niistä muistamuuttujista ei sitten puhutakaan ;)
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/-tutkimus--loysasti-kattelevat-kuolevat-nuorempina/3350664
http://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/-tutkimus--loysasti-kattelevat-kuolevat-nuorempina/3350664
Vastaukset 14
Vanhimmat
Kahdesti olen häntä kätellyt. Pieni ja voimaton ote pienessä hikoilevassa käpälässä... Ehkä toiveeni siis toteutuu ennemmin kun arvaankaan ;) Niin siis kuinka nuorena? Sitä odotellessa.
tuntuu todella epämiellyttävältä. Kyllä kätellessä täytyy puristaa toista kädestä niin, että se tuntuu! Täällä meilläpäin kätellään aina ja joka paikassa , ja sen seurauksena flunssaepidemiatkin ovat laajempia kuin muualla.
entäs kädetön sitten?
Varmaan sit jalanpuristus?
Heti luettuani, ajatukseni ohajutui häneen kuin automaattisesti.
mutta ei kirvesvartta. Eli samoilla aallonpituuksilla liikuttaneen.
Tiedän pitkäikäisiä, joilla on löysä ja kylmä kädenpuristus. Ja syynä ei ole sairaus. Katalat, kierot ja epärehelliset ihmiset kättelevät kylmästi ja laihasti.
Totta kai löytyy poikkeuksia suuntaan jos toiseen. Tarpeeksi laaja otos kun on, alkaa merkitseviä eroja löytyä massasta. Tuossahan oli lyöty yhteen monta eri tutkimusta, joista yksi kattoi yli miljoona ruotsalaista varusmiestä.
Mut kuten aloittajakin viittaa, ei tuo ole ainoa asia, joka ihmisellä vaikuttaa ikään.
No ei noinkaan voi vetää johtopäätöksiä. Esimerkiksi mun mitä ihanimmalla kummitädilläni on maailman veltoin kädenpuristus. Itse luulen sen johtuvan huonosta itsetunnosta enkä mistään muusta.
Ahaa hyvä tietää. Olenkin joskus hävennyt tiukkaa kättelyäni.
Yritätkö nyt huijata minut kommentoimaan jotenkin tuota halaus-asiaakin ;) ?
Kukahan tässä huijaa ja ketä ;)
Mut nähän menin jo huijaantumaan :D
Minä kättelen tyttöjä eritavalla kuin miehiä, miesten kanssa melkein niin kovaa kuin jaksaa, mutta naisten kanssa sitten sillä tavoin hiljaa sormilla kiinni ottaen kiinni
kädestä ;)