Maraaskuu 2013 ostetussa pöytäkoneessa ei ole verkkokorttia,ts.valmiutta käyttää langatonta nettiyht.
Käskettiin ostaa verkkokortti joka ukee langatonta yhteyttä.Katsoin netistä esim ClausOhlson/Ulkoinen verkkokortti usb liitäntä nopeus 10/100Mbps,toinen malli Netgear .Onko nämä sellaisia että käy,kun ajatus että kännykän kautta yhteys nettiin,jossa on jo netti liittymä.
Käskettiin ostaa verkkokortti joka ukee langatonta yhteyttä.Katsoin netistä esim ClausOhlson/Ulkoinen verkkokortti usb liitäntä nopeus 10/100Mbps,toinen malli Netgear .Onko nämä sellaisia että käy,kun ajatus että kännykän kautta yhteys nettiin,jossa on jo netti liittymä.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Käy jos ne on wlan kortteja/tikkuja. Itse koneessa on verkkokortti mutta ei varmaankaan itse wlan korttia.
Kaikissa pöytäkoneissa on ollut jo pitkään vakiona verkkokortti emolevylle integroituna. Tavallisella verkkokortilla, et tee hevonhuttua mikäli aiot muodostaa yhteyden kännykän kautta. Tarvitset joko sisäisen WLAN-kortin, tai vaihtoehtoisesti USB-porttiin kytkettävän tikkumallisen. USB: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/15609/dcsbk/Asus-USB-N13-N300-USB-WLAN-adapteri
sisäinen WLAN: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/50679/dckrd/Asus-PCE-N15-Wireless-N300-PCIe-langaton-verkkosovitin
Tietokoneen yhdistäminen nettiin kännykän kautta ei kuullosta kovin hyvältä idealta käytännössä. Läppäreissä sitä voi paremman puutteessa käyttää, mutta itse suosittelisin oikeaan nettiyhteyttä tietokoneelle.
Jos kuitenkin haluat asian noin tehdä, niin sitten kannattaa ostaa langaton verkkokortti ennemmin kuin usb-wlan -tikku. Se liitetään kotelon sisälle tietokoneen ollessa sammuksissa ja töpseli irti seinästä. Sitten kone käyntiin ja ajurien asennus.
Wlan-kortti maksaa muutaman kympin. ClaesOhlsson ei ole oikea paikka ostaa tietotekniikkaa. Sitä varten on tietokoneliikkeitä kaupungeissa ja verkkokauppoja internetissä.
Kyllä se ihan hyvä idea on jos kännykän yhteys on nopea.
Ja usb wlan tikku käy hyvin. Ja tuo kauppa on hyvä paikka ostaa jos sieltä löytyy tunnettu wlan rikki merkki eikä esim joku kiinalainen.
"Kyllä se ihan hyvä idea on jos kännykän yhteys on nopea."
Mitä kännykän akku ja kestävyys mahtavat pitää siitä, että se toimii samalla 4G-modeemina ja WLAN-vastaanottimena. Voi komponentit lämmetä vähän eri tavalla kuin nettiä kännykällä selatessa, koska käyttöaste on paljon korkeampi. Kännykän elektroniikasta, toimintatavasta ja nopeudesta (liittymän nopeuden lisäksi) riippuu se, millaiset viiveet yhteydessä on.
"Ja usb wlan tikku käy hyvin."
Sinä se intät aina vastaan ;)
USB-tikut mokkuloina aiheuttavat ongelmia ihmisille. Wlanin suhteen tilanne voi olla parmepi, mutta pci-e kortti on toimivin vaihtoehto, eikä maksa sen enempää. Se käynnistyy aina koneen käynnistyessä viiveettä, eikä sitä tule vahingossa poistaneeksi käytöstä kun yrittää valmistella jotain muistitikkua irroitettavaksi.
