Itseni ilmaisu ja ystävystyminen

JenniDee

Olen 25-vuotias nainen ja kärsin aina välillä huonon itsetunnon tuomasta epävarmuudesta. Itseilmaisu on minulle vaikeaa, koska pelkään muiden mielipiteitä.

Pukeutuisin mielelläni räväkämmin, mutta toisinaan pelkään erottua massasta. Toisaalta hyvinä päivinä taas haluaisin kerrankin erottua, mutta tylsästi aloitettua pukeutumista on vaikea lähteä muuttamaan ilman muiden huomauttelua asiasta.

En myöskään uskalla kuunnella mieleistäni musiikkia julkisesti. Jopa poikaystäväni seurassa käännän joskus musiikin pois päältä.

Olen ystävällinen kaikille ja minusta kyllä pidetään, mutta epävarman jakson aikana saatan sulkeutua omiin oloihini. Sieltä nouseminen on aina vaikeaa.

Miten voisin tulla rohkeammaksi?

Olen 25-vuotias nainen. Kärsin pienenä koulukiusaamisesta. Teini- iässä olin räväkästi pukeutuva, mutta ujo, joten tiedän että jossain se voima piilee.

2

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • djeidjei

      Mä niin tunnen myötätuntoa sua kohtaan, vähän samantapaista ollut itsellänikin. Jos olen kahdenkesken jonkun kanssa, pystyn tosi hyvin ilmaisemaan mielipiteitäni, mutta heti kun on enemmän porukkaa (ja varsinkin vieraita ihmisiä), menen lukkoon ja multa tulee kaikenlaisia ympäripyöreitä vastauksia tai kommentteja. Varsinkin, jos on porukassa, jossa väitellään jostain asiasta, niin tää neiti pitää ajatuksensa ihan omana tietonaan.

      Tuossa pukeutumisasiassa haastaisin sua miettimään, että mikä olis pahinta mitä vois tapahtua, jos pistäisitkin jotain räväkämpää päälle. Tarkoitan, että aikuiset ihmiset ei (yleensä) rupea laukomaan mitään umpityhmiä kommentteja päin naamaa. Ja voiskohan sitä pukeutumista pikkuhiljaa hilata kohti räväkämpää tyyliä, että läheisetkin pääsis hommaan mukaan. Esim. yhdessä yössä tavallisesta pukeutujasta mustanpuhuvaksi goottihevariksi muuttuminen saattaa oikeutetustikin herättää läheisissä ihmetystä.

    • Hei JenniDee
      ja hienoa, että jaoit kokemuksesi. Kysyt, miten voisit tulla rohkeammaksi. Hei, se rohkeus on jo sinussa itsessäsi. Olet rohjennut analysoida toimintaasi ja nähdä itsesi sellaisena kuin olet. Luulen, että vähitellen uskallat paljastaa itseäsi myös muille.

      Ilmeisesti pukeutuminen ja musiikin kuuntelu ovat sinulle luontevia tapoja ilmaista itseäsi. Entä onko muita tapoja? Jollekin esimerkiksi kirjoittaminen tai jokin luova puuhastelu, maalaus tai askartelu, ovat oivallisia itseilmaisutapoja. Niitä ei aina tarvitse heti paljastaa toisille. Ajatteletko, että musiikin kuuntelu paljastaa sinusta jotain liikaa? Olen varma siitä, että sinussa on rohkeutta myös pukeutua räväkämmin, koska sitä toivot. Kirjoitat, että sinusta pidetään. Ehkä myös se antaa sinulle rohkeutta.

      Tsemppiä ja siunausta elämääsi :)

      Päivi-pappi Hämeestä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      42
      5857
    2. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      81
      5551
    3. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      248
      5441
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4679
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      29
      4638
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      178
      3924
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      141
      3470
    8. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      28
      3116
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      24
      3108
    10. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      2701
    Aihe