Kriisinhallintatehtävät

Tuleva sotilas

Tossa jonkin aikaa sitten tuli puolustusvoimilta kirje kutsuntoihin. Olen jo pitemmän aikaa halunnut rauhanturvaajaksi ulkomeille. Esittely vihkosessa oli pääsykokeista aika niukasti tietoa cooper ja evakointi testi oli ainoa josta kerrottiin selvät rajat, mutta mites muut?

Osaisiko joku neuvoa vähän että millasiia kokeita sielä on ollut. Tuleeko kirjalliseeen matikkaa vai päättelytehtävia entäs englanti. Kuinka kova osaaminen englannissa pitää olla ja entäs kuntotestit millainen taso niissä on suurinpiirtein.

3

1175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lutn.

      saitko ihan tehtävä tarjouksen kriisihallntaan? vai ?

      • Tuleva sotilas....ehkä

        Ei ei. Ihan normaali kirje kutsuntoihin minkä jokainen 18v suomalainen mies saa. Mutta kiinnostus ulkomaille lähtemiseen on kova. Kyllä tarjouskin kelpaisi.


    • näinon

      Tarkoitat varmaan kansainvälisiä valmiusjoukkoja, etkä rauhanturvaajahommia? Jotta sinulla olisi edes jonkinlainen mahdollisuus päästä operaatioon, suosittelisin hakemaan tuonne valmiusjoukkoihin (sekään ei takaa pääsyä, mutta taisi olla että ~90% hakeneista skvj-miehistä pääsi vuoden sisällä kotiutumisesta operaatioon.)
      Pällitestit pääsykokeissa on, eli joku 400-500 kysymystä, siinä on päättelytehtäviä ja matematiikkatehtäviä, sekä myös ihan päätä katsovia tehtäväviä kuten "haluatko puutarhuriksi?" yms. Sisään päässet juoksivat omasta erästäni kaikki cooperissa vähintään 2700, lihaskuntotesteistä lähes täydet kaikista ja evakuointi läpi.
      Englantia testeissä oli noin 2-3 min, kun haastattelussa sinulta kysytään jotain ja sitten sinun pitää vastata englanniksi. Ihan ok:sti sitä pitää osata

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4831
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4784
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2136
    6. 108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1587
    8. 373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1160
    Aihe