Voi Ziisus tuota JVP-Euran touhua. Käykö tässä nyt niin, että syyttömät osapuolet (mm. Apetit, Köyliön ja Säkylän kunnat, eli me veronmaksajat) joutuvat kalliin siirtopaskaputken maksumiehiksi, kun JVP:ssä tunaroivat minkä kerkeävät!"
Alla uutisointia Länsi-Suomesta:
Eurajoen yläjuoksulta viime maanantaina otetut näytteet on saatu tutkittua.
Niiden mukaan suolistobakteerien pitoisuus ylittää edelleen raja-arvot muun muassa Kuurnamäen sillan kohdalla ja vielä sen alapuolellakin eli käytännössä JVP-Eura Oy:n jätevedenpuhdistamon purkuputken alapuolella.
Sen sijaan Euran Kirkkosillalla ja aivan puhdistamon purkuputken yläpuolelta otetut näytteet ovat lähes vapaita suolistobakteereista.
Pyhäjärviseudun ympäristöpäällikkö Jukka Rekon mukaan tulokset osoittavat, että bakteerit ovat peräisin nimenomaan JVP:ltä.
– Ruosteenojantien sillan ja Kuurnamäen sillan välillä ei ole jätevesipumppaamoja, suuria ojia eikä muutakaan jokeen suolistoperäistä kuormistusta aiheuttavaa toimintaa, hän sanoo.
Puhdistamoyhtiö itse on vedonnut laitoksen tarkkailututkimuksiin, joiden mukaan purkuveden bakteeripitoisuus on vähäinen. Tämä johtuisi ennen kaikkea ohitusvesien kemiallisesta hygienisoinnista.
Pyhäjärviseudun ympäristötoimistolla on ristiriidan selittäjäksi teoria: purkuputkesta otetussa näytteessä saattaa olla runsaasti eläviä bakteereja, mutta myös hygienisointikemikaalia. Teorian mukaan bakteerit kuolevat näytepullossa matkalla laboratorioon.
– Korostan, että kyseessä on epävarma teoria, jota ei ole tarkemmin tutkimuksin varmistettu. Ympäristötoimistolla ei ole taloudellisia resursseja teettää laboratoriotutkimuksia teorian varmistamiseksi tämän enempää, mutta Eurajoen jokiveden mikrobiologista laatua seurataan jatkossakin, Reko toteaa.
Euran JVP:n tunarointi jatkuu
Alueen asukas
0
182
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 978624
- 474249
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021936Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371488- 241460
Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341199Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121170Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53877Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31862Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29837