näin toimii demokratia Paraisilla, valitettavasti.
Parainen säästää keinoja kaihtamatta
9
1478
Vastaukset 9
- Tikku ahterissa
Paraisten päättäjien toiminta on tarkkaan harkittua ja laskelmoitua, tarkoituksena saada suomenkielinen vähemmistö kokonaan poistumaan.
- Putinlandia
Nimenomaan niin! Valoniemessä jo melkein uusia taloja myynnissä.Kaarinan kaupunki vetää viisaampia pois Paraisilta.
- Anonyymi
lastensuojelun kannalta pitäis daniel lignell laittaa kuriin en tiedä toista niin niljakasta valehtelevaa paskiaista ja paraisten lastesuojelu paapoo sellaista narsistista kusipäätä
- Anonyymi
Putinlandia kirjoitti:
Nimenomaan niin! Valoniemessä jo melkein uusia taloja myynnissä.Kaarinan kaupunki vetää viisaampia pois Paraisilta.
paraisilla asuu vain hurahtaneita svenskatalande idiootteja kyllä vaikeudet hallinnossa ovat jatkuneet pitkään
- Äänestä oikein
Hoitakaa ärkoopee pois päätöksiä tekemästä. Se on pelkkä rikollisjärjestön tavoin toimiva demokratian irvikuva, joka pyörittää lahjusvirkoja ja säätiörahoja.
- ÄÄRKOOPEE
Paha sitä vähemmistöä on häätää täältä pois kun Parainen laajenee joka puolelle missä yksikin rkp:läinen asustaa.Se on sellainen vieraslaji Suomessa joka leviää kasvupaikaltaan.
- Kuhtullistako ?!
Paraisten asukasmäärä yht. n. 15.500 kunnassa työntekijöitä 1300 ?!
- Pummivirkailijat
1300 loisvirkailijaa. Kymmenen riittäisi.
- Puoluekuri olemassa
Pummivirkailijat kirjoitti:
1300 loisvirkailijaa. Kymmenen riittäisi.
Kaikki 1300 ovat RKP:läisiä ja niitä äänestäviä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l285967Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni52754- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35604- 49586
- 52574
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33526- 34487
- 48477
- 40475