esim. etuovessa päivittäin kymmeniä myyntiin.Löytyykö vaan ostajia?? Myyjät kohta paniikissa???
Kesämökkien myyntiruuhka e-savossa
2vuotta --> -40%
21225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Sun tekisi vissiin mieli ostaa mökki? Meinaat odotella kaksi vuotta? Oletko varma että kannattaa? Meinaat tehdä tilin odottamalla? :)
Sorry, ei tuu onnistumaan!
Jos et nyt pysty ostamaan, se tarkoittaa sitä ettei sulla ole käteistä. Miksi sulla olisi sitä sitten kahden vuoden päästäkään? Jos hinnat laskisi vaikka sen 10%, niin on aika monta ostajaa ennen sua. Siis porukkaa jolla on rahaa ja saa pankista lisää. Sitten on osa porukkaa jolla ei ole rahaa, eikä pankistakaan saa.
ps. Mitä arvelet omarahoitusosuden olevan loma-asunnossa jos hinnat tippuisi -40% Entäpä korko?
Hinnat on taloussanomien mukaan jo tippunut 23%!
Lasku jatkuu vielä pitkään. Toiset pääsee ostoksille - toiset ei.
Mikä tässä maksaa?
http://m.asunnot.oikotie.fi/myytavat-loma-asunnot/8407987
Paha sanoa. Aika hinnakkaalta vaikuttaa.
Ehkä suhteellisuudentaju puuttuu pyytäjältä?
Tuolle nauraa jo Venäläisetkin. Tosin hävinneet nekin mökkimarkkinoilta.
Ei ne venäläiset ole oikeastaan mihinkään kadonneet, ne on vaan ruvenneet rakennuttamaan omat mökkinsä kun suomalaiset kesä asunnot on niin rupusia.
Voihan ne ostaa sen rupuisenkin mökin jos tontti on hyvällä paikalla.
Mökkikauppa on täysin seis.
Nuoret ei enää lähde alkeellisiin lautamökkeihin raatamaan. Niiden aika on ohi.
http://www.hs.fi/kotimaa/Kesämökkien hinnat kääntyivät laskuun/a1399693593902
Kauppa näyttää olevan piristymässä Etelä-Savossa
siis
KAUPPA NÄYTTÄÄ OLEVAN PIRISRTYMÄSSÄ ETELÄ-SAVOSSA
Se kateellisten turha vänistä, ne ostaa joilla on rahaa.
Siis ne rakennuttaa joilla on rahaa, ei osta mitään paskoja 60 luvulta.
Itse asiassa mökki on hiton huono sijoitus jos yhtään osaa laskea pääoman tuottoa ja vaivan määrää. Helpompaa ja halvempaa vuokrata tasokas mökki silloin kun siltä tuntuu. Omaa saa tietty rapsutella mite huvittaa mutta kuka haluaa sitä, kuka lomaa.
totuus hintojen tippumiselle on se että kalliimpi puoli on myyty (Venäläisille ja suomalaisille) ja nyt vaihtaa omistajaa nämä perintömökit joiden hinnat on 50-150 tonnia. Se laskee tätä tilastoa. Ei tilasto ota huomioon muuta kuin myyntihinnat. Ei se kerro mitä on myyty. Turha tilasto siis.
Nämä suuret ikäluokat luopuvat mökeistään ja monilla perheill on parikin mökkiä molempien vanhempien puolelta perittynä. Minusta nyt nimenomaan kannattaa ostaa kun pääsee valitsemaan ja tinkivaraa voi olla. Parhaat vesistöt ja ilmansuunnat myydään nyt. Seuraava aalto sitten 30 vuoden päästä taas kun nykyajan nuoret ja keski-ikäiset myy sitten mökkejään tai perikunnat myyvät.
Itse en ymmärrä miksi joku tulee suoli24 palstalle mollaamaan mökkien hintoja, sellainen varmasti itsekkin haluaisi istua siellä laiturilla ilta-auringossa? Sori. Keskity vain siihen naapurin betonilähiötaloon ja sulje silmäsi.
Itikat syö, alkeellista turausta vesien ja ruoanlaiton ja tiskien kanssa, haiseva ulkohuusi, loputon työleiri, rosvot rosvoaa ja rikkoo paikat.
Ei kiitos.
ne vuokraa jolla ei lompakko kunnossa, ne joilla on ylimääräistä, ne tekee sijoituksen ja toivoo että mökin arvo nousisi. Näin se menee. Ei tänne palstalle tule kukaan varakas ruikuttamaan että vuokraa mökki, se on järkevämpää. Tai että mökkien hinnat tippuu. Ne tyypit ostaa niitä mökkejä jos sopivaan hintaan saa.
Persaukiset inisee hinnoista kuin itikat...
Kesämökki näinä aikoina on yksi huonoimmista sijoituksista: arvo putoaa uutta autoakin nopeammin.
Ja vauhti kiihtyy kun suuret ikäluokat väsyy käymään vanhoilla mökeillään. Ei tarttte olla kovinkaan viisas, että tajuaa mitä hinnoille tapahtuu.
mökit romahtaa 90% 10 v sisään!
Suomessa ei kaunista rantamaisemaa tulee nykyistä enempää. Kuten sanoin niin parhaat myydään päältä ja hinnta-laatusuhteeltaan surkeimmat jää pyörimään. Joku kämäinen aamuaurinko tontti tai muuten hankala rinne jne.
Jos mökkien hinnat hetkellisesti olisivatkin alamaissa niin se ei muuta faktaa että se on maa mökin alla joka maksaa. Homeiset ja huonot mökit tietysti asia erikseen.
Kommentoikaa mitä haluatte, minä mökkeilen ja aion ostaa mökin pari lisää ihan bisnesmielessä. Itse näen sen hyväksi bisnekseksi jos sopivaan hintaan saan.
Parhaat rannat on vielä myymättä ja rantaviivaa vaikka kuinka paljon. Hinnat on pysyvästi laskussa!
Köyhät kyykkyyn...