Apua myymiseen

apuakaipaan12345

Moikka,

Olen myymässä järjestelmäkameraa, mutta en osaa arvioida hintaa, joten voisko joku viisaampi antaa luotettavan arvion.
Pakettiin kuuluu siis:

Nikon D60 runko (ostettu 5-6v. sitten jolloin hinta oli objektiivin kanssa 750€, nykyään runkoa myydään hintaan 230€)
AF-S NIKKOR 55-200mm, johon oon ostanut tuplalinssin. Myös varjostin löytyy. (Tuli mukana rungon kanssa)
SIGMA DC MACRO HSM 17-70mm, jossa myös tuplalinssi. (Maksoi muistaakseni n250-300€ uutena)
SAMYANG 8mm fisheye (uutena n. 220€?)
Mukana tietty käyttöohjeet, kameralaukku, kamerahihna, laturi sekä 2GB muistikortti.
KAIKKI HYVÄSSÄ KUNNOSSA. Käytetty tosi satunnaisesti.

Toivoisin, että valokuvausta harrastavat antaisivat realistisia arvioita/mitä itse olisi valmis maksamaan.

6

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rtui

      Päivän hinnan saat myymällä huuto.netissä maksimi aukioloajalla, euron lähtöhinnalla, ilman hintavarausta ja pienellä korotuksella kaikki tuotteet erikseen. Vaivaahan se tuottaa, ilmoita jo etukäteen postitus ja pakkauskulut, mitkä perit ostajilta, jolleivat nouda ja maksa käteisellä, muuten vaadi maksu etukäteen tilille.

      Jos jollekin tutulle käyttöön onnistut myymään, niin voit saada 280 euroa koko paketista.

    • outoja termejä

      Mitkä ihmeen tuplalinssit ja varjostimet?

    • arvaus vain

      Saattaa ummikko tarkoittaa UV-suodinta ja vastavalosuojaa...

    • Kyösti-Leena

      Yksi tapa jolla saat hintaluokkaa arvioitua:

      Tee ebayssä haku tuotteillasi ja klikkaa hakuehdoista myytyjen tuotteiden ("sold listings" hinnat. (Tämä voi onnistua muillakin foorumeilla mahdollisesti)

      Ebayn osalta esim EU:n alueella touko-huhtikuussa Nikon d60 kameroita on myyty n. 120e-180e välillä kittiputkien kera. Muutama pv sitten, joku on ostanut pelkän kameran rungon hintaan 162e.

    • lieneekö tästäkään apua

      Hintaa voi katsoa sopivaksi sen mukaan, mihin hintaan muita vastaavia laitteita on tarjolla. Eli siis katso yleisista myyntipaikoista hintatasoa, erityisesti sieltä, mihin aiot itse laittaa ilmoituksen. Itse olen saanut kaupattua pari objektiivia ja rungon tori.fi:n kautta, mutta parempiakin myyntikanavia voi olla. Ja noita objektiiveja minunkin mielestä kannattaa kaupata mieluummin erikseen. Luultavasti olisi huomattavasti enemmän potentiaalisia ostajia, kuin koko paketille.

    • apuakaipaan12345

      Jes, kamera myyty! Kiitos paljon vastanneille :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2186
    2. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      97
      1423
    3. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1423
    4. 168
      1291
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1081
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      978
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      940
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      939
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      872
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      849
    Aihe