Minusta oli tärkeää eroittaa alkoholin käyttö ja alkoholismi erikseen ja voisin perustella mutta luulisin että monet ymmärtävät miksi.
Idea kuitenkin ylläpidon joten kiitos M.
"Keskustelua alkoholismista."
Toisella palstalla "keskustelua alkoholista"
Idea kuitenkin ylläpidon joten kiitos M.
"Keskustelua alkoholismista."
Toisella palstalla "keskustelua alkoholista"
Vastaukset 35
Vanhimmat
Jihuu ja tack!
Siis, tuleeko tänne jatkossa ne "ihanaa olla raittiina jutut" ja tuonne alkoholi -palstalle saunakauhailut?
Asiattomat viestit poistuu molemmilta palstoilta.
Palstat vaatii hieman totuttelemista myös minulta joten olkaa kärsivällisiä ja yrittäkää kirjoittaa oikeaan osoitteeseen sen ei pitäisi olla vaikeaa onko kyse alkoholista vai alkoholismista.
Luotsit, yllläpito siirtää aiheen oikeaan osoitteeseen jos tarve vaatii.
Hyvää torstaita.
Kyllä tämä minusta vaikuttaa aika selvältä, heh. :)
Tämähän on hieno juttu. Alkoholismista täytyy pystyä keskustelemaan asiallisesti edes jossain.
Tuolla on ihan oikea olut-palstakin esim.
Ruoka ja juomat.
Onko viski-, vodka-, rommi-, gini- ja kiljupalstatkin? Entä onko pontikanjuojillekin oma palsta? Jos ei, niin alkoholipalsta kyllä tarvitaan. Eihän olutpalstalla saa arvatenkaan juoda itseään edes känniin.
Jos sinusta on siis tärkeää erottaa alkoholin käyttö ja alkoholismi toisistaan, niin miksi et sitten erota niitä? Siirrä alkoholismi- ja raitistelukärvistelyviestit tänne.
mun mielestä tämä alkoholi ja alkoholismin erottaminen haukkasi pascaa.
Raitistelijat täyttävät raittiina tänään ketjutyyppisillä viesteillä alkoholipalstan. Luotsiei kykene muuntamaan moderointityyliään eri palstoille sopivaksi vaan yrittää saada aikaan kaksi alkoholismipalstalla.
"Mikä on kun ei taidot riitä, mikä on kun ei onnistu" Mistä biisistä?
"ei kykene muuttumaan" Oletko itse oikealla palstalla viestisi kanssa? Et ole ainoa ns teidän puolelta tänne kirjoitteleva..
Ei taida olla nyt kyse vain ja ainoastaan luotsin taidoista..
Perusteluita vielä niin katsotaan mitä voidaan tehdä.
Esimerkkiviesti vaikka.
"Raittiina eikä anneta ketejun katketa. Päivistä kertyy kuukausia, kuukausista vuosia"
Mitä muutakaan edelläkuvattu viesti on kuin alkoholismista kärsivän ihmisen päivittäistä kamppailua raittiuden ylläpitämiseksi. Alkoholismipalstalle kuuluvaa matskua. Saattaa kyllä olla avuksi alkoholismipalstan alkoholisteille tai sitten ei. Tänne se viesti jokatapauksessa kuuluu alkoholipalstalta.
Minusta raitisketjut sopivat molemmille palstoille.
Jos ollaan ihan tarkkoja niin kohtuukäyttäjäkin voi päättää että ei koske alkoholiin vähään aikaan tai vuoteen,pariin.
Mikäli keskustelu alkaa menemään liian alkoholismi-palstan puolelle voin siirtää sen tänne.
Ei ne voi häiritä noin paljon alkoholi-palstalla on vain pari viestiä mitä nyt pikaisesti katsoin mutta katsotaan uudelleen.
Kuules "näkemykseni tämä".. Kirjoitit ...alkoholismista kärsivän ihmisen päivittäistä kamppailua raittiuden ylläpitämiseksi..
Et ole sitten raitistunut eli älä liiaksi turvaudu mutu-juttuihin, ok?
Olen itse raitistunut mutta pidän itseäni toipuvana alkoholistina lopun elämääni. Juomisen lopetus tarvitsee asenne- ja elämäntapa muutokset.
On se kumma kun esim mä olen sinut asiani kanssa enkä kärsi ja kamppaile.
Voipytty nikki on mielestäni positiivisesti hengessä mukana eikä kirjoitus ole kärvistelyä. Täysi tsemppiviesti!
Et siirrä raitisteluhokemaa, koska kirjoitit sen itse. Tissu kirjoitti ne aiemmin ja koska sinä kirjoitat ne nyt, niin sinun täytyy olla tissu.
