Kutsu vain kahvittelutilaisuuteen

nuorivaimo

Minulla on ongelma mitä kirjoittaa kutsukorttiin?! Me olemme menossa naimisiin maistraatissa ja pidämme erillisen kahvittelutilaisuuden. En kuitenkaan keksi mitä kirjoittaa jottei kuulosta siltä että vihkitilaisuus kuuluu ohjelmaan :/ Antakaapa jotain vinkkejä. Mielellään joku lyhyt ja ytimekäs :)

3

592

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huntu

      "Tulisitko juhlistamaan pienimuotisesti juuri julistettua liittoamme?"

      "Vastavihitty pari tahtoisi tarjota sinulle kahvit!" x)

      "Nyt se on virallista, ja sormukset sormessa! Kahvitilaisuus on __ klo:xx.xx"

    • 16+4

      Meillä tehtiin niin, että vihittiin torstaina maistraatissa vain kahden todistajan läsnäollessa ja kahvitteluun kutsuttiin noin 30 vierasta lauantaina. Tahallamme pidimme häät salaisuutena, voin kuvitella että sinne maistraattiin olis muuten tunkeutunut "ylimääräistä" porukkaa.
      Saimme näin ollen pitää omat häämme, ei ollut kukaan muu "neuvomassa" ja järjestelemässä. ei ehkä ollut kaikkien makuun mutta se ei haittaa, oli ainakin just semmoiset mistä itse pidimme ja se on pääasia.
      Kutsut meni niinkin tyylittömästi että soitimme kaverit ja lähin suku paikalle, noin lyhyellä varoituksella ei kaikille sopinut tulla mutta oli kuitenkin kutsu käynyt. Yritimme samalla välttää sitä isoa lahjaryöppyä/krääsää jota hääpareille aina annetaan.

    • 8+15

      Tervetuloa juhlistamaan avioliittoamme / tervetuloa kakkukahveille tuoreen avioparin kotiin/kunniaksi x:ään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe