Näppylä alapäässä, sukupuolitauti? (auttakaa :/)

Helpiswhatineed

Hei, oon kohta 15 vuotias tyttö ja en siis ikinä ole ollut yhdynnässä.
Mutta uloimpien häpyhuulten sisäpuolella olen huomannut nyt, että minulla on ollut siinä puolikas pikkurillinpään kokoinen pieni näppylä. Huomasin sen vähän päälle kuukausi sitten.
Muttakun se ei edes ole kipeä tai mitään..
Eikai tää oo vakavaa? ja eikai tää voi olla joku sukupuolitauti tai jotain? :/
Anteeks kun oon näin tietämätön, mutta toivoisin että auttaisitte ja kertoisitte mikä tää vois olla..

2

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • outoa

      Ei voi mitenkään olla sukupuolitauti jos et ole ollut yhdynnässä!

    • Siperia opettaa

      Joku talipatti tai vastaava, vähän kuin finni. Jos vaivaa, niin käy näyttämässä lääkärille tai terkkarille.

      Tässä on hyvä valistusmahdollisuus, niin kerron pahemmista näppylöistä. Muutamia viikkoja sitten olin ikävässä flunssassa, ja sen jälkeen tuntui, että peräaukon seudulla kirvelee, mutta vain hieman. Sinne asti ei ilman peiliä näe. Eli peilillä katsoin ja näin pieniä rakkuloita. Menin sukupuolitautien polille (ja jonotin 3 tuntia istuen rakkulat pyllyssä, vessaankaan ei voinut mennä, etteivät hajoa). Näyte otettiin, ja olivat herpestä.

      Eli varoituksena ja opetuksena: herpestartunta on pysyvä. Yksilöllisistä ominaisuuksista riippuu, kuinka usein herpes aktivoituu uudestaan. Huuliherpes voi tarttua alapäähän ja alapään herpes huuleen. Tai jonnekin muualle, jossa on limakalvo tai iho rikki, kuten silmään. Ihminen voi tartuttaa myös herpestä, vaikka näkyviä oireita ei olisi. Kaikki eivät kerro herpestartunnastaan, tai eivät edes tiedä sitä (kuten en minäkään tietäisi, ellen olisi katsonut peilillä juuri sopivaan aikaan, oireet olivat niin lievät).

      Sukupuolitaudit voivat siis tarttua hyvin huomaamatta tai olla vähäoireisia tai ilmetä vasta hyvin kauan tartunnan jälkeen. Eli kannattaa etukäteen harkita, kenen kanssa ryhtyy seksisuhteeseen. Ja paljaalla ei pidä harrastaa suuseksiä, ei kummankaan osapuolen. Herpes on ikävä, mutta harvoin siihen kuolee. Huonolla tuurilla olisin voinut saada HIV:n.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3607
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2694
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2647
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2418
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      92
      2363
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      262
      2205
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      45
      1943
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1769
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1501
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1418
    Aihe