Perheemme on muuttamassa Ruotsiin työkomennuksen vuoksi muutamaksi vuodeksi. Olen tällä hetkellä hoitovapaalla vakituisesta työstä. Pyytäisin asiallisia kommentteja, mikä olisi kannattavampaa minulle, olla hoitovapaalla vielä vuosi ja irtisanoa töistä sitten vai irtisanoa nyt töistä ja ilmoittautua työttömäksi työnhakijaksi Ruotsiin? Liiton rahoja ei kuulemma makseta kuin Suomeen. Onko muilla ollut vastaavanlaista tilannetta.
Vastaukset 3
- Ahmed Mohamed
Pakko omista iphone 5, minula vain iphone 4 muta sanoa sostoimisto että rasismi jos ei uusi puhelin. Mina saada uusin iphone, nut huva. Mina en etsi työ koska rahaa saa ilmankin.
- ghsghwt
No jos se "teidän perhe" kerran muuttaa työkomennukselle niin miksi silloin pitää hakeutua työttömäksi työnhakijaksi? Eikö sun pitäis käydä siellä töissä eikä elätellä toiveita hoitovapaista ja työkkäreistä?? Mutta nää nyt on aina näitä.
- Fas1.2.3
Kannattaa ehdottomasti hakeutua töihin Ruotsissa.. eläkekertymä on suurempi kuin Suomessa. Lisäksi suorittavasta työstä maksetaan parempaa palkkaa kuin Suomessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1251218
- 731183
Carunan hinnat
Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun97947Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit
ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka43843- 78812
- 45781
Kunnan päätie ja sen lähialueet
Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la40758- 67653
- 112597
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?39546