Sain eilen opiskelupaikkailmoituksen, olen 58 v. Ja nyt opetella internetit ja tiedon haut ja koko netin tietovaraston käyttö, tosin englantiakin tarvitsee opetella.
Minulla on häämöttää uusi ammatti? Todella upeeta, että joku ottaa minut vielä kouluun, vaan miten siellä pärjätään tänä päivänä: vanha kännykkä, ei netti yhteyttä siinä enkä tapleteista tiiä miittää.
Minulla on häämöttää uusi ammatti? Todella upeeta, että joku ottaa minut vielä kouluun, vaan miten siellä pärjätään tänä päivänä: vanha kännykkä, ei netti yhteyttä siinä enkä tapleteista tiiä miittää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ole huoleti, et tarvitse älykännykkää etkä tablettia. Vanhoilla vehkeillä pärjäät ihan hyvin, tännekin osasit kirjoittaa.
avoimin mielin. älä ota ressiä!! PÄRJÄÄT VARMASTI KÄÄKKÄ!!!! itsellä sähkökoulu kesken ikää 29V
Nyt olen innosta piukeena kerännyt matskua, vain kerännyt. Katsotaan kuinka eestyy, joka päivä pitäis löytää aikaa harjoituksiin ja opiskeluun. Suunnitelma pitää tehdä. Hyvästi vaan kaunis kesä!
Opiskelumatsku tiedossa ja kasassa, noin jotakuinkin.
Miten se opiskeluaika sitten otetaan? Nyt on mennyt jotain kakskytpäivää, eikä yhtään edistystä, vaikka ennakkotehtävät pitäisi tehdä?
Miten ihmeellä päivästä saa aikaa opiskelulle? Rannalle vaan tulee mentyä kasa luettavaa laukussa ja sieltä ne tulee edelleen samassa kuosissa takaisin- kerrassaaan unohdan, kun kesä on. Sitä on kaikkea kesään littyyviä virikkeitä.
Miten se lukujärjestys laaditaan näin aikuisena?
Se on vaan ns. otettava itseä niskasta kiinni ja ruvettava hommiin - eli nenä kirjaan kiinni, tai mikä se koulutehtävä sitten olikaan... ;)
Eikö koulusta ole tullut mikään sortin lukujärjestystä tai jotain pohjaa siihen? Yleensä ainakin on jotain pohjaa koulusta, esim. kasa aineita, joista sitten pitää itse laatia lukujärjestys & hyväksyttää se opettajalla. Joka päivä on oltava jotain opiskelua, pitää pitää itse huoli siitä...
Nyt olen käynyt eka opiskeluohjauksessa;
1. opiskelumateriaali käyty läpi; kirjoja 5 aluksi ja netin kautta loput.
2. tehtäviä annettiin ja yksi harjoitus käytiin läpi malliksi. Lisätehtäviä tulee, jos ja kun tekee nämä annetut tehtävät.
3. päivä oli mukava ja uutta tuli paljon, en muista puoliakaan.
Elokuussa sitten tositoimiin!
- neuvottiin lukemaan jokapäivä. Minä en vieläkään löydä aikaa....
No, mutta herranen aika! Minä olen yli 50 vuotta ja aikaa opiskelulle löytyy melkein joka päivä. En mene kyllä uimarannoille, vaan isken peppuni tuoliin pöydän ääreen ja alan vaan töihin. Siitä se aina alkaa.
Kyllä sinäkin siihen pystyt.
Kiitti kannustuksesta!
Tein monivalintatehtävät ja sain 8/10 pistettä. Kohtuullinen tulos.
Nyt olen harjoitellut ja lukenut vähän päivittäin. Viikonloppuna enemmän, toivottavasti sataa, niin saan aikaiseksi lukea. Seuraavat tehtävät jo meneillään ja niihin pitää kirjoittaa vastaus, katsotaan ymmärränkö edes kysymykset oikein.
Vähän jo kivaakin on opiskelu!