Maailma on avoin tittelin- kipeälle
Maailmassa ei ole titteliä, jota ei voisi ostaa rahalla. Pisimmällä tittelinkipeiden rahastus on kapitalismin kehdossa Yhdysvalloissa. Lehti-ilmoituksilla eräät kirkkokunnat tarjoavat taloutensa pönkittämiseksi hinnaltaan vaihtelevia arvonimiä. Pyhimykseksi pääsee parillasadalla markalla, korkeammalle noteerattu kardinaalin titteli maksaa jo hunajaa. Jalopuuraamiset ja sinetein vahvistetut pyhät tittelitodistukset todistavat arvonimen kantajan erinomaisuutta.
Suomessa kirjava ja jatkuvasti monimutkaistuva titteliviidakko aiheuttaa muun muassa yrityksille päänvaivaa. Eri titteleistä ja koulutuksesta kertovia uusia kirjainyhdistelmiä syntyy viikoittain.
Esimerkiksi sama kirjainyhdistelmä MBA (Master of Business Administration) voi pitää sisällään hyvin erilaisen tutkinnon. Suomessa MBA:n voi hankkia tai opiskella ainakin kymmenestä eri instituutista. Maailmalla MBA:n kauppiaita on satoja.
"Ääripäinä ovat London Business Schoolin MBA-tutkinto, joka sisältää kaksi vuotta täysipäiväistä ja erittäin vaativaa opetusta. Saman tittelin voi hankkia Espanjasta tai Portugalista parillasadalla dollarilla ilman, että opiskelisi yhtään. Riittää kun täyttää kyselylomakkeen, lähettää rahat, ja paluupostissa tulee kauhean komea todistus MBA-tutkinnon suorittamisesta", kertoo kasvatustieteiden tohtori ja diplomi-insinööri Juhani Honka.
Honka työskentelee Enso Gutzeitin henkilöstön kehittämispäällikkönä. Hän on seurannut titteliviidakkoa aikaisemmin ammattikasvatushallituksen teollisuusopetuksen päällikkönä.
Hongan mukaan yrityksillä alkaa olla vaikeuksia saada selville, mitä mikin titteli pitää sisällään.
"Vain maan suurimpien yritysten koulutusalalle erikoistuneet ihmiset ovat selvillä siitä, mitä ansioluetteloihin liitetyt eri kirjainyhdistelmät pitävät sisällään. Keskisuurissa yrityksissä ei tahdo löytyä tämän salakielen tuntijoita."
Suomessa titteleistä ei ole olemassa mitään keskitettyä ja ajan tasalla olevaa luetteloa. Myös virallisen koulujärjestelmän ulkopuolisten tutkintojen todistuksen voi myöntää lähes mikä instanssi tahansa.
Professori Matti Peltonen teollisuuden koulutusvaliokunnasta kaipaa pikaisesti tittelijärjestelmän selkiinnyttämistä.
Peltonen löytää tittelikirjavuuden alkusyyn koulu-uudistuksesta, joka poisti korkeakoulujen välitutkinnot. Pitkä ja tutkijankoulutuksen sisältävä opiskeluputki ei kiehdo nopeasti eteenpäin urallaan pyrkiviä nuoria.
Myös yliopistojen jatkotutkinnot Peltonen laittaisi remonttiin. Ne eivät ole pysyneet nopeasti muuttuvan maailman tahdissa. Eri instituutit ovat syntyneet paikkaamaan tätä aukkoa. Ne räätälöivät parhaassa tapauksessa asiakkaan toivomusten mukaisen koulutuspaketin.
"Ehkä osasyynä tähän runsauteen on myös suomalaisten tittelinkipeys", Peltonen arvioi.
Sekavaa titteliviidakkoa eri osapuolet pyrkivät käyttämään hyväkseen hankkiakseen "arvotonta arvon nousua".
"Tittelehtijä" käyttää yleensä kuplatitteliä hämätäkseen työhönottajaa tai vain leikkisästi masentaakseen naapuriaan - puhelinluettelossa sukunimen jäljessä komeileva kardinaali tai MBA lyö kateelliselle naapurille luun kurkkuun. Myös julkisuudessa voi tehdä "saminkiset" eli esiintyä eri alojen asiantuntijana iltakoulupohjalta.
Titteleiden kauppiaat puolestaan rahastavat yrityksiä ja yksityisiä ihmisiä kursseilla, joiden anti on olematon.
"Pidän siitä, että tulee uusia hyviä tuotteita. Koulutuspakettien ja titteleiden välille tarvitaan kilpailua. Valitettavasti yritysten valtavaa koulutustarvetta käytetään monesti puhtaasti rahastusmielessä hyväksi", Juhani Honka arvioi.
Varsinkin omien yritystensä johdossa istuvat, kouluja käymättömät "self-made-manit" ovat tittelikauppiaiden ihanneasiakkaita. Heillä kun on rahaa, muttei lukupäätä.
Rikospoliisi ei tilastoi tittelipetoksia. Karkean arvion mukaan suoranaisia rangaistavia tittelipetoksia tulee vuosittain ilmi muutama. Kouluja käymätön filosofian maisteri toimii koulun rehtorina, luutnantti Auervaara huijaa univormussa naisilta rahat ja rakkauden, "diplomi-ekonomi" perustaa tukirahoin kehitysalueelle yrityksen, josta pumppaa avustusrahat omalle tililleen.
"Upsalan teologin" tapaus on alalla tuorein kaltereiden taakse päätynyt uraputki. Väärennetyillä teologian kandidaatin papereilla Jyväskylän kaupunkiseurakunnan diakonina huseerannut nainen jäi kiinni huijauksestaan viime viikolla ja lähetettiin puoleksi vuodeksi linnaan miettimään kujettaan.
Copy
Paste
0
141
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6467936Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4662220Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2292124- 1441696
Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511229Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi251218Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule991103Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65834Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.55751Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7727