Verkkokaupasta esimerkiksi: http://www.verkkokauppa.com/fi/product/50679/dckrd/Asus-PCE-N15-Wireless-N300-PCIe-langaton-verkkosovitin
"Ja tuo kauppa on hyvä paikka ostaa jos sieltä löytyy tunnettu wlan rikki merkki eikä esim joku kiinalainen. "
Jos ihmiset ostavat tekniikkansa jostain perusmyymälöistä, erikoisliikkeet katoavat ja valikoima supistuu. Samoin kävi musiikkikaupoille kun ruokakauppoihin ilmestyi levyhyllyt.
Omat kokemukset ovat noista hyvät. Sentakia suosittelen sellaista.
Ja itselleni se on melkeimpä aivan sama mistä ostan laadukkaan tuotteen kunhan sen hinta ja takuu on kohdillaan liike tunnettu.
Toki en välttämättä osta tuotetta liikkeestä A jos sen saa liikkeestä B halvemmalla.
Ainakin S3 ja LG Optimus 2X mallit ovat kestäneet hyvin tällaisessa käytössä. Ei ongelmia.
Kunhan vaan laittaa luurin verkkovirtaan ja sellaiseen paikkaan, missä se ei kuumu liikaa.
Nykyään tosin en enää käytä kännykän wlan jakoa koska tilattiin erillinen 4G modeemi, jossa on akku sisällä.
"Ainakin S3 ja LG Optimus 2X mallit ovat kestäneet hyvin tällaisessa käytössä. Ei ongelmia."
Kuinka monta vuotta?
"Kunhan vaan laittaa luurin verkkovirtaan ja sellaiseen paikkaan, missä se ei kuumu liikaa."
Määrittele liikaa. Jos on kovalla käytöllä, kuumenee todennäköisesti joka tapauksessa, eikä se tee varmaankaan akulle hyvää pitää puhelinta koko ajan latauksessa. Kuullostaa aika kömpelöltä. Entä jos joku haluaa päästä nettiin kun et ole puheliminesi kotona.
"Nykyään tosin en enää käytä kännykän wlan jakoa koska tilattiin erillinen 4G modeemi, jossa on akku sisällä. "
Kertakäyttökulttuurin huipentuma. Laite joka voisi hyvin olla osa tietokonetta jolloin laite olisi paljon yksinkertaisempi ja saisi virtansa koneesta tai saisi virtansa suoraan seinäpistokkeesta, mutta ei. Kun on pakko ollut tonkia arvometalleja maasta akkua varten, jota tuskin käytetään ikinä mihinkään ja joka todennäköisesti menettäessään kykynsä pitää virtaa, estää koko laitetta toimimasta vaikka olisi töpseli seinässä (ei välttämättä, mutta en yllättyisi). Ideana samaa tasoa paristokäyttöisten aktiivikaiuttimien kanssa.
LG Optimus 2X noin 3-vuotta ja S3 noin 2-vuotta. Molemmat mallit toimii hyvin eikä akutkaan ole näyttäneet huonontumisen merkkejä.
Jos puhelimessa on tällainen wlan jako toiminto niin se on suunniteltu että sen yhteyttä käytetään esim tietokoneelta käsin. Itseasiassa jos oikein muistan niin puhelin ei ole koskaan kuumunut merkittävästi itselläni tässä käytössä.
Melkein jokaisessa nykyajan älypuhelimessa on wlan jako ominaisuus eli jos henkilö A lähtee kännykkänsä kanssa ulos niin henkilö B voi olla tällainen kännykkä josta yhteyden voi jakaa.
Näiden wlan mokkuloiden käyttöikä on noin 2-5 vuotta. Akku luultavasti kestää hyvin tämän ajan jos tietää nämä akun elinkaaren pidentäminen ohjeet.
Ja on kätevä esimerkiksi matkoilla. Voi helposti laittaa pystyyn wlan tukiaseman esim lomamökin yläkertaan jolloin wlan laitteet voivat käyttää sitä.
Itselläni on pelkästään positiivisia kokemuksia näistä. Etenkin tämä 4G mokkula on täyttänyt odotukset monelta osin. Toki siinäkin on ollut ongelmia.
"jos henkilö A lähtee kännykkänsä kanssa ulos niin henkilö B voi olla tällainen kännykkä josta yhteyden voi jakaa."
