Siperia opettaa. Korteista ja merkeistä

-parta

Kirjaharrastukseni ohella olen innostunut keräämään vanhoja postikortteja koska olen kiinnostunut historiasta, eletystä elämästä, nostalgiasta. Korttien arvo on toissijainen seikka, enemmän kiinnostaa että kuva on mielenkiintoinen, aikaansa ilmentävä ja omasta mielestäni kaunis. Minulle kiinnostavuutta lisää myöskin se, että kortit ovat kulkeneet.

Ongelmana vain on, kun en ole hirveän hyvin perillä korttien arvosta, että minua on helppo vedettää, ja kun sitten myyn ylimääräisiä kortteja pois nurkista voin pyytää niistä liian vähän tai liikaakin... Jotain käsitystä ja näppituntumaa on sentään kehittynyt, kun olen ostanut kortteja myyntitapahtumista ja asiantunteviltakin myyjiltä.

Merkkien ja leimojen arvosta en ole perillä senkään vertaa kuin korteista.

Kokoelmani parhaimmistosta olen laittanut poimintoja kotisivuilleni, joistain korteista kuvapuolen lisäksi myös kääntöpuoli jossa sitten näkyvät merkit ynnä muut, mutta nämä kortit siis omaa kokoelmaani joka ei (ainakaan tällä hetkellä) ole myynnissä

http://kotisivukone.fi/app/www/kultaomena.kotisivukone.com/92

Postimerkkejä myös on löytynyt esim. kirjojen välistä... niitä en ole viitsinyt myydä enää ennen kuin otan selvää arvosta... kerran myin pussillisen kirjalaatikosta löytyneitä merkkejä, ostaja vaikutti kovinkin asialliselta mutta jälkeenpäin huomasin ettei ollut niin rehellinen miltä näytti... tähänkin sopii Raamatun sananlasku:

"Huonoa huonoa" sanoo ostaja, mutta ostettuaan kehuskelee.
(muistinvarainen lainaus)

Pikkupoikana mokasin, kun sain sukulaisilta postimerkkejä ja joukossa oli 1800-luvulta oleva hääkutsu, jossa isohampainen merkki... Myin kortin muutaman vuoden vanhemmalle merkkeilyä harrastavalle kaverilleni, jotain pari kymppiä sain siitä, siis markka-aikana, mikä oli iso karkkiraha siihen aikaan... Vanhempani kun kuulivat mitä olin tehnyt, laittoivat minut palauttamaan rahan ja hakemaan kortin takaisin, mutta kaveri oli jo leikannut merkin irti kortista, mikä laski arvoa.

Siperia opettaa ja hyvä niin :)

0

185

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        134
        8989
      2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

        Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
        Maailman menoa
        673
        5264
      3. Kuka on menehtynyt?

        https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
        Kankaanpää
        26
        3556
      4. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        36
        2444
      5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        2
        1999
      6. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        132
        1797
      7. 68
        1793
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        228
        1582
      9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

        Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
        Ikävä
        138
        1397
      10. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        28
        1152
      Aihe