Karelia medianomi etukäteistehtävä 2014

hAKIa

"Etukäteistehtävän sisältö ja ohjeet: Rakenna itsellesi media-alan rakennuspalikoista kuvitteellinen "leikkimökki", jossa pääset kehittämään osaamistasi ja luovuuttasi. Kirjoita ja kuvita. Palauta teksti puhtaaksikirjoitettuna ja tulostettuna valintakokeeseen. Kaikkien tuotosten tulee mahtua A3-kirjekuoreen, jonka tuot mukanasi valintakokeeseen.

Arvioinnissa kiinnitämme eritystä huomioita omakohtaisuuteen ja yleiseen media-alan tuntemukseen."

Mitököhän tuolla oikein haetaan? Pitäisikö piirtää jonkunlainen kuva tai kirjoittaa kuvaus tuosta leikkimäkistä?

36

1002

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hakija myös

      Perseestä..

    • turhauttaa

      Juu ei mitään hajua mitä tuossa haetaan! Turhauttavaa...

    • leikkimökki

      Taidampa rakentaa niille leikkimökin kerran sitä haluavat. Minkäköhän värinen sen pitää olla?

    • nninskii

      Haha itse olen just tätä samaa tuskaillut et mitä ihmettä tuo voi tarkottaa?

    • kmfewqkj9i

      Unohda koko homma.

    • Out of ideas

      Joo itsekkin oon miettiny tässä pari päivää, että minkälaista tuotosta tollaseen tehtävänantoon voisi alkaa väsäämään....

    • ---

      Onkos joku löytänyt jo tälle jonkun ratkaisun?

    • sdsfsf

      Ne haluaa et sä teet leikkimökkiä muistuttavan kaaviokuvan, joka koostuu media-alan osista ja sit niis palikoissa on tekstiä. Tarkoitus on tuottaa infografiikkaa muistuttava tekele.

    • doug adams

      Eipä ihme ettei medianomit työllisty. Mihin tuollaista tarvitaan? Ihan lainausmerkeissä tuo kuvitteellinen leikkimökki. Mitäpä jos nikkaroisit ihan oikean ja koko pääsykoejengi menisi sinne sisään? Eikö siellä silloin olisi media-alan palikoita sisällä? Ainakin kuvitteellisia.

    • arghh

      Selkeät ohjeet olisivat ihan jees mutta ei, ei tietenkään, annetaan tulevien medianomien turhautua...

    • hämmentynyt

      Tänään aloin itsekkin miettimään enemmän ennakkotehtävää, kun olin alitajunnassani sitä pyöritellyt jo pidemmän aikaan... Tämän täytyy olla kyllä aika laajasti arvioitava työ, sillä ohjeet ovat epäselvät ja ohjeen voi ymmärtää eritavoilla . Sana kuvittaminenkin on jo itsessään sana, joka voi olla maalaamista, piirtämistä, valokuvaamista... Ei ne voi vaatia ainakaan noilla ohjeilla jotain tiettyä ja samaa, mitä kaikki tekisivät D: Mutta ehkäpä LUOVUUS on tässä testissä!

    • Luojan kiitos en ole ainoa tästä turhautunut ihminen...

    • SpordeHappen

      Infografiikkaa haetaan, mutta kun en tiedä mitä nämä media-alan rakennuspalikat voisivat olla...

    • nevilla

      Joo-o, edellistä kompaten onneksi en ole ainut joka tämän kanssa taistelee. :D
      Viimeisen ~parin viikon aikana olen ns. tullut hulluksi useampaankin otteeseen, kun on väännetty sekä itkua että naurua tämän suhteen... ois kyllä sinällään hauska tietää, kuka tämän tehtävän takana on. Tosiaan varmaan tulee olemaan aika kirjavia tuotoksia. Onnea vaan kaikille hakijoille. Keskiviikkoa odotellessa...

      • SpordeHappen

        Näinpä. Itse taidan raapustaa jotain somesta, printtimediasta yms. eri "rakennuspalikoista".


    • diglett

      semmosta

      • paniikki1

        Alkaa pikkuhuljaa aika käymää vähiin ja tuntuu nyt siltä että ymmärsin tehtävän väärin.


    • kirjekuori?

      Onks sen muute pakko olla A3 kirjekuori?

      • paniikki12

        "Rakenna itsellesi media-alan rakennuspalikoista kuvitteellinen "leikkimökki", jossa pääset kehittämään osaamistasi ja luovuuttasi."

        Minä ainakin loin ihan kirjaimellisesti leikkimökin missä pääset kehittämään osaamistani ja luovuuttani. XD Saa nahä feilaako se.


    • 14+11

      Edelleen ei yhtään mitään.. ARGH
      Kun tietäis edes noi media-alan rakennuspalikat.. siinä ois alku

      • nönönö

        AV-ala
        kuvaus
        leikkaus
        käsikirjoittaminen
        tuottaminen
        äänittäminen ja äänisuunnittelu
        graafinen suunnittelu
        3D-visualisointi
        kulttuurituottaminen
        radio- ja TV-journalismi
        lehtijournalismi
        verkkoviestintä ja uusmedia
        yhteisöviestintä
        mainonnan suunnittelu

        rupee tost kehittelee niit rakennuspalikoita


      • 14+11
        nönönö kirjoitti:

        AV-ala
        kuvaus
        leikkaus
        käsikirjoittaminen
        tuottaminen
        äänittäminen ja äänisuunnittelu
        graafinen suunnittelu
        3D-visualisointi
        kulttuurituottaminen
        radio- ja TV-journalismi
        lehtijournalismi
        verkkoviestintä ja uusmedia
        yhteisöviestintä
        mainonnan suunnittelu

        rupee tost kehittelee niit rakennuspalikoita

        Hämmentää tyhmää vielä enemmän:( Jos medianomin ala on todella tätä, ehkei se olekkaan minua varten.