Jos henkilö B osaa ja jos asetukset on tehty niin että yhteyden saa muodostettua. Itse käyttäisin mielellään mac-suodatusta, mikä torppaa hyvin ulkopuoliset vielä yhtenä suojamuurin, mutta huonona puolena se, että jokaisen laitteen mac-osoite pitää kirjata laitteeseen.
"Näiden wlan mokkuloiden käyttöikä on noin 2-5 vuotta. "
Aika lyhyt käyttöikä. Sisäiset verkkokortit ja muut kestävät 10 vuottakin ja monilla erillisillä verkkokorteilla oli aikanaan elinikäinen takuu, koska eivät ne oikein mitenkään kulu loppuun. En usko että sisäistä verkkokorttia saa oikein koskaan käytettyä loppuun, ellei koneen sisällä ole jotain massiivista oikkaria.
Jos nettifirma tuollaisen antaa, niin voihan sen ottaa, mutta itse en maksaisi 50-80 euroa laitteesta joka kestää 2-5 vuotta, kun kerran parempiakin vaihtoehtoja on.
"Toki siinäkin on ollut ongelmia."
Hyvä että on vastannut odotuksia, mutta täytyy sanoa että kiinteissä yhteyksissä minulla ei oikeastaan ole ollut ongelmia. Toki mikä tahansa yhteys voi joskus olla poikki, mutta hyvin hyvin harvinaista se on ollut. Samaa ei voi sanoa kokemuksistani langattomien kanssa.
Mac suodatus ei paljon auta wlanin tietoturvaan samoin kuin SSD piilotus. Senpä vuoksi yhteys kannattaa suojata WPA2 suojauksella ja riittävän pitkällä salasanalla. Yleensä tämä on varsin helppo tehdä samasta paikasta mistä wlan jako laitetaan päälle.
Ja tämä asetus säilyy samanlaisena jatkossa eli sitä ei tarvitse jokakerta laittaa uudestaan.
Piilottaminen on hyvä keino ja mac-suodatus antaa lisäsuojaa. Tottakai itse liikenne pitää myös suojata, mutta se on eri asia. Lisäksi verkkolaitteeseen pitää laittaa kunnollinen salasana (selaimella hallittavat) ja esimerkiksi erillisiin ADSL- yms. modeemeihin sellainen asetus, että asetuksia pääsee muuttamaan vain paikallisesti lankayhteyden kautta, ei netin kautta, eikä langattomasti.
Niin ja tarkoitin siis SSID piilotusta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Langattoman_lähiverkon_tietoturva
Eli noi ei siis riitä verkon suojaamiseen.
Jaaha. No mitä sinä sitten tekisit? Omaan ehdotukseeni kuului laitteen piilotus, mac-suodatus ja liikenteen suojaaminen - olisi tietysti voinut tarkentaa, että liikenteen suojaaminen riittävän tehokkaasti. Ehkä epäselvyyttä aiheutti se, että tuohon pakettiin kuuluu mukaan tietysti autentikointi. Itse käytin tuota wpa(tkip) muistaakseni silloin. Sitten päädyin kupariin ja sammutin koko langattoman yhteyden modeemista.
Ssid piilotus ei auta kuin sen että naapuri ei näe verkkoa omalta koneeltaan. Millä tahansa wlan verkon murtoon/ skannaukasen tarkoitettu ohjelma esim AirCrack tai Kismet löytää ja näyttää piilotetut wlanit sekunneissa. Ainoa varma tapa suojata wlan on wpa2-aes vähintään 10 merkkisellä salasanalla. Wpa2 on toistaiseksi murtamaton.
Näin on. Itse suojaisin verkon WPA2 suojauksella ja vahvalla salasanalla. Se on ainoa tapa saada verkko turvalliseksi.
Niin ja wlanin tietoturvan kanssa ei kannata alkaa leikkimään. Eli jos wlan reititin/jakolaite tukee WPA2 suojausta niin ehdottomasti se päälle eikä esim SSID ja MAC osoitteen piilotusta.
Melkein kaikki nykyajan wlan laitteet tukevat tuota suojausta.
tarkoititko tietosuojaa?