Itseni ilmaisu ja ystävystyminen

JenniDee

Olen 25-vuotias nainen ja kärsin aina välillä huonon itsetunnon tuomasta epävarmuudesta. Itseilmaisu on minulle vaikeaa, koska pelkään muiden mielipiteitä.

Pukeutuisin mielelläni räväkämmin, mutta toisinaan pelkään erottua massasta. Toisaalta hyvinä päivinä taas haluaisin kerrankin erottua, mutta tylsästi aloitettua pukeutumista on vaikea lähteä muuttamaan ilman muiden huomauttelua asiasta.

En myöskään uskalla kuunnella mieleistäni musiikkia julkisesti. Jopa poikaystäväni seurassa käännän joskus musiikin pois päältä.

Olen ystävällinen kaikille ja minusta kyllä pidetään, mutta epävarman jakson aikana saatan sulkeutua omiin oloihini. Sieltä nouseminen on aina vaikeaa.

Miten voisin tulla rohkeammaksi?

Olen 25-vuotias nainen. Kärsin pienenä koulukiusaamisesta. Teini- iässä olin räväkästi pukeutuva, mutta ujo, joten tiedän että jossain se voima piilee.

2

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • djeidjei

      Mä niin tunnen myötätuntoa sua kohtaan, vähän samantapaista ollut itsellänikin. Jos olen kahdenkesken jonkun kanssa, pystyn tosi hyvin ilmaisemaan mielipiteitäni, mutta heti kun on enemmän porukkaa (ja varsinkin vieraita ihmisiä), menen lukkoon ja multa tulee kaikenlaisia ympäripyöreitä vastauksia tai kommentteja. Varsinkin, jos on porukassa, jossa väitellään jostain asiasta, niin tää neiti pitää ajatuksensa ihan omana tietonaan.

      Tuossa pukeutumisasiassa haastaisin sua miettimään, että mikä olis pahinta mitä vois tapahtua, jos pistäisitkin jotain räväkämpää päälle. Tarkoitan, että aikuiset ihmiset ei (yleensä) rupea laukomaan mitään umpityhmiä kommentteja päin naamaa. Ja voiskohan sitä pukeutumista pikkuhiljaa hilata kohti räväkämpää tyyliä, että läheisetkin pääsis hommaan mukaan. Esim. yhdessä yössä tavallisesta pukeutujasta mustanpuhuvaksi goottihevariksi muuttuminen saattaa oikeutetustikin herättää läheisissä ihmetystä.

    • Hei JenniDee
      ja hienoa, että jaoit kokemuksesi. Kysyt, miten voisit tulla rohkeammaksi. Hei, se rohkeus on jo sinussa itsessäsi. Olet rohjennut analysoida toimintaasi ja nähdä itsesi sellaisena kuin olet. Luulen, että vähitellen uskallat paljastaa itseäsi myös muille.

      Ilmeisesti pukeutuminen ja musiikin kuuntelu ovat sinulle luontevia tapoja ilmaista itseäsi. Entä onko muita tapoja? Jollekin esimerkiksi kirjoittaminen tai jokin luova puuhastelu, maalaus tai askartelu, ovat oivallisia itseilmaisutapoja. Niitä ei aina tarvitse heti paljastaa toisille. Ajatteletko, että musiikin kuuntelu paljastaa sinusta jotain liikaa? Olen varma siitä, että sinussa on rohkeutta myös pukeutua räväkämmin, koska sitä toivot. Kirjoitat, että sinusta pidetään. Ehkä myös se antaa sinulle rohkeutta.

      Tsemppiä ja siunausta elämääsi :)

      Päivi-pappi Hämeestä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lataus pakkaskelissä

      En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
      Hybridi- ja sähköautot
      166
      6378
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      95
      2921
    3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      94
      1816
    4. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      43
      1525
    5. Kyllä mä suren

      Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
      Ikävä
      9
      1236
    6. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      13
      1087
    7. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      50
      1049
    8. Yhteen hiileen velanottoveljet V P K

      Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N
      Pyhäjärvi
      75
      973
    9. Mitä tarkoitat

      ”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”
      Ikävä
      23
      968
    10. Miten paljon

      Merkitsen sinulle?
      Ikävä
      17
      960
    Aihe