        Tarkentavana kysyisin, ovatko nuo siis rakennuspalikoita? Vai noiden yhteiset rakennuspalikat vrt jos lähtisi miettimään talon rakennusta, siinä on perustukset, lattia, seinät, katto, tukevat seinät ja muuten vaan seinät.

        Pitääkö media-alastakin irrotella oikeasti rakennuspalikat, tyyliin kulmakivenä suunnitelma ja kattona lopputulos, kaikki muu sen välillä sitten jotain muuta? Mistään ei löydy "media-alan rakennuspalikoita", on varsin turhauttavaa yrittää tehdä tehtävää, jossa pyydetään käyttämään apunaan hölynpölyä, jota ei ole konkreettisesti edes olemassa.

        Selkokieliset ohjeet kun saisi (kyllä, luovuutta voi testava, vaikka ohjeistettu tietäisikin mitä nyt suunnilleen pyydetään) niin kyllähän sitä tekisi mitä vain, mutta..

        Kiitos kuitenkin nönönö!


    • lennu32

      vittu mitä paskaa

      • Lennu32

        Lennu on todella vihainen


    • wohohou

      Siinä on teille ensimmäinen asiakaskeissi. Asiakas pyytäny teiltä x:ää ja te sen hänelle toteutatte =D=D

      • Vantaanyö

        Tää on iha iisi juttu. Tehkää vaikka varasto missä on kaikki nää mitä tähä lajiin tarvii.


    • Kiitti vaan vitusti

      Tätä tehdessä on kyllä soinut monta kertaa mm. :

      -Jorma Kovanen - Lutkuta
      -Kuristaja - Vuosisadan rakkaustarina
      - Tommy Tabermann - Kiitti vitusti

    • jooopa

      Enpä tiiä onko tehtävä tehty edes sinnepäin, mutta piirsinpä kuitenkin hienon leikkimökin! Jaoin leikkimökin eri rakennuspalikoihin; perustukset, lattia, seinät, katto ja sit niihin pistin jotain tyyliin: av-ala, verkkomedia, yrittäjyys jne. :)

      Mökin lisäks kirjoitin kymmenen sivuisen stoorin, missä käsiteltiin jokasta rakennuspalikkaa omakohtaisesti, eli lähinnä mitä osaan ja missä on kehitettävää.

      Ite en kyllä sisäistäny tehtävänannossa kohtaa: "jossa pääset kehittämään osaamistasi ja luovuuttasi". Ei vaan jummarra.

      Toivottavasti saa edes säälipisteitä, vaivaa kuitenkin nähty jonkin verran. :D

    • ----

      Ei mulla vaan mee jakeluun, en kyllä ajatellut mitään 10-sivuista stooria noista "media-alan rakennuspalikoista" kirjoittaa, siis täytyykö niissä kirjoittaa oma näkemys noista palikoista vaiko jotain faktatietoo? Mulla ei selkiydy tää tehtävä yhtään, lieköhän oon ees oikealle alalle hakenut. (Epäilen suuresti...) Mutta mennään nyt sitten vaikka failaamaan koko paska :-D

    • Juuuu-u

      Mä vaan piirsin leikkimökin sisältä eri paloja joihin sit nimesin noita rakennuspalikoita.. Tosin mun rakennuspalikat on tyyliin "motivaatio" "oppiminen" "viestintä" jne. ja sit niihin sopivia ns. leluja. Esim motivaatiossa on semmonen keksipurkki (meillä oli kun olin pikkunen), jonka etiketissä lukee sit mitä motivaatio on ja miten sitä voi parantaa...

      Kun lukee noita muitten tekemisiä, tulee semmonen fiilis että tais mennä päin helevettiä koko paska :-----D

    • ---

      Mä tein vaan etusivulle leikkimökin jonka sisään laitoin ne palikat, joissa luki kaikki noi mitä nimimerkki nönönö luetteli. Sitten kirjoitin jokaisesta eri palikasta jotain shaissea, muutaman sivun mittaisen jutun sain aikaiseksi. Meni miten meni, se on nyt tehty ja se on pääasia. :-D Mutta mustakin tuntuu nyt noita muiden tekeleistä lueskellessa että oon kussut tän homman ja pahasti. :-D

    • Derppa
    • Slee7

      SAAATANA ku ei tästä tuu mitään, no yhtä vaikeeta se on kaikilla!

      • Petri Varis

        Ei oo ku JOOKKERI VITTU!


    • hakijakans

      Noh, miten teillä meni?

      • hakijakans

        Eikö kukaan halua kertoa? :(


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      161
      13752
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      79
      9930
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      99
      9192
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      21
      8269
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      46
      6813
    6. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      43
      6423
    7. 151
      6216
    8. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      94
      5134
    9. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3805
    10. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      404
      1341
    Aihe