googleta "http://pyhajarvenomatunto.blogspot.fi/"
Vakavaa puhetta väärinkäyttäytymisestä
Ei juoruja, tosiasia
22419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Jos joku ja kuka tai mikä voi hyväksyä nämä toiminnot, joista valituksen vastineissa on kerrottu, niin kyllä Pyhäjärvi on syvällä vääryyden laaksossa.
Hyvä RP. nämä on oltava näkösällä ja kansalaisten nähtävillä.
Mites se virsi sanoo: kun vääryys vallan saapi.... jne,mutta mitä sitten tapahtuu...
Parkkisen tapaisia suorasuuntauskirjoittajia ja puhujia lisää.
Valtuuston henkinen ja moraalinen selkäranka on nyt katkeamispisteessä!
Kaupunginhallituksellahan sitä ei ole ollut edes lähtiessä. Millainen on johtaja, sellainen on Moraali-rappioryhmä.
Se on menoa nyt.
Lukekaa blogia, niin tiedätte enemmän kuin luulette tai luulotellaan.
Vahvaa pöhinää lehteriltä, oikein hyvä hiijenkylän mersumään.
http://pyhajarvenomatunto.blogspot.fi/
Käärmeenpesä on saanut uuden asukin.
Tosi hyvä
Muista nostaa perunansiemen itämään.
Onhan puhetyylien erikoisnäyte, jos valtuuston virallista kokousta on siteerattu oikein Parkkisen tekstissä. Kyllähän Parkkinen yleensä on paikalla valtuuston kokouksissa.
Julkinen kokous, teksti ei kestä päivänvaloa!
Kokous ei kestä, Parkkisen teksti kyllä.
Mikä mikä villitsee?
Kyse ei voi olla Pyhäjärven kaupunginvaltuuston virallisesta kokouksesta. Täytyy olla jokin sekaannus.
Aloittaja on oikeassa. Lukekaa RP:n blogia...
Päätökset on luettava pöytäkirjasta, jotta saa oikean tiedon. Muu on muistelua.
Ja sitten, pöytäkirja ei ole lainvoimainen, jos siitä on syytä valittaa hallinto-oikeuteen.
Tälläkin kertaa on.
Muistele itse omiasi ja toteuta kokouksen kulun mukainen pöytäkirjaaminen, tai tarkastus tai sanelu.
Kylläpä saa taas nauraa. Pöytäkirja ei ole lainvoimainen! Hah hah haaaaaa!
Kertoisko joku näille urpoille mikä on pöytäkirja ja mistä voi valittaa! Tosin osaahan jokainen lukea muutoksenhakuohjeet!
Naura pois, naura niin kuin nauroi jänis ketulle, joka söi pihlajanmarjoja.
Jäniksen suu repesi, ja on sen näköinen vielä tänäkin päivänä.
Jos pöytäkirja on allekirjoitettu ja tarkastajat panneet nimensä, siinä se s on. Voi asioita tietysti käsitellä toistamiseen, kun ottaa uuden kokouksen.
Pöytäkirja kertoo kokouksen kulun ja siitä selviää ne päätökset joista voidaan valittaa. Itse pöytäkirja ei ole varsinaisesti valituksen kohde, Se on "lainvoimainen" sen jälkeen kun pöytäkirjantarkastajat on sen allekirjoittanut!
Pöytäkirjan kirjoittaa sihteeri ja sen oikeellisuuden varmistaa valtuuston puheenjohtaja. Mikäli pöytäkirjan tarkastajilla tai sihteerillä on poikkeava näkemys kokouksen kulusta puheenjohtajan kanta ratkaisee. Mikäli pöytäkirjan tarkastajat eivät hyväksy pöytäkirjaa (siis eivät allekirjoita sitä) tarkastaa pöytäkirjan toimielin, tässä tapauksessa siis valtuusto seuraavassa kokouksessa. Mutta jos pöytäkirjan tarkastajat hyväksyvät pöytäkirjan allekirjoituksillaan, on se lopullinen ja "lainvoimainen" pöytäkirja!
Mikäli joku ei ole yksittäiseen päätökseen tai päätöksiin tyytyväinen, voi hän tehdä oikaisuvaatimuksen tai kunnallisvalituksen ko. päätöksestä, ei pöytäkirjasta!
Pöytäkirjan tarkastajat valitaan demokraattisesti kokouksessa.
Pöytäkirjasta vastaa valtuustonpuheenjohtaja ja sihteeri kirjoittaa pöytäkirjan puheenjohtajan määräysten mukaisesti, pöytäkirjantarkastajat taas hyväksyvät pöytäkirjan tai muutattavat sitä, tai jättävät, tai toinen näistä pöytäkirjan hyväksymättä, jolloin pöytäkirja menee toimielimen tarkastettavaksi, jolloin käy niinkuin Kärsämäellä että äänestyspäätöksellä hyväksytään pöytäkirja joka ei vastannut kokouksen kulkua eikä tehtyjä päätöksiä.
Näin toimii enemmistödemokratia kunnissamme.
Siinä se on selvästi kerrottu.
Paljon on pellejä Pyhäjärvellä jotka ei ymmärrä mistään mitään ja silti kirjoittelee joka paikkaan puuta heinää!
Tarkoitatko hiijenkylän "tumpputtajaa"
Minä,saarnamies, monet teidän syntiset vaimonne olen synnistä pois astunut, kuin muutamat miehetkin, puhumattakaan hekumallisista tyttäristänne ja pojistanne. Elämme synnin aikaa, unohtakaa maalliset ja antakaa itsenne vapautua,olkaamme hurskaita, tulkaa tyköni ja antautukaa minun nimeeni..Lapsenne on luultavasti siittämäni, mutta elkää vaimoanne tuomitko, hän on vain hurskas hauras astia ja lienetkö itsekkään puhdas? Seuroissa tavataan ystävät.