Tossa jonkin aikaa sitten tuli puolustusvoimilta kirje kutsuntoihin. Olen jo pitemmän aikaa halunnut rauhanturvaajaksi ulkomeille. Esittely vihkosessa oli pääsykokeista aika niukasti tietoa cooper ja evakointi testi oli ainoa josta kerrottiin selvät rajat, mutta mites muut?
Osaisiko joku neuvoa vähän että millasiia kokeita sielä on ollut. Tuleeko kirjalliseeen matikkaa vai päättelytehtävia entäs englanti. Kuinka kova osaaminen englannissa pitää olla ja entäs kuntotestit millainen taso niissä on suurinpiirtein.
Kriisinhallintatehtävät
3
1181
Vastaukset
- lutn.
saitko ihan tehtävä tarjouksen kriisihallntaan? vai ?
- Tuleva sotilas....ehkä
Ei ei. Ihan normaali kirje kutsuntoihin minkä jokainen 18v suomalainen mies saa. Mutta kiinnostus ulkomaille lähtemiseen on kova. Kyllä tarjouskin kelpaisi.
- näinon
Tarkoitat varmaan kansainvälisiä valmiusjoukkoja, etkä rauhanturvaajahommia? Jotta sinulla olisi edes jonkinlainen mahdollisuus päästä operaatioon, suosittelisin hakemaan tuonne valmiusjoukkoihin (sekään ei takaa pääsyä, mutta taisi olla että ~90% hakeneista skvj-miehistä pääsi vuoden sisällä kotiutumisesta operaatioon.)
Pällitestit pääsykokeissa on, eli joku 400-500 kysymystä, siinä on päättelytehtäviä ja matematiikkatehtäviä, sekä myös ihan päätä katsovia tehtäväviä kuten "haluatko puutarhuriksi?" yms. Sisään päässet juoksivat omasta erästäni kaikki cooperissa vähintään 2700, lihaskuntotesteistä lähes täydet kaikista ja evakuointi läpi.
Englantia testeissä oli noin 2-3 min, kun haastattelussa sinulta kysytään jotain ja sitten sinun pitää vastata englanniksi. Ihan ok:sti sitä pitää osata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja2135378NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1325004Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle
Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku144791Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1212027- 4031771
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a811635Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann131441- 891275
Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3791260- 741085