Jos sinulla olisi päättelykykyä ja matemaattista lahjakkuutta, niin olisit tajunnut, että viestin siirtämättäjättämisellä paljastuisit tissuksi,
Eli olet sitä mieltä, että kyse on toipuvan alkoholistin viestistä, joka tsemppaa muita toipuvia alkoholisteja. Olen itseasiassa samaa mieltä. Juuri siksihän sen viestin pitäisikin olla alkoholismi-palstalla. Jos sinulla olisi loogisuutta ja johdonmukaisuutta, niin ymmärtäisit sen.
Täältä sinne ja sieltä tänne..
Toistan.
"Minusta raitisketjut sopivat molemmille palstoille."
Varoituksena kohtuukäyttäjille alkoholi-palstalla ettei ala keulimaan ja alkoholismi-palstalla jotka jo tietää että tilanne ei ole hallussa.
Tiesin että tästä voi tulla tulkintavaikeuksia mutta jatketaan harjoittelua.
Huomasitko? Myönsit juuri moderoivasi kahta alkoholismipalstaa.
Et kykene pitämään palstoja erilaisina. Juuri siksi alkoholipalsta tarvitsee uuden luotsin. Sinä voit jäädä alkoholismipalstaa luotsaamaan.
Ylläpito on tarkoittanut palstojen olevan erilaiset, sinä et eroja palstoille pysty tekemään. Haraat YP:n uudistusta vastaan.
Laita ylläpidolle palautetta.
"palstajako kuntoon" Juu ei tarvitse Mensalainen olla. Silti älä yksioikoisesti luule kaikkien kärsivän ja taistelevan pysyäkseen raittiina. Ala sinä myös luotsaamaan kun homman hyvin jo osaat.
Täälläkin pyörii pjaskaviestejä jotka ovat tulleet alkoholipalstan porukoilta, tuskin vahingossa..
Lue sinä niitä törkyjä jos tsemppiviestit ovat mielestäsi sääntöjen vastaisia.
Kuka täällä luotsaa? Sinä?
Mun puolesta tervetuloa : ).
Yks viesti alkopalstalla ja jotku repii siitä pulttia. :)
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12254457
Naurettavaa.
Miksi et kirjoita niitä tänne? Siksikö, että täällä viesti olisi asianmukainen ja se on sinulle kauhistus.
Ei musiikkivideoita tai muutakaan videoita tälle palstalle kiitos.
Alkoholi-palstalle voi laittaa perään videon ja tuo kysytty ylläpidolta mutta ei asiattomia tai pelkästään linkkiä.
Eikös olisi fiksuinta pysyä siellä omassa karsinassa ja ilmoittaa asiattomat viestit poistoon tai jättää ne lukematta?
Jos juominen tekee noin herkäksi ja ahdistaa niin kannattaisiko lopettaa lutaaminen?
Ja te ikuiset valittajat! Jos homma on teidän mielestä pehvallaan niin kuka estää teitä hakemasta luotsiksi? Vai onko olemassa hyväkin este? Kenties ette halua tietojanne yp:lle antaa koska silloin joutuisitte lopettamaan toisten mollimisen ; )...
Alkoholipalstalla on jo peräti kolme luotsia. Määrä ei korvaa laatua.
En sitäpaitsi usko, että nykyiset luotsit olisivat antaneet oikeita henkilötietojaan yp:lle. Miksi olisivat? Annettuja tietojahan ei kontrolloida mitenkään. Ei sos. turvanumeroa, ei sähköistä tunnistautumista. Tietojen oikeellisuudesta on vain joku juhlallinen vakuutus.
Ja sen tietää, että minkä arvoinen se on.
Tulisikin sähköinen tunnistautuminen enkä tarkoita vain luotseja mutta kävijämäärät saattaisi romahtaa.
Ajattelin mennä seuraavaan luotsitapaamiseen olisi noloa mennä sinne väärällä nimellä.
"1 pätevä riittää" kun koet olevasi juuri se yksi pätevä niin lopeta valitus ja ala luotsaamaan.
Sinä tietenkin keräisit vain positiivista palautetta hommastasi, etkö vaan?
Että mitä menetettävää sulla olisi? Anonyymi henkilö, vain yp tietäisi pikkuisen enemmän susta.
työnnä löylykauha perceeseesi
Palstan taso on noussut taas hyvälle, entiselle tasolle :)
Näin on, palsta on todellakin piristynyt ja nyt tätä on taas ilo seurata!!
Juttujen taso on tosiaan noussut viime päivinä. Oikein hyvä, tästä on kiva jatkaa.
viskikola on hyvää